خانه حاكم تهران برای ملت می ماند

خانه حاكم تهران برای ملت می ماند هنر شهر: دبیر كمیته پیگیری خانه های تاریخی تهران از تبدیل خانه ی «غلامحسین خان غفاری» حاكم تهران در دوره ناصری به موزه بانك ملت آگاهی داد.


سجاد عسگری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بازدید حجت نظری، یکی از اعضای شورای شهر تهران، در روز جهانی موزه از این خانه ی تاریخی که با نام «خانه عزیزالسلطان» (خانه ملیجک) در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، اظهار داشت: در آن بازدید مسئولان موزه بانک ملت اعلام نمودند که این بنای تاریخی پس از انجام بررسی های کارشناسی، با همکاری میراث فرهنگی مرمت و به اصالت اصلی خود برگردانده می شود، تا در نهایت به موزه بانک ملت تبدیل گردد.


وی درباره ی ثبتِ ملی این بنای تاریخی به نام «خانه عزیز السلطان(ملیجک)» با کاربری «باشگاه رفاهی بانک ملت»، ادعا کرد: تیم تحقیقاتی پرونده ثبتی این بنای تاریخی در سال ۸۳، از یک سو خانه ی کوچه «قدیم نوایی» در خیابان ملت متعلق به «عزیزالدوله» را به اشتباه به این محدوده نسبت داد و از طرف دیگر «عزیزالدوله» را با «عزیزالسطان» معروف به «ملیجک دوم» را یکی دانسته اند که از اساس اشتباه است.


او با اشاره به جانمایی این خانه روی نقشه «عبدالغفار» که متعلق به «جناب امین همایون» یا همان «غلامحسین خان غفاری» است، اضافه کرد: غلامحسین خان غفاری، در دوره مشروطه، حاکم تهران بود و در زمان محمدعلی شاه به دنبال آن بود تا اساس مشروطیت را بر هم بزند. او مالک املاک "اختیاریه" در محله دروس نیز هست.


وی با اشاره به این که این بنای تاریخی در خیابان مخبرالدوله، خیابان سعدی، کوچه بانک تجارت قرار دارد، افزود: این ملک بعدها به «کلوپ ایران» و دفتر «حزب اراده ملی» تبدیل شد و در نهایت به مالکیت بانک ملت در آمد و الان مقرر است پس از مرمت، بعنوان اولین موزه بانک ملت، تاریخچه ی این بانک را در چارچوب موزه به نمایش بگذارد.


غلامحسین غفاری معروف به «صاحب اختیار» از بزرگان قاجار و از نزدیکان ناصرالدین شاه قاجار بود. او پسر هاشم خان امین الدوله و برادرزاده ابوطالب غفاری معروف به فرخ خان امین الدوله بود. او خطی خوش داشت و از افراد باسواد تحصیل کرده عصر خود محسوب می شد. در جوانی با دختر میرزا آقاخان نوری ازدواج کرد. کار خودرا در دربار ناصرالدین شاه با سمت پیش خدمتی شروع کرد و بعد از طی مراتب مختلف به ریاست خلوت همایونی و در اوایل دوران مظفرالدین شاه به وزارت دربار نائل شد. در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه وزیر عدلیه شد. در دوران استبداد صغیر در شمار هواداران محمدعلی شاه بود و دو دوره به حکومت فارس و یک دوره به حکومت کرمان و مدتی نیز به حکومت تهران منصوب گردید. بعد از اختتام دوران استبداد، در کابینه حسن مستوفی که در پنجم ربیع الثانی ۱۳۳۳ (اسفند ۱۲۹۳) به مجلس عرضه شد، وزیر جنگ بود اما عمر این کابینه به بیست روز هم نکشید. سال بعد رئیس دفتر احمدشاه قاجار شد و حدود ده سال در این سمت باقی ماند.
منبع:

1399/03/02
22:34:50
5.0 / 5
2549
تگهای خبر: خیابان , دبیر , رفاه , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است