در یك مصاحبه جدید مطرح شد؛

مجیدی: برای معضل كودكان كار منتظر دولت ها نمانید

مجیدی: برای معضل كودكان كار منتظر دولت ها نمانید هنر شهر: مجید مجیدی که در تازه ترین فیلمش خورشید معضل کودکان کار را در مرکز توجه قرار داده و با این فیلم در ردیف فیلم های رقیب برای اسکار 2021 جای گرفته، از نقش مردم در حل این معضل جهانی سخن گفت.به گزارش هنر شهر به نقل از اواردز دیلی، در آستانه معرفی اسامی منتخبان اسکار برای حضور در رقابت ۲۰۲۱ مجید مجیدی در مصاحبه ای از فیلم جدیدش سخن گفت.
وی در مقام نویسنده و کارگردان «خورشید» درباره انگیزه اش برای ساختن فیلم اظهار داشت: «خورشید» فیلمی درباره و برای کودکان کار است. امروز حدود ۱۵۲ میلیون کودک کار در سراسر دنیا وجود دارند و به نظرم این بحران جهانی و از مسایل مهمی است که همه با آن روبه رو هستند. امید ما این است که با ایجاد کمپینی بتوان برای کودکان کار زندگی بهتری فراهم نمود و بدون در نظر گرفتن محل زندگی آنها از هند تا اروپا و آمریکا و در ایران، به آنها توجه نشان داد.
مجیدی اضافه کرد: کودکان کار موضوعی است که من سال ها از نزدیک دنبال می کردم و در ایران به مدرسه ای برخوردم که با هدف بیرون آوردن این کودکان از خیابان ها به وجود آمده تا بتواند آنها را آموزش دهد. در عین حال شمار زیادی از این کودکان مهاجران افغان هستند که سختی های کشور خودشان آنها را به ایران کشانده است.
وی اضافه کرد: آنچه من از این مدرسه یاد گرفتم این بود که آموزش برای این بچه ها چقدر ضرورت دارد و می تواند به بهبودی وضعیت آنها کمک نماید و برای آینده شان پایه ریزی کند.
مجیدی درباره اینکه چه عاملی وی را به این مساله علاقمند ساخت و فیلم «بچه های آسمان» وی نیز با تمرکز بر موضوع کودکان ساخته شد اظهار داشت: لطمه پذیری کودکان سبب این توجه شد برای اینکه آنها نمی توانند از خود دفاع کنند و بیشترین نیاز به حمایت را دارند. من ماموریت خودم را دفاع از این کودکان می دانم. اینکه بتوانم به هر طریقی توجه دیگران را به حقوق آنها جلب کنم.
وی درباره بچه های فیلم هم اظهار داشت: همه بچه های این فیلم از قبل بچه های کار بودند. روح الله زمانی، ابوالفضل شیرزاد و شمیلا شیرزاد که در نقش خواهر و برادر بازی کرده اند همه در خیابان ها کار می کردند. این خواهر و برادر از ۶ یا ۷ سالگی در مترو کار می کردند.
وی از دریافت جایزه مارچلو ماسترویانی توسط روح الله زمانی نیز یاد کرد و اینکه اطمینان دارد اگر استعداد وی پرورش یابد می تواند به یک سوپر استار در دنیای بازیگری بدل شود.
مجیدی اصرار کرد نباید فقط در انتظار دولت ها بود و مردم باید مسئولیت پذیر باشند و به این بچه ها کمک کنند.
این کارگردان درباره جایگاه کودکان افغان اظهار نمود: تقریباً ۶۰ تا ۶۵ درصد کودکان کار ایران از افغانستان هستند و خیلی از آنها در ایران متولد شده اند و به سبب مشکلات مالی خانواده هایشان مجبور به کار شده اند. این در حالیست که کشورهای پیرامون ایران یعنی افغانستان، پاکستان و عراق همه از بحران سیاسی و اقتصادی در فشار هستند و همین یک بحران انسانی برای ایران فراهم نموده است. تحریم ها نیز فشار اقتصادی عظیمی به ایران وارد کرده و بنا بر این لطمه پذیرترین شهروندان ما، بیشترین لطمه ها را متقبل می شوند.
مجیدی درباره چالش هایی که هنگام ساخت فیلم «خورشید» با آن روبه رو بود نیز اظهار داشت: در این فیلم با کودکانی کار کردیم که هیچ گاه جلوی دوربین نرفته بودند و ابتدا همه این ها برایشان هیجان انگیز بود ولی بعد خسته شدند و دیگر نمی خواستند ادامه بدهند. در عین حال این بچه ها خیلی غیرقابل کنترل بودند و روح الله در روز اول کار پایش را شکست و بعد کتفش در رفت. در صحنه های کندن تونل باید چهار دست و پا حرکت می کرد که بنا بر این ممکن نشد و حتی نمی توانست راحت بایستد. ابوالفضل هم دو بار پایش شکست و همه اینها سبب شد تا ساخت پروژه دو ماه و نیم بیشتر زمان ببرد.


منبع:

1399/11/24
18:58:20
0.0 / 5
824
تگهای خبر: آموزش , بازیگر , خیابان , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است