در سال های كرونا

عوارض خروج از كشور چرا گران شد؟

عوارض خروج از كشور چرا گران شد؟ به گزارش هنر شهر رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اظهار داشت: باید نرخ عوارض خروجی را برای سال ۱۴۰۰ کم می کردند. مگر سال جاری سفر خارجی انجام شد که روی عدد آن، حساب و کتاب کردند و بودجه سال بعد را تخمین زدند!؟


حرمت الله رفیعی که جزو معترضان سرسخت عوارض خروجی است، با اشاره به مبالغی که با این عنوان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیشنهاد شده است، به ایسنا اظهار داشت: چند سال است نسبت به افزایش مبلغ عوارض خروج از کشور اعتراض می شود اما توجهی نمی کنند. توجیهی که برای افزایش نرخ عوارض آورده اند کمک به بودجه دولت بوده، اما این بودجه فیک است؛ چه بودجه ای است که به اسم گردشگری تمام می شود ولی ما اثری از آن در گردشگری نمی بینیم!؟
وی با طرح این سوال که در سال ۹۹ باتوجه به شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها مگر چه تعداد سفر خارجی انجام شده که بودجه و مبلغ عوارض خروجی سال ۱۴۰۰ بر طبق آن تخمین زده اند؟ اظهار داشت: این کارها بیشتر از آن که اثر مثبت داشته باشد سبب تشویش اذهان عمومی می شود. عوارض خروج از کشور یک کار کارشناسی نشده بود و ما همیشه با اصل آن مخالف بوده ایم.
رفیعی افزود: طبق آخرین آمارها در سال ۹۸ حدود ۸ میلیون سفر خارجی انجام شد که نزدیک به چهار میلیون آن زیارتی بود، از بین این جمعیت هم حدود دو میلیون نفر برای اربعین به عراق رفتند و عوارض خروجی ندادند، شاید از ۸ میلیون سفر خروجی سال ۹۸ فقط از حدود سه میلیون نفر توانسته باشند عوارض خروجی بگیرند که اگر میانگین رقم عوارض آن سال را ۳۳۰ هزار تومان درنظر بگیریم، عددی بیش از ۹۹۰ میلیارد تومان می شود. در بودجه می نویسند قسمتی از این رقم مقرر است به گردشگری برسد؛ چرا هیچ گاه توضیح نمی دهند از آن مبلغ، واقعا چقدر به گردشگری رسیده است.
وی افزود: زمانی می گفتند ارز ۴۲۰۰ تومانی می دهند، قرار بود به مسافر هم تعلق بگیرد، اما آن ارز نیمایی اصلا به گردشگری نرسید. امروز گزارش های مقامات قضایی را می بینیم، آن ارز انگار بیشتر قسمت دلال ها شده است. نه آن ارز ۴۲۰۰ تومانی و نه این عوارض خروج، هیچکدام در اختیار صنعت گردشگری نبوده و نیست.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اظهار داشت: بعضی می گویند عوارض خروجی را گران می کنند که مردم کمتر به خارج از کشور سفر کنند. آیا سفر هشت میلیون نفر از بین ۸۵ میلیون نفر جمعیت این کشور، رقم زیادی است؟ آقایان تعداد گردشگران و مسافرت های خارجی کشورهای دیگر را نمی بینند؟ خیلی از مردم با این قیمت بلیت هواپیما و ارز دیگر نمی توانند سفر خارجی بروند، چه ضرورتی دارد مانع دیگری بگذارند!؟
او اضافه کرد: چرا از زاویه دیگری به سفرهای خارجی نگاه نمی کنند. ما تبلیغات «ایران هراسی» نداریم، ایرانی هایی که به خارج از کشور می روند، دست کم ۱۰ درصدشان که می توانند روی ذهن مردم خارج از ایران اثر مثبت بگذارند. با این کار، واقعیت کشور و فرهنگ ایران تبلیغ می شود، آن هم بدون اینکه دولت هزینه کند. این معرفی به نفع ایران است. چرا آدرس و گزارش های غلط می دهند و این همه سخت می گیرند. فکر می کنند برای کسی که حداقل ۱۰ میلیون تومان خرج سفر خارجی می کند، پرداختن ۵۰۰ هزار تومان برای عوارض خروج، عددی می شود. چرا فکر نمی کنند آن هایی که ممکنست سفر خارجی زیاد بروند واردکننده و یا تاجر باشند و رقم عوارض را روی محصولات وارداتی خود سرشکن کنند و کالا را در داخل کشور گران تر کنند.
رفیعی اظهار نمود: تاوان این اقدامات غیرکارشناسی را فقط مردم می دهند. برخی هم از بهانه ها و توجیه های مختلف استفاده می نمایند که مسؤولان و مردم را متقاعد کنند، عوارض خروجی باید باشد و باید هر سال گران تر هم شود.
