رییس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران مطرح كرد:

وقتی بازگشایی تئاتر، پرزیان تر از تعطیلی آن است

وقتی بازگشایی تئاتر، پرزیان تر از تعطیلی آن است به گزارش هنر شهر رئیس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران می گوید: اگر ابهام های اجرایی دستورالعمل وزارت ارشاد درباره بازگشایی تئاترها برطرف نشود، شاید تعطیلی سالن های نمایشی كم ضررتر از بازگشایی آنها باشد.


بعد از انتشار اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازگشایی سالن های تئاتر، سینما و کنسرتهای موسیقی، برخی از هنرمندانی که نمایش هایشان روی صحنه بود و به علت کرونا اجرایشان متوقف گردید، اعلام نمودند این اطلاعیه مشکلات زیادی دارد همچون اینکه سلامت گروه اجرایی در آن لحاظ نشده است.
شاهین چگینی - رئیس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران - هم از زاویه ای دیگر به این مورد می نگرد.
او درباره بازگشایی مجموعه های خصوصی تئاتر به ایسنا می گوید: بعد از صدور اطلاعیه وزارت ارشاد، با آقای آشنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی صحبت کردم و ایشان اعلام نمود تا یکی دو روز آینده با هماهنگی وزارت ارشاد و وزارت بهداشت، پروتکل های بهداشتی، به سالن های نمایشی ابلاغ می شود.
چگینی افزود: بر طبق این صحبت، مقرر است تجهیزات بهداشتی تا دو سه ماه آینده با حمایت دولت در اختیار سالن ها قرار بگیرد که این برای ما خبری خوش است؛ چونکه تهیه این اقلام برای تماشاخانه های خصوصی، هزینه بر خواهد بود.
مدیر تماشاخانه نوفل لوشاتو درباره حمایت مالی از سالن های خصوصی تئاتر توضیح داد: همچنان پیگیر دریافت این حمایت ها هستیم و به آقای آشنا هم گفته ام که بازگشایی سالن ها عملا مشکلی را از ما حل نمی کند چونکه اگر قرار باشد نیمی از ظرفیت سالن خالی بماند، شاید گروه های نمایشی و سالن ها علاقه ای به فعالیت نداشته باشند چون به هر حال این وضعیت، تبعاتی برای هر دوی ما دارد.
چگینی یادآوری کرد: اگر سالن ها باز شوند، خیلی از کسانی که به دنبال مطالبات شان هستند، حتما پیگیری خواهند کرد و این در شرایطی است که ما هنوز هیچ حمایتی دریافت نکرده ایم و هیچ چشم انداز روشنی هم نداریم که بتوانیم پاسخگوی آنان باشیم.
او اطلاعیه فعلی وزارت ارشاد را مبهم دانست و اضافه کرد: باید جزئیات این طرح مشخص شود چون اگر مقرر است تئاترها از اول تیر بازگشایی شوند، باید در فرصت کوتاه باقی مانده کار کارشناسی انجام دهیم تا باردیگر در عمل انجام شده قرار نگیریم.
رئیس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران در پاسخ به این پرسش که آیا پس از انتشار اطلاعیه وزارت ارشاد، گروه های نمایشی علاقه ای به اجرا نشان داده اند و آیا پیگیر اجرا شده اند؟ اظهار داشت: سالن ها مشغول رایزینی با گروه ها هستند ولی آنان هم همان پرسش هایی را که ما درباره ابهامات این اطلاعیه داریم، دارند و سوال همه این است که با زیان ناشی از خالی ماندن نیمی از ظرفیت سالن چه باید کرد. ازاین رو اگر شرایط همچنان مبهم بماند، با تعطیلی سالن کمتر ضرر می نماییم. هم اکنون هم گروه ها منتظر مشخص شدن وضعیت قراردادها هستند.
چگینی افزود: با عنایت به دستوری بودن این بخش نامه، منطقی است که وزارت ارشاد خود پای ضررش بماند و زیان ناشی از ظرفیت خالی سالن را جبران کند. پیش از این هم در جلساتی که با آقای آشنا داشته ایم، ایشان هم این مسئله را پذیرفته اند ولی این مورد باید به قطعیت برسد تا بعد بتوانیم درباره شکل قرارداد گروه ها و دیگر جزئیات به نتیجه برسیم.
وی همینطور ابراز امیدواری کرد مبلغی که قرار بوده به پشتیبانی از تماشاخانه های خصوصی تعلق بگیرد، زودتر پرداخت گردد.
چگینی در این حوزه اظهار داشت: بارها اعلام شده که انجام این حمایت به تایید همه مسؤلان مربوط رسیده و مبلغ آن از نهادی خارج از وزارت ارشاد تأمین شده است ولی ظاهرا همچنان در پیچ و خم اداری است که امیدواریم زودتر به دست تماشاخانه های خصوصی برسد تا به کار آنها بیاید چون تاکنون هم این پرداخت، خیلی زمان بر شده است.1399/03/19
10:42:40
5.0 / 5
2318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است