حسن باستانی :

شیطان و دوشیزه پریم منتظر بهبود شرایط است

شیطان و دوشیزه پریم منتظر بهبود شرایط است هنر شهر: حسن باستانی از امیدواری برای اجرای نمایش شیطان و دوشیزه پریم که اقتباسی از رمان پائولو کوئیلو است، آگاهی داد.حسن باستانی نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت هایش در وضعیت امروز تئاتر به خبرنگار مهر اظهار داشت: درست است که به سبب بحران کرونا همه کارهای تئاتری تعطیل شده اند اما فکر را که نمی توان تعطیل کرد. اخیرا اقتباسی از رمان «شیطان و دوشیزه پریم» پائولو کوئیلو داشته ام و پیش از محدودیت های جدید کرونائی برای اجرا آنرا به تئاترشهر ارائه دادم اما متاسفانه با شرایط پیش آمده و عقب افتادن نوبت اجرای گروه ها بنظر می رسد هیچ قطعیتی برای اجرا وجود ندارد.
وی افزود: چون هنوز نوبت اجرا و سالن اجرای نمایش معین نیست نمی توان برنامه ریزی برای انتخاب عوامل و شروع تمرین ها انجام داد. مساله این است که همه کارهای تئاتری تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفته است و با این اوصاف تمرین کردن و در کنار هم قرار گرفتن عوامل هم خطرناک خواهد بود. فعلاً در انتظار بهبود شرایط هستم و کاری جز نوشتن انجام نمی دهم.
وی درباره اجرای تئاتر آنلاین در وضعیت تعطیلی تئاتر صحنه ای بیان کرد: چه تئاتر تعطیل باشد و چه نباشد دولت وظیفه دارد از هنرمندان حمایت کند و بیش از ۹ ماه هم است که عملاً تئاتر تعطیل می باشد. با اجرای چند نمایش آنلاین یا حتی تولید تله تئاتر نمی توان گفت چراغ تئاتر روشن است و اصلاً مگر چند هنرمند امکان تولید و ضبط چنین آثاری را دارند. من شخصاً اعتقادی به تئاتر آنلاین ندارم چون ماهیت وجودی تئاتر به زنده بودن و هم نفس بودن با تماشاگر است. برای مخاطبان مدیوم تصویر هم دیدن آثار تلویزیونی و سینمایی که خیلی جذاب تر از دیدن تئاتر آنلاین است.
کارگردان «زنان بیشه گل» اشاره کرد: حضور در فضای تئاتر و هم نفس بودن با تماشاگران دیگر و بازیگران و همین طور پذیرفتن و باور اتمسفری غیرواقعی بجای فضایی واقعی در تئاتر است که برای مخاطب تئاتر لذت بخش است اما در صفحه مانیتور و گوشی ارتباطی شکل نمی گیرد و حسی که پشت اجرای زنده وجود دارد هیچ گاه با این شیوه جواب نمی دهد. معتقدم با این راه کارها نه فقط تئاتر ماندگار نخواهد شد بلکه کم کم ارزش دراماتیکش را هم نزد مخاطبان غیرحرفه ای از دست می دهد و برایشان تئاتر دیدن عادی می شود بدین جهت ترجیح می دهند بجای حضور در سالن نمایش پای تلویزیون بنشینند و تئاتر ببینند در صورتیکه تئاتر دیدن مناسک خاص خودش را دارد.
باستانی در آخر درباره دیگر فعالیت هایش توضیح داد: بعنوان بازنویس فیلمنامه در حال کار روی سریالی برای پخش از شبکه نمایش خانگی هستم اما به سبب مشخص نبودن وضعیت کرونا زمان تولید سریال هم که فعلاً نام موقت «فرزام» را برای آن برگزیدیم، معلوم نیست.


منبع:

1399/09/23
14:10:14
5.0 / 5
904
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است