تصاویر ناسا از چند سحابی باشکوه

تصاویر ناسا از چند سحابی باشکوه به گزارش هنر شهر آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا بتازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام با انتشار تصاویری باشکوه نوشت: امیدواریم تعطیلات خوب و شادی داشته باشید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، آزمایشگاه پیش رانش جت در این خبر تصاویر باشکوهی از سحابی های فوق العاده زیبا و دیدنی منتشر نمود. سحابی به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان ستاره ای گفته می شود. سحابی ها محل پیدایش و زادگاه ستارگان هستند.


تصویر اول که در بالا مشاهده می کنید، سحابی ستاره ساز W۵۱ است که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر که حالا بازنشسته شده، به ثبت رسیده است. تلسکوپ فضایی اسپیتزر یک تلسکوپ فضایی در طول موج مادون قرمز بود.


در تصویر دوم که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است قسمتی از سحابی بازتابی "IC ۲۶۳۱" که حاوی یک پیش ستاره است، نشان داده شده است. تصویری که با "تلسکوپ فضایی هابل" به ثبت رسیده است، یک پیش ستاره موسوم به "J۱۶۷۲۸۳۵.۲۹-۷۶۳۱۱۱.۶۴" را در سحابی "IC ۲۶۳۱" نشان میدهد. ستاره ها از ابرهایی از گاز و غبار متولد می شوند که تحت جاذبه گرانشی خود فرو می پاشند. با فروپاشی ابر، یک هسته متراکم و داغ تشکیل می شود و جمع آوری غبار و گاز را شروع می کند و جرمی موسوم به "پیش ستاره"(Protostar) را پدید می آورد. سحابی بازتابی نیز در اخترشناسی، به ابر میان ستاره ای گفته می شود که نور ستاره یا ستارگان نزدیک خودرا منعکس می کند. نور اگر به اندازه ای نباشد که بتواند اتم های سحابی را یونیزه کند و فقط بوسیله پراکندگی بازتاب کند، سحابی بازتابی است اما در صورتیکه بتواند یونیزه کند به آن سحابی گسیلشی می گویند.


تصویر سوم نیز یک ابر مولکولی عظیم در سحابی شکارچی را نشان میدهد که توسط تلسکوپ اسپیتزر ثبت شده است. ابرهای مولکولی بصورت توده ابرهای بزرگ سرد و نسبتا چگال در فضا و بیشتر در بازوهای کهکشان های مارپیچی قرار دارند. شکل گیری ستارگان جدید درون قسمت های چگال تر این ابرها رخ می دهد. پروسه شکل گیری ستارگان به سختی قابل دیده شدن است چون که توده های غبار جلوی نور ساطع شده از آنها را می گیرد.


تصویر چهارم نمایی زیبا از سحابی حلقه گل(wreath nebula) است که توسط کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع ناسا(WISE) گرفته شده است. سحابی حلقه گل که با نام "بارنارد ۳"(Barnard ۳) و حلقه " IRAS Ring G۱۵۹.۶-۱۸.۵ " نیز شناخته می شود، یک سحابی گسیلشی است.


تصویر آخر که توسط تلسکوپ اسپیتزر به ثبت رسیده نیز تصویر یک خوشه ستاره ای است. در فاصله ۲۵۰۰ سال نوری از زمین، ستاره ها در منطقه ای از فضا موسوم به "خوشه درخت کریسمس" متولد می شوند. این ستاره های جوان با سن کمتر از ۱۰۰ هزار سال که در نور فروسرخ توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر رصد شده اند به شکل نقاط کوچک صورتی و قرمز در نزدیکی مرکز تصویر دیده می شوند و با ساختاری که به وجود آورده اند، "خوشه دانه برف" نام گرفته اند.
تلسکوپ اسپیتزر ماموریت خودرا در سال ۲۰۲۰ به انتها رساند اما تلسکوپ فضایی جیمز وب امروز پرتاب شد تا نمایی بی سابقه از کیهان در نور فروسرخ به نمایش بگذارد. این تلسکوپ بعد از پرتاب به رصد ستاره ها، سیاهچاله ها و دورترین کهکشان ها می پردازد.
هدف اصلی این تلسکوپ، بررسی چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها بعد از بیگ بنگ است و می خواهد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از نخستین کهکشان هایی که تا حالا شکل گرفته اند، ثبت کند. دوربین های فروسرخ این تلسکوپ به قدری قدرتمند و دقیق هستند که می توانند حضور یک خرزنبور را از فاصله ۲۴۰ هزار مایلی(فاصله بین زمین و ماه) تشخیص دهند. "جیمز وب" همین طور به اخترشناسان کمک خواهدنمود تا اسرار جهان را درک کنند. "جیمز وب" ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از هابل است. همین طور وب از نور فروسرخ استفاده می نماید و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری نیز که ممکنست از دید هابلِ متکی به نور مرئی جا مانده باشد، گذر کند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از بیگ بنگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به سبب دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکان پذیر نیست.
نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چونکه "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده نماید. نام این تلسکوپ از نام کیهان شناسی به نام "ادوین هابل" گرفته شد. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ مقرر است با هم(البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند.
منبع:

1400/10/05
23:25:56
0.0 / 5
324
تگهای خبر: تصویر , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است