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰، مبلغ عوارض خروج از کشور را مشابه سال ۱۳۹۹ تعیین کرده است. بر این اساس، هر نفر برای خروج از کشور، در مسافرت نخست باید ۲۶۴ هزار تومان پرداخت کند. این مبلغ در مسافرت دوم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت که رقم آن به ۳۹۶ هزار تومان می رسد. عوارض خروجی در سفرهای سوم به بعد با ۱۰۰ درصد افزایش روبرو می شود که رقم آن ۵۲۸ هزار تومان خواهد شد.
عوارض خروجی برای زوار حج تمتع و عمره به مبلغ ۱۳۲ هزار تومان تعیین شده است. پیشنهاد شده زوار عتبات عالیات از مرزهای هوایی ۴۵ هزار تومان و از مرزهای زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان عوارض خروجی بپردازند و زوار اربعین هم در صورت سفر زمینی، از پرداخت این عوارض معاف شوند.
در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده که مبلغ ۸۰ هزار تومان از هر عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت و تاسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص پیدا کند. مسؤولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته اند این سهم تا کنون مطابق با مصوبات بودجه پرداخت نشده است.
عوارض خروجی موضوعی بحث برانگیز در سالهای اخیر بود. سال ۹۶ وقتی دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۷ مبلغ این عوارض را سه برابر کرد، علی اصغر مونسان که آن زمان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود، قول داد نرخ عوارض خروج از کشور نسبت به مبلغی که ۲۲۰ هزار تومان تعیین شده بود، کم شود و افزایش تصاعدی آن برای هر نوبت سفر حذف شود. او که عضو هیات دولت هم بود از یک غافلگیری سخن می گفت و در نامه ای هم به معاون اول رئیس جمهور نوشت که «بحث افزایش عوارض خروج مطرح بود، ولی ما فکر می کردیم برای این کار با ما (میراث فرهنگی) هماهنگی می شود، اما عدد اعلام شده با ما نهایی نشده بود.»
بگفته مونسان در سال ۹۶، رقم پیشنهادی سازمان میراث فرهنگی برای عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ مبلغ ۸۵ هزار تومان بود که با پرداخت ۴۰ هزار تومان آن به این سازمان موافقت شده بود. با این وجود نظر دولت نسبت به کاهش نرخ عوارض خروجی تغییر نکرد و مجلس هم که ابتدا مخالفت خودرا با افزایش تصاعدی و سه برابری عوارض خروج نشان داده بود، در نهایت به لایحه پیشنهادی عوارض خروج از کشور رأی مثبت داد.
در آن سال ها توجیه برای افزایش نرخ عوارض، حجم زیاد سفرهای خارجی ایرانیها و خروج ارز از کشور بود. در سال ۹۶ تعداد سفرهای خارجی ایرانیها به مرز ۱۱ میلیون نفر نزدیک شده بود. مشاوران اقتصادی دولت و برخی نمایندگان مجلس نسبت به خروج ارز توسط مسافران اعتراض کردند، می گفتند بطور متوسط سالانه حدود ۳۰ میلیارد دلار ارز توسط مسافران خارج می شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه هم اظهار داشته بود: «افرادی که به کشورهای خارجی می روند باید یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند.» ولی الله سیف ـ رئیس پیشین بانک مرکزی ایران هم اظهار داشته بود: «مسافرت به خارج از کشور بیش از اندازه معمول است و باید متعادل شود.»
با چنین ادله هایی، مبلغ عوارض خروجی در آن سال از سه تا شش درصد افزایش داده شد، ارز ارزان مسافرتی قطع شد و سهمیه شرکت های هواپیمایی و زیارتی از اولویت های پرداخت ارز دولتی خارج شد و بلیت های هواپیما بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد گران تر شد. همان سال سفر زیارتی عراق تا ۶۰ درصد گران تر شد. گزارش های بعدی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم نشان داد که کاهش سفرهای خارجی برخلاف آنچه تصور می شد در آمار سفرهای داخلی مردم یا ایرانگردی، تغییری ایجاد نکرد. با این وجود، روند افزایش نرخ عوارض خروج تغییری نکرد، در سال ۹۹ هم عوارض خروج از کشور ۲۰ درصد گران تر شد، آن هم در سالی که ویروس کرونا بزرگترین سد در مقابل سفرهای خارجی بوده و پیش بینی می شود سال ۱۴۰۰ هم شاهد همین وضعیت باشد.
منبع:

1399/09/26
13:38:25
5.0 / 5
833
تگهای خبر: برنامه , تبلیغات , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است