یادداشت مهمان؛

خراسانیات عیدانه ای از دو اسطوره موسیقی ایرانی

خراسانیات عیدانه ای از دو اسطوره موسیقی ایرانی هنر شهر: شاید بتوان آلبوم خراسانیات را یكی از متفاوت ترین آثار تولید شده توسط گروه عارف دانست كه با گویش خراسانی خوانده شده، حس و حال متفاوت و ویژه ای به اثر داده است.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، بهمن وخشور نوازنده موسیقی ایرانی كه طی سال های گذشته در حوزه پژوهش نیز به فعالیت در عرصه موسیقی ایرانی مشغول به مناسبت انتشار آلبوم «خراسانیات» با آهنگسازی پرویز مشكاتیان و خوانندگی محمدرضا شجریان یادداشتی را منتشر نمود.
در متن این یادداشت آمده است:
«خراسانیات عنوان اثری است از محمدرضا شجریان و پرویز مشكاتیان دو اسطوره موسیقی ایران كه اخیرا انتشار یافته است. این اثر با حال و هوای موسیقی فولكلور و مقامی خراسان، با اشعاری از باباطاهرعریان و ملك الشعرای بهار ساخته شده است كه در سال ۱۳۶۵ ضبط و بعد از گذشت حدود ۳۳ سال در اختیار علاقمندان موسیقی ایران قرار گرفته است.
اجرای این آلبوم توسط گروه عارف به آهنگسازی مرحوم پرویز مشكاتیان كه بی گمان یكی از بهترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان موسیقی ایرانی است به همراهی هنرمندانی همچون منصور سینكی (تار، بم تار)، جمشید عندلیبی (نی)، محمد فیروزی (بربط)، اردشیر كامكار (كمانچه، قیچك)، بیژن كامكار (رباب) و ارژنگ كامكار (تمبك) كه هركدام از نوازندگان چیره دست و درجه یك هستند انجام شده است.
شاید بتوان آلبوم خراسانیات را یكی از ویژه ترین و متفاوت ترین آثار تولید شده توسط گروه عارف دانست به این علت كه هم محمدرضا شجریان و هم پرویز مشكاتیان هردو اهل خراسان هستند و از سویی اشعاری كه از دو شاعر بزرگ خراسانی انتخاب شده و با گویش خراسانی خوانده شده، حس و حال متفاوت و ویژه ای به اثر داده است.
اینكه این آلبوم چرا در همان سال های تولید منتشر نشده مهم نیست، مهم این است كه بعد از گذشت بیش از سه دهه در روزگاری كه سال هاست پرویز مشكاتیان از میان ما رفته و استاد محمدرضا شجریان اسطوره آواز ایران در بستربیماری ست، این اثر فاخر و باارزش عیدانه ای شیرین، شنیدنی و لذت بخش برای شنوندگان و علاقمندان موسیقی ایرانی است.
این البوم از ۸ قطعه تشكیل شده است كه برمبنای دستگاه های آوازی كه در بخش اول «راست پنجگاه و راك» و بخش دوم در «شور و دشتی» ساخته و اجرا شده است. البته هرچند اشعار و تصانیف با گویش خراسانی خوانده شده ولی فضاسازی موسیقی دقیقا برمبنای دستگاه های آوازی ایرانی ساخته و پرداخته شده است اما در قسمت دوم به خصوص در تصنیف آخر آلبوم به قدری نزدیك حال و هوای موسیقی مقامی خراسانی می شود كه ناخودآگاه بخشی های خراسانی جلوی چشم شنونده مجسم می شود.
شنیدن آلبوم خراسانیات جدای لذت بردن از صدای بی نظیر استاد محمدرضا شجریان شنونده را برمی گرداند به زمان اوج شكوفایی گروه عارف و به تعبیری نقطه عطف موسیقی ایران كه آثاری تكرارنشدنی مانند «دستان» و «نوا» در آن سال ها تولید و عرضه شده است، سال هایی كه اوج پختگی نوازندگی و آهنگسازی پرویز مشكاتیان و بالاترین و قدرتمندترین زمان آوازی محمدرضا شجریان بوده است.
این دومین بار است كه بعد از گذشت سه دهه آلبومی از این دو هنرمند منتشر می شود. قبل از این نیز آلبوم «طریق عشق» با خوانندگی محمدرضا شجریان، آهنگسازی پرویز مشكاتیان و اجرای گروه عارف كه در سال ۱۳۶۷ در پاریس اجرا شده بود در مهر ماه ۱۳۹۵ در ایران منتشر گردید.»

1398/12/27
19:55:21
5.0 / 5
2662
تگهای خبر: آهنگ , دستگاه , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است