حبیب الله بیگناه درگذشت

حبیب الله بیگناه درگذشت حبیب الله بیگناه - شاعر و ادیب خراسانی - از دنیا رفت.


جلیل فخرایی با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: استاد حبیب الله بیگناه روز گذشته (چهارشنبه، هفتم آبان ماه) در بیمارستان امام رضای مشهد بر اثر سکته مغزی درگذشت و شعر خراسان را تنهاتر گذاشت.
او در معرفی این شاعر بیان نمود: حبیب الله بیگناه در شهریور ۱۳۱۸ در بجنورد به دنیا آمد. نوجوانی اش در تب وتاب رخدادهای سیاسی زمانه اش گذشت و سال های جوانی و دوران دبیرستان را به مشهد آمد و به این واسطه با بزرگان ادبیات خراسان و مشهد آشنا شد و بسیار زود به محفل و هم نشینی نام آورانی چون مهدی اخوان ثالث، محمد قهرمان و محمدرضا شفیعی کدکنی پای گشاد. تحصیلات دانشگاهی را در دانشکده ادبیات فردوسی مشهد پی گرفت و این سرچشمه بهره مندی از مکتب بزرگانی نظیر زنده یاد دکتر فیاض بود.
فخرایی اضافه کرد: او از همان آغاز بر پایه کنجکاوی درونی و جست وجوگری ویژه اش در لابه لای صفحات و اوراق کتاب های ادبی و یا به فراست از میان گفته ها و نقل قدما به جمع آوری رباعی های تاریخ ادبیات برخاست که بعد از سال ها ویرایش و تطبیق نسخ، مجموعه گران قدری از هزار سال رباعی سرایی فارسی را در کتابی به نام «چهارگانی» منتشر نمود.
او در ادامه اظهار داشت: بیگناه در احوالات شیدایی خویش پی در پی دست به سرایش شعرهایی بیشتر در چارچوب غزل می زد که اغلب آنها هنوز لابه لای اوراق و دفترهای پراکنده اوست لکن چندسال پیش مجموعه ای را با عنوان «کدامین از هیچ» منتشر ساخت. از دیگر مجموعه های شعری او می توان به کتاب «هیچ ترتیبی و آدابی مجوی» اشاره نمود که در سال های جوانی منتشر گردید و در کتابی که روان شاد مشفق کاشانی با عنوان «خلوت انس» از شعر شاعران معاصر جمع آوری کرده چندین شعر بیشتر در چارچوب غزل از او به جای مانده است.
فخرایی اظهار نمود: وی همینطور در زمینه تصحیح و گردآوری نسخ شاعران گذشته فعالیت داشت که می توان به چاپ کتابی که تدوین شعرهای «حکیم لاادری» بود، اشاره نمود. آن چه علاوه بر کوشش های پژوهشی وی در زمینه ادبیات می توان به آن اشاره نمود، سابقه بیشتر از ۳۰ سال آموزگاری ادبیات فارسی در دبیرستان های مشهد است.
به گفته او، پیکر حبیب الله بیگناه امروز (پنج شنبه، هشتم آبان ماه) در قطعه هنرمندان و نام آوران خراسانی در آرامستان بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد.


جعفر مروارید، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پیامی برای درگذشت این شاعر نوشته است:
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت ادیب خراسانی جناب آقای حبیب الله بیگناه، شاعر فرزانه و شیرین سخن، شیفته ادبیات و چهره محقق ادبی خراسان رضوی، باعث تألم و تأثر شد، بزرگ مردی که عمر بااخلاصش را در ترویج اخلاق مداری و خدمت موثر در عرصه شعر و ادب گذراند، و با کتاب "نیم نگاهی به هزار سال رباعی" فضای نوینی را ایجاد کرد و با طبعی روان، اشعاری درخشان از خویش به یادگار گذاشت.
درگذشت این شاعر گران قدر را به عموم هم استانی های عزیز و جامعه فرهنگی و ادبی تسلیت عرض می کنم و از محضر قادر متعال، علو درجات آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان معزز آن شاعر فقید را آرزومندم.
روحش شاد و یادش گرامی.1399/08/09
14:09:46
5.0 / 5
1012
تگهای خبر: پژوهش , دبیر , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است