با حضور مسئولان وزارت بهداشت؛

پوستر مستند ای بی سی دی محسن خانجهانی رونمایی گردید

پوستر مستند ای بی سی دی محسن خانجهانی رونمایی گردید پوستر مستند A_ B_ C_D به کارگردانی محسن خان جهانی با حضور مسئولان وزارت بهداشت رونمایی گردید.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، پوستر مستند «A_ B_ C_D» به کارگردانی محسن خان جهانی در جلسه ای با تعداد افراد محدود و تحت پروتکل های بهداشتی در وزارت بهداشت در حالی رونمایی گردید که دست اندرکاران این مستند، امیدوار بودند که این بیماری از بین برود و فقط یک خاطره از آن باقی بماند.
در این جلسه که دکتر حریرچی معاون کل و دکتر جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت حضور داشتند؛ کاوه احمدی تهیه کننده این فیلم مستند با تشکر از مسئولان وزارت بهداشت که در این روزهای شلوغ، زمانی را به این مستند اختصاص داده اند، افزود: به شما و همکارانتان در وزارت بهداشت خسته نباشید، می گویم و امیدواریم که هر چه زودتر، روزهای آرام تری را پیش رو داشته باشیم.
محسن خان جهانی کارگردان مستند A _B_C _D که درباره کروناست و در بخش ویژه جشنواره سینما حقیقت به صورت آنلاین به نمایش در می آید، توضیح داد: این مستند روایتی است از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در ایران و تاثیرات اجتماعی این پدیده بر روی مناسبات زندگی آدم ها.
او با اشاره به نام این مستند اشاره کرد: الفبای زندگی ما پس از کرونا تغییر کرده است و اسم فیلم هم اشاره ای به این مساله دارد.
این مستندساز اشاره کرد: همزمان مستند دیگری را با موضوع کرونا در حال ساخت دارم که فیلمبرداری آن تا زمانی که کرونا در ایران فروکش نکند؛ ادامه خواهد داشت.
خان جهانی در آخر از مردم و مسئولان خواست تا فیلم مستندش را در جشنواره پیش رو حقیقت به صورت آنلاین تماشا کنند.
کاوه معین فر فیلم ساز هم که در این نشست حاضر بود در سخنانی اظهار داشت: ما به نمایندگی از هنرمندان یک خسته نباشید به کادر درمان می گویم.
او در عین حال به عوامل سازنده مستند A _B _C_ D برای ساخت این مستند، تبریک گفت و اشاره کرد: کرونا، یک موقعیت اجتماعی است که باید مستند بشود و در دنیا این اتفاق در حال انجام می باشد و جمع زیادی از فیلم سازان این دوره را ثبت کردند و درباره این مستند خاص معتقدم که اگر کسی سال ها بعد، بخواهد کار پژوهشی بکند، می تواند مستند A _B_C _D را ببیند.
این هنرمند در آخر ابراز امیدواری کرد: این بیماری از بین برود و فقط یک خاطره از آن باقی بماند.
شهرام درخشان مستندساز و رئیس جشن مستند خانه سینما نیز در سخنانی کوتاه اظهار داشت: بعنوان یک فیلم ساز باید بگویم که این مستند از دو منظر قابل توجه است و پیشنهاد می کنم، این فیلم را ببینید، یکی از جهت هنری و سینمایی است که یک اثر قابل توجه و دیدنی است و نکته بعدی توجه کردن به فراگیری این ویروس می باشد که این روند در این مستند، قابل توجه است.
او در آخر خطاب به مسئولان پیشنهاد کرد که به مستندسازی بیشتر اهمیت بدهند و افزود: کوشش های که در هر مقطع زمانی در حال انجام می باشد، هیچ چیزی مثل فیلم مستند، در تاریخ آنرا ثبت نخواهد کرد بدین سبب به این نکته توجه ویژه داشته باشید و ساخت مستند را در دستور کار قرار بدهید.
شهرام درخشان در آخر اشاره کرد: فیلم های مستندها ۲۰۰ سال بعد هم بدرد خواهند خورد و ارزش پژوهشی، تاریخی دارند.
در ادامه این جلسه دکتر ایرج حریرچی اظهار داشت: کرونا و مقابله با این بیماری، موضوعی بسیار جذاب و ضروری برای مستندسازی است. کرونا رنج ها، فشارها و سختی هایی برای مردم، مدافعان سلامت و مدیران حوزه سلامت و همین طور حماسه ها و زیبایی هایی در راه خدمت به مردم و بیماران ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: موضوع مستندسازی خدمات ارائه شده در وضعیت کرونائی به قدری مهم بود که مقام معظم رهبری نیز دراین زمینه تاکید نمودند و شهید آوینی را مثال زدند بدین سبب لازم است مستندهایی در این سطح ساخته شود. هر کسی از هر منظری می تواند وارد این مستندسازی شود. فیلم و مستند کردن واقعیت ها بهتر از هر نوشته، سخنرانی و متنی برای آیندگان و سایر کشورها و افراد در جامعه است.
معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: از عوامل سازنده این فیلم مستند که تجربه زیادی در حوزه مستندسازی دارند، به سبب توجه به کرونا بعنوان یک موضوع اجتماعی، تشکر می کنم و امیدوارم که این اثر هنری، دارای جایگاه رفیعی در جشنواره سینما حقیقت باشد. کرونا امروز قسمتی از حقیقت زندگی ما شده و هیچ واقعه ای در ۱۰۰ سال اخیر، جوامع بشری را تحت تاثیر قرار نداده است و اثرات اجتماعی، نحوه رفتارها و تعاملات این بیماری ممکنست تا سال ها باقی بماند.
دکتر کیانوش جهانپور نیز در این جلسه اظهار داشت: مستندسازی یکی از نقاط خلا ما در اتفاقات خوب یا رنج ها و مرارت ها و همین طور تلاش ها و مجاهدت ها در عرصه های مختلف همچون پاندمی کرونا است. اتفاقات خوب، مجاهدت و کوشش های کنونی مدافعان سلامت و تمامی دست اندرکاران مدیریت کرونا باید به نسل های بعدی نیز منتقل شود.
وی اضافه کرد: امیدوارم کرونا نقطه عطفی شود که ما نگاه خاص و ویژه ای به حوزه مستندسازی در کشور داشته باشیم. بارقه هایی از اینکه نگاه مستندسازی در کشور ارتقا پیدا کرده را دیده ام و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند. کرونا اگر آثار منفی در حوزه های مختلف داشت، حداقل این اثر مثبت در حوزه فرهنگ، رسانه و سینما داشته است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اشاره کرد: اگر از اپیدمی طاعون در الجزایر سندی باقی مانده، اسناد فنی آن در وزارت بهداشت الجزایر یا فرانسه نیست بلکه آن سند مربوط به کتاب طاعون آلبرکامو است که به زبان های مختلف تا کنون بارها در کشورهای مختلف چاپ شده است.
دکتر جهانپور تصریح کرد: روایت فتح گونه، حماسی، هنرمندانه و آوینی گونه از رویدادها و تلاش هایی مانند کرونا، واکسن، خودکفایی در اقلام و تجهیزات پزشکی، مقابله با تحریم ها که در کشور می شود، نیازمندی مستندسازی است.
طراحی پوستر مستند A_B_C_D توسط بنفشه جهانگیری هنرمند گرافیست انجام شده است، فیلمی که محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

1399/09/19
16:49:29
5.0 / 5
697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است