بیم و امید صابر ابر در روزگار كرونایی

بیم و امید صابر ابر در روزگار كرونایی به گزارش هنر شهر كرونا كه گسترش پیدا كرد، همه فعالیتهای جمعی تعطیل شد ولی آنها اجازه نداند این میهمان مرموز ناخوانده، مدرسه شان را سوت و كور كند. قیل و قال مدرسه را بردند به فضای مجازی و حالا بچه های مدرسه هنری «اینجا میان شهر» روزهای پر تب و تابی را می گذرانند.


در ایام تعطیلی تئاتر، سینما، كنسرتهای موسیقی و گالری های هنری، صابر ابر و همراهانش در مدرسه «اینجا میان شهر» اتفاقا سرشان از همیشه شلوغ تر است. آنها برای عید نوروز برنامه های متخلفی تدارك دیده بودند كه جهان ناگهان با ویروس هولناك كرونا رو به رو شد ولی این هنرمندان جوان به جای انفعال و نومیدی، راه تازه ای برای انجام فعالیت هایشان پیدا كردند. آنان از تكنولوژی بعنوان ره آورد دوره جدید بهره گرفتند و مدرسه هنری خویش را به فضای مجازی بردند.
صابر ابر در گپ و گفتی با ایسنا از برنامه های این موسسه هنری در تعطیلات كرونایی نوروز می گوید. او البته تاكید دارد كه به نمایندگی از دیگر موسسان «اینجا میان شهر» سخن می گوید چونكه اجرای همه این برنامه ها مدیون همراهی جمعی همه اعضای این مدرسه است.
این بازیگر و كارگردان تئاتر البته بر نقش مهم اینترنت بعنوان مهمترین ابزار برای سرگرم كردن مردم در خانه تاكید دارد.
ابر درباره ی ایده برگزاری برنامه های آنلاین این موسسه می گوید: بلافاصله پس از شیوع كرونا، یكسری كارگاه آنلاین تك جلسه ای طراحی و همزمان ضبط برنامه تمرین خوانی با فارغ التحصیلان بازیگری مان را هم آغاز كردیم. برای همین منظور نمایشنامه هایی را انتخاب كردیم كه مبحث شان با شرایط این روزها هماهنگی دارد و حالا حدود ۱۰ جلسه از آن باقی مانده است. در كنار اینها چند پادكست هم تولید كرده ایم. ضمن اینكه در حال تمرین از راه دور و از راه ویدیو كال هستیم.»
آنان از استادانشان كمك گرفتند و با همراهی هنرمندانی مانند احمد پوری (نویسنده و مترجم)، شیوا مسعودی (كارگردان و پژوهشگر تئاتر و استاد دانشگاه)، سید محمد مساوات (كارگردان و مدرس تئاتر)، دكتر علی زادبابایی (روان درمانگر و روانشناس بالینی)، جابر رمضانی (كارگردان و مدرس تئاتر)، كارگاه هایی با موضوعات داستان نویسی، خلاقیت، رابطه تئاتر با زندگی، اختلال اضطراب بیماری، خلق اثر هنری و... برگزار كردند.
صابر ابر از ضبط چند پادكست با موضوعات گوناگون هم خبر می دهد.
به قول او، اخیرا نخستین پادكست با عنوان «بی شماره» برای قدردانی از كادر درمانی و پزشكی بیمارستان ها آماده شده است و هنرمندانی مانند احترام برومند، لیلی رشیدی، كریستف رضاعی، كارن همایون فر، مجید سالاری، لی لی گلستان، رامین ده دشتیان، امیر بال افشان، ثریا كیانی، رضا كولغانی و... در كنار خود وی در تهیه آن مشاركت داشته اند. به جز این، چند پادكست دیگر هم در راهست.
آن گونه كه بازیگر نمایش های «كالیگولا» و «زبان تمشك های وحشی» می گوید پخش جلسات تمرین میان مربیان و هنرجویان به شكل ویدیوهای كوتاه از دیگر برنامه های این مدرسه است تا مخاطبان هم در این جلسات سهیم شوند.
این بازیگر و مدرس تئاتر از تمرین خوانی نمایشنامه های «ده هزار سیگار»، «مرگ در می زند» نوشته وودی آلن، «فیلادلفیا»، نوشته دیوید آیوز و... بعنوان دیگر برنامه این مدرسه یاد می كند كه با حضور تعدادی از هنرجویان این موسسه در حال انجام می باشد.
صابر ابر توضیح می دهد كه این برنامه ها همچنان برای در خانه ماندن هم وطنان مان ادامه دارد و بازخوردهای آنرا باورنكردنی می داند: «خیلی از علاقه مندان بویژه در دیگر شهرها از این برنامه ها استقبال می كنند. آنها عموما فرصت حضور در این دوره ها را نداشتند و این شرایط باعث شد تا در این برنامه های آموزشی سهیم شوند. بویژه كه این دوره ها مجانی برگزار می گردد و هزینه ای برای آنان ندارد.»
او همان اندازه كه شوق برگزاری این برنامه ها را دارد، از وضعیت اینترنت اما دل نگران است: «همه چیز وابسته به اینترنت و سرعت آن است و بدون آن اصلا نمی توان مردم را در خانه نگه داشت. امیدوارم تمهیدات لازم به كار گرفته شود تا بتوان چنین برنامه هایی آماده كرد و این روزهای سخت برای مردم آسان تر سپری شود.»
این روزها اگر از خیابان نوفل لوشاتو گذر كنید، پارچه ای بزرگ می بینید با مصرعی از حافظ «نوبهار است و در آن كوش كه خوشدل باشی». اینجا مدرسه «اینجا میان شهر» است كه در روزگار كرونایی هم می كوشد دل خوش كُنكی برای مردم خانه نشین ایجاد كند.1399/01/12
21:27:18
5.0 / 5
2778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است