معاون گردشگری:

دستور تسهیلات جدید كرونا ابلاغ نشده است

دستور تسهیلات جدید كرونا ابلاغ نشده است معاون گردشگری اظهار داشت: دستورالعمل مربوط به استفاده از تسهیلات جدید كرونا هنوز ابلاغ نشده است.


حدود دو هفته از اعلام موافقت دولت با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری و صنایع دستی برای جبران خسارت های ناشی از ویروس کرونا می گذرد اما فعالان این حوزه به ایسنا می گویند نه بانک ها از این بخشنامه و مصوبه جدید دولت اطلاع دارند و نه سازمان های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و نه حتی وزارت نیرو، و میزان بدهکاری و جرایم آنها از بابت تاخیر در پرداخت این هزینه ها همچنان درحال افزایش است، برخی نیز با تهدید قطعی آب، برق و گاز روبه رو شده اند. از سویی تعدیل نیرو و بیکاری در این بخش درحال افزایش است، هرچند آمار دقیقی وجود ندارد اما معاون گردشگری حدود یک ماه قبل از بیکاری دو سوم نیروهای گردشگری آگاهی داده بود.
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره بی اطلاعی این بخش ها از بسته جدید حمایتی به ایسنا اظهار داشت: دستورالعمل تسهیلات جدید برای جبران خسارت های ناشی از کرونا هنوز ابلاغ نشده است، و درحال چانه زنی و پیگیر ابلاغ آن هستیم. از سویی، درحال گردآوری و تکمیل اطلاعات واحدها بر طبق فرمول بنگاه محور هستیم.
او چند روز بعد از تصویب بسته جدید دولت در پشتیبانی از گردشگری و اظهارنظرهایی درباره ناکارآمدی این حمایت ها باتوجه به همکاری ضعیف سایر سازمان ها و وزارتخانه ها در اجرای حمایت های پیشین، تاکید کرده بود: هیچ دستگاه دولتی یا عمومی تا آخر سال نباید برای گرفتن طلب یا هزینه ای به سمت فعالان گردشگری بیاید.
علی ربیعی ـ سخنگوی دولت ـ ۱۵ مهر از موافقت هیات دولت با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری باتوجه به لطمه گسترده آن آگاهی داد. مقرر بود بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال شود. همین طور اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا اختتام امسال مهلت داده شود. با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای لطمه دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه موافقت نیز شد.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در توضیح جزئیات این بسته حمایتی می گوید: «در بسته حمایتی جدید، بازپرداخت وام هایی که واحدهای گردشگری در گذشته دریافت کرده بودند به اشتغال و درآمدزایی منوط بود، که بر طبق حق بیمه تقسیط ها صورت می گرفت. حالا که به سبب شیوع ویروس کرونا این امکان وجود ندارد، بازپرداخت ها نیز امهال شده اند.»
او درباره تفاوت تسهیلات جدید با وام قبلی (۶ تا ۱۴ میلیون با نرخ سود ۱۲ درصد)، توضیح می دهد: «تسهیلات قبلی اشتغال محور بود که با توجه با شرایط پیش آمده بواسطه کرونا شرایط دریافت آن برای خیلی از فعالان گردشگری امکان پذیر نبود. آن چه ما روی آن تاکید داشتیم و نهایتا مصوب شد، بنگاه محور بودن تسهیلات جدید است.»
مونسان درباره تسهیلات حمایتی جدید در گردشگری اظهار می کند: «از محل منابع مصوب ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا برای کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. تآسیسات گردشگری شامل هتل های یک تا پنج ستاره، هتل آپارتمان ها، واحدهای پذیرایی، متل ها، میهمان پذیرها، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی ها، دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان گردشگری، مؤسسات آموزشی و پژوهشی گردشگری، ارزیابان عامل تطبیق و شرکت های ارزیابی تأسیسات گردشگری، شرکت ها و مؤسسات حمل و نقل گردشگری شش رسته ای هستند که با ثبت نام در سامانه کارا می توانند تسهیلات ۱۲درصدی را دریافت نمایند.»
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می افزاید: مرجع تأیید و بررسی متقاضیان در پرداخت تسهیلات جدید، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهد بود و بعد از تأیید این وزارتخانه، سامانه بطور خودکار برمبنای پروسه و ضوابط تعریف شده در دستورالعمل ابلاغ گردیده، مبلغ تسهیلات بانکی را که مشمول متقاضی می شود تعیین می کند. میزان تسهیلات برمبنای درجه، امکانات، مساحت و میزان خسارت ورادشده به واحد تعیین خواهد شد.»
ولی تیموری، معاون گردشگری قبل تر اظهار داشته بود: بازپرداخت این تسهیلات تا آغاز اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ تنفس دارد. افرادی که در چارچوب بسته حمایتی قبلی، تسهیلاتی را گرفته بودند در صورت تقاضا می توانند مابه التفاوت مبلغ قبلی را باردیگر دریافت نمایند.
بسته حمایتی که قبلا برای جبران خسارت ناشی از کرونا به صنعت گردشگری اختصاص داده شد شامل وام با هدف حفظ اشتغال به ارزش ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد بود که با انتقادهای بسیاری همراه شد. بعضی از فعالان گردشگری همچون راهنمایان تور واجد دریافت این وام شناخته نشدند. برخی از بنگاه های گردشگری نیز معتقدند این وام بیشتر از آن که از صنعت گردشگری و مشاغل این بخش محافظت کند، آنرا بدهکارتر خواهدنمود. از طرفی با توقف سفرهای گروهی و تورها، بازپرداخت این وام باتوجه به دوره تنفس کوتاه مدتی که دارد، امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر این با موفقت دولت امهال هزینه های جاری آب، برق و گاز، مالیات و حق بیمه کارفرمایی به مدت سه ماه آغاز شیوع ویروس کرونا برای پشتیبانی از این بخش درنظر گرفته شد که بگفته فعالان گردشگری، سازمان های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و اداره های آب، برق و گاز در اجرای آن کارشکنی داشتند.1399/07/27
12:04:12
5.0 / 5
1298
تگهای خبر: آموزش , بوم گردی , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است