برای پرداخت بدهی به پخش كننده ها

حوزه هنری هم وام می گیرد

حوزه هنری هم وام می گیرد سینماهای حوزه هنری برای پرداخت بدهی 10 میلیارد تومانی خود به دفاتر پخش فیلم در حالی متقاضی دریافت وام شده اند كه باید پرسید پول فروش فیلم های سال قبل سینماها خرج چه شده است؟


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، بعد از اعتراض تعدادی از سینماگران به حوزه هنری به سبب پرداخت نشدن پول فروش فیلم های اکران سال ۹۸، سینماهای این مجموعه برای دریافت وام عرضه شدند.
روابط عمومی سازمان سینمایی آگاهی داده است که بدهی سینماهای حوزه هنری به دفاتر پخش از اکران ۹۸، مبلغ ۱۰۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال است که با تکمیل مدارک در صندوق اعتباری هنر، جهت دریافت وام ۴ درصدی به صندوق کارآفرین امید عرضه شدند.
تهیه کننده ها و پخش کننده هایی که سال ۹۸ فیلم های خودرا در سینماها اکران کردند چند ماه است که نسبت به پرداخت نشدن پول فروش فیلم های خود اعتراض دارند و بیش از همه از حوزه هنری گله مند هستند که سینماهای زیادی را در سطح کشور در اختیار دارد.
مصطفی کیایی بتازگی با اشاره به بودجه مشخصی که حوزه هنری دارد، به ایسنا اظهار داشته بود: من از هر کسی که در حوزه هنری می داند با توجه به این بدهی ها چه اتفاقی در حال رخ دادن است نمی گذرم، چونکه مسئول سازمان سینمایی حوزه هنری هیچ وقت درباره فیلم ها و مشکلاتی که بر سر اکران پیش آمده پاسخگو نبوده و الان هم نیست. این دوستان بدانند گذران امورشان با پول ماست؛ پولی که در جیب آنها امانت بود اما خیانت درامانت کردند.
همین طور مدتی قبل تعدادی از تهیه کنندگان و فیلمسازانی که مطالباتشان را از سینماداران نگرفتنه بودند، در نامه ای مشترک اعلام نمودند که به زودی به قوه قضاییه شکایت خواهند کرد.

قبل از این نیز لیست ۳۰ سینما مجموعا به مبلغ ۱۳۱ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال منتشر گردید.

مبلغ بدهی سینماهای کشور به دفاتر پخش از اکران ۹۸ مبلغ ۲۹۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال است که سایر سینماهای متقاضی نیز با رفع نقص و ارائه مدارک و وثایق معرفی می گردند.
پرداخت همراه با تاخیر فروش فیلم ها از طرف سینمادار به پخش کننده اتفاق تازه ای نیست ولی در وضعیت کرونائی کشور و تعطیلی سینماها، بدهی حدود ۳۰ میلیارد تومانی به دفاتر پخش حاشیه ساز شده است چونکه به هر حال فروش بلیت نقدی انجام شده و بنظر می رسد اینکه پول ها در کجا خرج می شوند - به ویژه در سازمان هایی مثل سازمان سینمایی حوزه هنری یا دستگاه های دیگر - نیاز به شفاف سازی دارد. بعضی از سینمادارها می گویند پول فروش فیلم ها را برای بدهی های پیشین فیلم ها و نیز امورات مربوط به سالن سینما خرج می کنند، اما برخی سینماگرها هم می گویند سینمادارها با پول فروش فیلم های آنها سرمایه گذاری می کنند. بااینکه هیچ کدام از این بحث ها تابحال رسمی و تایید نشده، اما نیاز به تغییر در روند پرداخت را ضروری کرده است. این مشکل قرار بود با راه اندازی سامانه مدیریت و فروش فیلم (سمفا) برطرف شود که وضعیت بلاتکلیف سینماها در ماه های اخیر هنوز مجالی به ارزیابی دقیق از کارایی این سامانه نداده است.1399/08/21
14:23:32
5.0 / 5
1220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است