نوشتا ی جدید منتشر گردید

نوشتا ی جدید منتشر گردید به گزارش هنر شهر شماره چهل و چهارم فصلنامه ادبی- فرهنگی «نوشتا» منتشر گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در ابتدای این شماره در یادداشتی از محمدحسین مدل می خوانیم: شاعر با کلماتی که در یک قطعه می آورد، دیدن ندیده ها را برای خود و مخاطب خود به وقوع می رساند، البته اگر مخاطب اساسا با دیدن سر و کار داشته باشد والا خواندن متن اگر به قصد دیدن متن نباشد، خواندن اتفاق نمی افتد.
اگر یک قطعه شعر بتواند مخاطب را با خود، خودی کند و به جهان درونی مخاطب برسد به ثمر رسیده است. گاهی شاعر فکر می کند که چه شعری بنویسد تا شعر خوبی باشد. این رویه در شعر، اصل ناکامی شعر است. اما اگر شعر در شاعر بجوشد و خودش را نشان بدهد و آنچه را که دیده به شیوه و زبان خودش بنویسد، آن وقت می تواند به خلق شعر رسیده باشد. چون چیزی که او دیده، تنها در نگاه او آشکار شده و نه دیگران و می دانیم که آشکار هرکس با دیگری فرق دارد، حتی اگر دیدن رنگی از سرخ باشد، چونکه رنگ سرخ هم مثل رنگ های دیگر طیف های گوناگون دارد و هر کدامش تأثیری بر حال آدم در وقت دیدن شان دارد. مثل سرخ مایل به صورتی یا سرخ مایل به سیاه.
شاعر، دیدن را، فهمیدن را و تجربه زندگی کردن را هر روز از جهانی که می شناسد و می بیند کشف و گاهی شکار می کند. در شعرش اما حرف های خودش را می زند، به روشی که حرف هایش حرف مخاطب شود. منظورم این است که تفاهمی متقابل و مشترک بین شاعر و مخاطب باید باشد و آن فهمیدن همدیگر است تا آن یاور گوارا، در میان شاعر و مخاطب به اتحادی واحد برسد و اتفاق بیفتد.
عرب ها به یک قطعه شعر می گویند قصیده اما منظورشان فقط شکل و شمایل قصیده ای که ما می شناسیم نیست بلکه برای شعر، قصد را الزامی می دانند. مگر ما از نوشتن شعر قصدی نداریم؟ منظورم قصد شعر، با تعهد داشتن شعر در مقابل کسی با چیزی نیست که قصد شعر خود شعر است و قصد در شعر می تواند منطق باشد در ساختار شعر، در چگونه قرار گرفتن کلمات در کنار هم، که در نهایت به دیدن و فهمیدن چیزی برسیم که قبل از آن ندیده ایم.
در این شماره در کنار یادداشتی درباره آریا آریاپور با عنوان شاعری که راه را به راه می برد، شعرهایی از این شاعر به همراه شعرهایی از ۲۷ شاعر دیگر انتشار یافته است.
شماره چهل و چهارم «نوشتا» با قیمت ۱۰هزار تومان انتشار یافته است1399/10/13
23:21:17
0.0 / 5
870
تگهای خبر: فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است