اعلام جزئیات یك بخش از جشنواره تئاتر فجر و خبرهایی از دو رویداد دیگر

اعلام جزئیات یك بخش از جشنواره تئاتر فجر و خبرهایی از دو رویداد دیگر هنر شهر: اعلام جزئیات بخش پوستر و عکس تئاتر فجر تحت تاثیر شرایط کرونا و خبرهای از رویدادهای تئاتری چون «ناردون» و تئاتر سردار سلیمانی همچون خبرهای تئاتر است.


مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از برگزاری این بخش با بهره گیری از ظرفیت های سوشال مدیا، تهیه ویدئوهایی از عملکرد سایر کشورها در زمینه هنر عکاسی و طراحی پوستر تئاتر همزمان با دوران کرونا و برگزاری ورکشاپ های آنلاین در روزهای جشنواره آگاهی داد.
به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، مهدی آشنا مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به نحوه برگزاری و اجرای این بخش در وضعیت کرونا بیان کرد: امسال به سبب شیوع ویروس کرونا شرایط ویژه ای را در بخش پوستر و عکس و سایر بخش های جشنواره پیش رو داریم. همه گیری این ویروس در ماه های اخیر سبب شده است که هنرمندان عکاس و طراحان پوستر تئاتر به سبب کم بودن تعداد اجراها و تعطیلی سالن های تئاتر در حدود یکسال گذشته فرصت عکاسی و طراحی از آثار را نداشته یا کمتر داشته باشند. بدین سبب تعداد کارها در هر دو بخش نسبت به سال قبل اساسا کمتر خواهد بود.
وی ادامه داد: اما باتوجه به شرایط موجود امسال کوشیدیم محدودیت برگزاری فیزیکال نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر و امکان آنرا در فضای آنلاین یک فرصت ببینیم و بیشتر به فضاهایی دقت کنیم که بااینکه در سالهای گذشته هم وجود داشت، اما نسبت به آن بی توجه بودیم.
آشنا عنوان کرد: شبکه های اجتماعی این فضاها هستند. بدین ترتیب برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر امسال در سوشال مدیا دنبال می شود. البته این برگزاری فقط به شبکه های اجتماعی محدود نخواهد شد. بلکه آثار همزمان با نمایش در سوشال مدیا چاپ می شوند و در صورت بهبود وضعیت و مطلوب بودن شرایط امکان نمایش آنها در نمایشگاهی حضوری هم بررسی خواهد شد اما به سبب این که نمی خواهیم فرصت جشنواره را از دست بدهیم، از ظرفیت های فضای مجازی همپای سایر بخش های جشنواره بهره می گیریم.
وی درباره کم و کیف نمایش آثار در شبکه های اجتماعی توضیح داد: با چند گالری مطرح صحبت می نماییم و در صورت توافق فضای سوشال مدیای آنها را برای نمایش عکس ها و پوسترهای منتخب جشنواره به کار می گیریم. این کار چند امتیاز دارد. نخست این که طیف متفاوتی از مخاطبان این آثار را می بینند و از این فضا برای معرفی عکاسان و طراحان پوستر تئاتر بهره برده می شود که این امتیاز مهمی است. چونکه طی سالهای گذشته هنرمندان عکاس و طراحان پوستر کمتر معرفی شده اند و سوشال مدیا به معرفی و دیده شدن آثارشان کمک می نماید.
مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر افزود: حسن دوم این است که بحث اقتصاد هنر در زمینه عکاسی و طراحی پوستر تئاتر پررنگ تر میشود. برای اینکه در گالریهای مطرح چرخه اقتصادی اهمیت زیادی دارد و خریداران هم یکی از مهم ترین گروه های مخاطب شبکه های اجتماعی این گالری ها هستند و امکان دارد موفقیت هایی در زمینه فروش آثار شرکت کنندگان جشنواره داشته باشیم یا سفارشاتی به آنها صورت بگیرد. خصوصاً این که عکس تئاتر در سالهای اخیر که طراحی صحنه و نور در اجراها ارتقا یافته است، باکیفیت تر از قبل شده است.
این هنرمند همین طور اشاره کرد: البته فروش عکس ها و پوستر های تئاتر در گذشته هم تجربه شده است. با این وجود ظرفیت های فضای مجازی و در دسترس بودن همیشه سوشال مدیا می تواند این بعد را تقویت کند. کرونا هم موجب شد امسال تمرکز بیشتری بر شناسایی و استفاده از این ظرفیت صورت بگیرد.
آشنا با اشاره به آخرین مهلت ارسال آثار در بخش عکس و پوستر جشنواره سی و نهم اظهار داشت: مهلت ارسال عکس ها و پوسترهای تئاتر به سبب این که بعضی از شهرها وضعیت قرمزی از نظر شیوع ویروس کرونا داشتند و مشکلاتی در ارسال آثار برای شرکت کنندگان وجود داشت، ۱۵ روز تمدید گردید تا هنرمندان با مشکلی مواجه نشوند و این فرصت تا یکم دی ماه باقی است و تمدید نمیشود. در ادامه کار این بخش داوران عکس و پوستر طی روزهای آینده معرفی می گردند و کتاب عکس و پوستر جشنواره نیز طراحی و تدوین خواهد شد. همین طور به جمع بندی و آماده سازی آثار برای نمایش در نمایشگاه می پردازیم.
وی از برگزاری کارگاه و ورکشاپ تخصصی در زمینه عکاسی و پوستر تئاتر آگاهی داد و بیان کرد: در روزهای برگزاری جشنواره برنامه های متنوعی در بخش عکس و پوستر تئاتر داریم که یکی از آنها انتشار حداقل ۴ ویدئو از کارگاه های تخصصی با موضوع گزارش عملکرد کشورهای مختلف دنیا در هنر عکاسی و طراحی پوستر تئاتر همزمان با دوران شیوع کروناست. شرح این که کرونا چه تاثیری بر این هنر در سایر نقاط دنیا داشته، در این ویدئوها مورد توجه است. همین طور بنا داریم ورکشاپ هایی آنلاین را با حضور هنرمندان ایرانی و غیرایرانی در رابطه با موضوع عکس و پوستر تئاتر برگزار نماییم.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه بهمن ۹۹ برگزار می گردد.


