آخرین وضعیت سفر به عراق و سوریه

آخرین وضعیت سفر به عراق و سوریه با وجود بازگشایی تدریجی مرزهای زمینی ایران و عراق، اما این مرزها همچنان به روی مسافران ایرانی بسته است.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، عراق اسفندماه ۹۸ همزمان با شیوع کرونا، مرزها زمینی مشترک با ایران را بست و بعد از آن پروازهای بین دو کشور را به حالت تعلیق درآورد. سازمان حج و زیارت ایران در فروردین ماه از تدوین دستورالعمل و پروتکل هایی برای از سرگیری اعزام زائرین به این کشور، اطلاع داد اما با افزایش محدودیت های تردد در دو شهر زیارتی نجف و کربلا ادامه قرنطینه اماکن زیارتی در این شهرها، پیگیری این درخواست منتفی شد.
۱۹ خردادماه گذرگاه مرزی مهران باز شد درحالی که فعالیت آن به تردد کالا محدود شد. تردد کامیون ها از مرز مهران، آن چنان که سخنگوی گمرک ایران گفته است فقط در ایام یکشنبه و چهارشنبه امکان پذیر است.
حالا هیات گذرگاه های مرزی عراق اطلاع داده که دو کشور برای بازگشایی گذرگاه های شلمچه و سومار توافق کرده اند، هرچند هنوز با از سرگیری فعالیت مرز چذابه، مخالفت می شود.
مرزهای هوایی دو کشور هم هنوز مسدود است. برخی ایرلاین های ایرانی مطابق جدول پروازی که در وبسایت خود قرار داده اند پیشبینی کرده اند پرواز بین ایران و عراق در مردادماه از سر گرفته شود. هرچند عراق هنوز درباره آغاز تردد مسافر بین دو کشور اظهارنظری نکرده است. در مرزهای زمینی هم فعلا جواز تردد کالا صادر گردیده است.
ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق در آخرین اظهار نظری که داشته، گفته که در مقطع کنونی، شرایط برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات عراق مناسب نمی باشد.
مسجدی بعد از دیداری که با وزیران امور خارجه، بهداشت و محیط زیست عراق داشته گفته است: در آن دیدارها مبحث بازگشایی تدریجی مرزها برای مبادلات تجاری دو روز در هفته، مجوز ورود کارکنان ایرانی با هماهنگی وزارت بهداشت عراق و اجرایی کردن توافقات راهبردی رؤسای دو کشور بررسی گردید.
بعد از آن، محمد آزاد ـ سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت ـ در تایید اظهارات سفیر ایران در بغداد، اظهار داشت: به علت انتشار کرونا و به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، سفرهای زیارتی به عتبات عالیات عراق و سوریه فعلا امکان پذیر نیست.
سازمان حج و زیارت که از آذرماه سال قبل به شکل محدود اعزام کاروان های زیارتی را به سوریه شروع کرده بود، در اسفندماه بعد از بسته شدن مرزها و توقف پروازهای بین المللی، این برنامه را متوقف کرد.
این سازمان همزمان با عراق، طرح برقراری سفر زیارتی با سوریه را بیان کرد اما بحران کرونا سبب شده فعلا عراق و سوریه تصمیم جدیدی برای برقراری سفرهای زیارتی نگیرند. هرچند که رئیس سازمان حج و زیارت گفته برپایه پروتکل سفرهای زیارتی که تهیه شده، می توان با غربالگری زائرین و صدور کارت سلامت، سفر به عتبات عالیات عراق و سوریه را برقرار کرد.
منبع:

1399/03/29
18:14:18
5.0 / 5
2320
تگهای خبر: برنامه , سایت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است