حاجی غیربازاری در بازار كتاب

حاجی غیربازاری در بازار كتاب به گزارش هنر شهر كتاب «حاجی غیربازاری»، سفرنامه حج سجاد محقق منتشر گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا این کتاب در ۱۵۷ صفحه و با قیمت ۲۸ هزار تومان توسط نشر قو انتشار یافته است.
در معرفی کتاب «حاجی غیربازاری» عنوان شده است: این یادداشت ها شامل روزنوشت های سفر سجاد محقق به حج تمتع در سال ۱۳۹۷ نوشته شده و قبل از انتشار در چارچوب کتاب، همزمان با ایام حج تمتع سال ۹۷ در یکی از رسانه ها به صورت روزانه انتشار یافته است.
این یادداشت ها در ۲۶ فصل از ماجرای تصمیم مولف برای رفتن به سفر حج و اتفاقات قبل از آن شروع می شود و تا آخرین طواف در مکه مکرمه ادامه دارد.
مهم ترین خصوصیت این سفرنامه، زبان و نثری است که محقق در خلق آن به کار برده است. وی در این کتاب در مقام نویسنده تصویری بدون روتوش از خود بعنوان یک حاجی ایرانی به معرض نمایش گذاشته است و یادداشت هایش را به سمت خلق یک روزنوشت فلسفی و یا مردم شناسانه پیش نبرده است. این کتاب و نثرش روایتی بسیار خودمانی که به قول نویسنده نه ذوق عرفانی ویژه ای دارد و نه مقرر است چیزی بیشتر از آن چه مبحث روایت است به مخاطب نشان داده است. با این همه هنر نویسنده در این یادداشت ها، حرکت کردن به سمت عمق معنایی، مکان ها، موقعیت ها و حس حاکم بر اماکن متبرکه ای است که نویسنده طی این سفر در آنها به سر می برد.
در بخشی از این کتاب می خوانیم: فاصله تا نماز عشاء را رفتم برای زیارت پیامبر(ص). مسیر عبور از جلو مزار پیامبر، خیلی شلوغ بود. همان گونه که روی نوک پا با فشار جمعیت هل داده می شدیم شروع کردم به سلام دادن. اصلا یکی از سختی های مدینه، همین است. نمی دانی این جا که رسیدی باید به حضرت صدیقه(س) هم سلام کنی یا نه؟ اصلا سرت را کدام سمت باید بگیری؟ به نام دختر رسول الله بخوانیش یا همسر امیرالمومنین؟ مادر حسنین یا حضرت محسن؟ مادر پهلو شکسته یا سیلی خورده؟ لا حول ولا قوة إلا بالله. به این ها که فکر می کنی نفست حبس می شود و چشم هایت خیس. مشکل مدینه همین است. همیشه همین بوده. مدینه نه جای سفرنامه نوشتن است نه جای حرف زدن. مدینه به اندازه تمام عالم روضه دارد. هرچقدر دوست داری بخوان. تمام نمی گردد. از باب بقیع زدم بیرون...
منبع:

1399/08/11
14:28:01
5.0 / 5
1020
تگهای خبر: تصویر , كتاب , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است