فراخوان جشنواره سراسری مجازی تئاتر «اناردون» منتشر شد

معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ و کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران جشنواره سراسری مجازی تئاتر «اناردون» را در ۳ بخش برگزار می نماید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، کانون تئاتر خیابانی این اداره کل با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ به مناسبت فرارسیدن طولانی ترین شب سال و زنده نگه داشتن آداب و رسوم کهن ایرانیان در شب یلدا، جشنواره سراسری مجازی تئاتر «اناردون» را برگزار می نماید.
این جشنواره در ۳ بخش «نقالی»، «اجرای تئاتر خانوادگی با موضوع شب نشینی و قصه های یلدایی» و «آیین های نمایشی یلدایی (اقوام)» برگزار می گردد.
در بخش «اجرای تئاتر خانوادگی با موضوع شب نشینی و قصه های یلدایی» هر گروه می بایست با حضور اعضای خانواده یکی از داستان ها یا روایت های شب یلدا را انتخاب و اثر را در منزل با همکاری یکدیگر تولید کنند. بخش «آیین های نمایشی یلدایی (اقوام)» نیز ویژه گروه های نمایشی است که امکان تولید نمایش های آیینی قوم خودرا دارند.
مدت زمان این آثار نمایشی می تواند بین ۲ تا ۱۵ دقیقه باشد و مهلت ارسال آثار تا پنجم دی ماه است. بارگذاری آثار بوسیله پیام رسان واتساپ و تلگرام به شماره ۰۹۱۲۲۱۳۸۴۰۴ است و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام این رویداد به آدرس ۹۹anardun@ مراجعه کنند.
دبیرخانه جشنواره سراسری مجازی تئاتر «اناردون» در تهران، میدان قزوین، خیابان قزوین، شهرداری منطقه ۱۱، ساختمان شماره ۲، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی با شماره تماس ۵۵۴۰۰۸۳۳ قرار دارد.معرفی هیئت انتخاب آثار بخش خیابانی جشنواره سردار آسمانی
هیئت انتخاب آثار بخش خیابانی جشنواره سردار آسمانی عرضه شدند.
به گزارش ستادخبری دومین جشنواره سردار آسمانی، محسن سلیمانی فارسانی، فاطمه رادمنش و بابک دقیقی بعنوان هیئت انتخاب آثار بخش خیابانی جشنواره سردار آسمانی انتخاب شدند.
دومین جشنواره سردار آسمانی با حمایت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و به دبیری امیرحسین شفیعی در قالب سه بخش مسابقه نمایشنامه نویسی، بخش صحنه ای و خیابانی از ۱۰ تا ۱۵ دی ماه در کرمان برگزار می گردد.1399/09/24
14:10:44
5.0 / 5
995
تگهای خبر: آنلاین , برنامه , پوستر , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است