اولین کشف یک سیاره، ستاره!

اولین کشف یک سیاره، ستاره! به گزارش هنر شهر، یک سیاره بیگانه تازه کشف شده فرایند همجوشی هسته ای را در هسته خود نشان داده است و ستاره شناسان می گویند این سیاره معروف به «HD 206893 c» در واقع در مرز میان یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه ای قرار دارد که اصطلاحا به آن «ستاره شکست خورده» می گویند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک گروه بین المللی از دانشمندان، سیاره فراخورشیدی جدیدی یافته اند که به لطف تلسکوپ فضایی گایا(Gaia) به شکل مستقیم تصویربرداری شده است و به نظر می آید روند همجوشی هسته ای در هسته آن وجود دارد.
گروه تیم به سرپرستی پروفسور ساشا هینکلی در دانشگاه اکستر انگلستان، این سیاره فراخورشیدی را کشف کردند که در فاصله 300 میلیون مایلی (483 میلیون کیلومتری) از ستاره HD 206893 که حدود 130 سال نوری از زمین فاصله دارد و حدود 30 درصد بزرگتر از خورشید ماست، می چرخد.
این ستاره یک قرص از مواد و گرد و غبار در اطراف خود دارد و کاندیدای خوبی برای یافتن سیارات فراخورشیدی جدید در نظر گرفته شده است.
مأموریت گایا از جانب آژانس فضایی اروپا، اندازه گیری های بسیار دقیقی از مکان ستارگان در هنگام حرکت در آسمان انجام می دهد و با داده های نجومی که عرضه می کند، وجود سیارات فراخورشیدی را می تواند با اندازه گیری لرزش ستارگان استنباط کند.
ستاره شناسان با پیگیری داده های گایا، از ابزار گرانش در تلسکوپ بسیار بزرگ(VLT) در صحرای آتاکاما در شمال شیلی استفاده کردند تا مستقیماً حضور این سیاره تازه کشف شده معروف به HD 206893 c را تأیید کنند.
علاوه بر این، این رصد همینطور به پژوهشگران اجازه داد تا طیف نوری جو این سیاره را تحلیل و بررسی کنند.
ستاره شناسان می گویند نور ظاهری این سیاره نشان داده است که هسته این سیاره غول پیکر درحال همجوشی هسته ای با استفاده از دوتریوم -ایزوتوپ هیدروژن حامل یک نوترون- است.
این سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده احتمالا 13 برابر بزرگتر از سیاره مشتری است. اندازه عظیم و شواهد همجوشی هسته ای در هسته آن به این مفهوم است که در مرز بین یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه ای قرار دارد و در واقع یک جرم کیهانی جالب است که به همان شیوه ستارگان عادی شکل می گیرد، اما جرم لازم برای حفظ همجوشی هسته ای در تمام سطح خویش را ندارد.
اعضای گروه پژوهشی می گویند که این کشف می تواند بینش جدیدی برای دانشمندان فراهم آورد تا بین سیاره های عظیم و کوتوله های قهوه ای تمایز قائل شوند.
هینکلی در اطلاعیه ای اظهار داشت: «کشف HD 206893 c لحظه ای واقعاً مهم برای مطالعه سیارات فراخورشیدی است، چونکه کشف ما امکان دارد نخستین کشف مستقیم یک سیاره فراخورشیدی توسط گایا باشد.
این کشف نشان داده است که گایا می تواند راه را برای کشف سیارات فراخورشیدی بالقوه نشان دهد که سپس می توانند مستقیماً با مشاهدات بعدی، چه روی زمین یا بوسیله ی یک تلسکوپ فضایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا شناسایی شوند.
هینکلی این کشف را اوایل ماه جاری در کنفرانس انجمن نجوم آمریکا در سیاتل عرضه کرد.
این مطالعه جدید توسط مجله Astronomy & Astrophysics برای انتشار پذیرفته شده است و الان در پایگاه ArXiv در دسترس می باشد.
منبع:

1401/10/30
15:43:10
0.0 / 5
185
تگهای خبر: پژوهش , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است