گزارش هنر شهر؛

ماجرای تعطیلی یك نمایشگاه

ماجرای تعطیلی یك نمایشگاه هنر شهر: نمایشگاه عکس پرنسس های کوره در آستانه برگزاری کنسل شد اما بگفته مدیر گالری کاما، کلیه تصاویر این نمایشگاه قبل از برگزاری به فروش رسیده است.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، در صورتیکه قرار بود نمایشگاه تصاویر علی صوفی با عنوان «پرنسس های کوره» روز جمعه ۸ اسفندماه در گالری کاما برگزار شود، به ناگهان در صفحه این گالری خبر لغو شدن این نمایشگاه اطلاع رسانی شد. البته این تعطیلی از آنجا نشأت گرفت که در فضای مجازی از چندین ساعت پیش از برگزاری این نمایشگاه، اظهارنظرهای بسیاری در مورد سوژه هایی که مورد عکاسی واقع شده بودند، عنوان شد.
این نمایشگاه مجموعه ای از ۱۵ عکس پرتره رنگی از دخترانی که در کوره های آجرپزی به همراه خانواده هایشان زندگی می کنند و علی صوفی قبل از این درباره این عکس ها اظهار داشته بود: برای گرفتن این عکس ها با بچه ها صحبت کردم و از آنها این سوال را پرسیدم که بیشتر دوست دارند چگونه باشند و با این عکس ها تلاش کردم رویاهای آنها را با حداقل امکاناتی که توانستم فراهم کنم، عملی کنم. همیشه عکسهایی که از بچه های کوره ها می گرفتم، به خودشان هدیه می دادم اما این دفعه خواستم زیبایی و رویاهای آنها را در معرض دید عموم بگذارم.
وی همین طور تاکید کرده بود: من سال هاست که عکاسی می کنم و تمرکزم را روی عکاسی مستند اجتماعی و پرتره گذاشته ام و برخلاف تعدادی از عکاسان که برای گرفتن یک فریم عکس، حرمت سوژه را نادیده می گیرند، تلاش می کنم بر روی زندگی افراد و ساکنان مناطقی که از آنها عکاسی می کنم تأثیر بگذارم. بیش از ۷ سال است که به کوره های آجرپزی جنوب تهران رفت آمد و از ساکنان این مناطق عکاسی می کنم و در طول این مدت توانسته ام ارتباط خوبی با ساکنان این کوره ها برقرار کنم و عکاسی از این کوره ها فرصتی را برای من فراهم نموده تا بتوانم کمکی به این خانواده ها کنم و تغییری در وضیعت زندگی آنها به وجود بیاورم. خوشحالم که در این میان، افراد مختلفی که بخش عمده آنها از طبقه متوسط اجتماع هستند در این کار انسان دوستانه با من همراه شده اند.
اما برمبنای پیگیری خبرنگار مهر، اظهارنظرهایی که در فضای مجازی رقم خورد با گذاردن مطلبی توسط لیلی گلستان مدیر گالری گلستان رنگ دیگری به خود گرفت و بعد از آن و تهدیدهای بسیاری که مقابل گالری کاما و مدیرش صورت گرفت، تصمیم به لغو موقت این نمایشگاه گرفته شد.
لیلی گلستان در صفحه شخصی خود در مورد این نمایشگاه نوشت: «دوستان عزیز. واقعاً خجالت آور است که یک عکاس برود به کوره پزخانه و لباس نو و شیک تن دخترهای فقیر کند و تاج سرشان بگذارد و از آنها عکس بگیرد و یک گالری هم عکس ها را به نمایش بگذارد! چه فکر کرده این عکاس و چه فکر کرده این گالری دار که با بچه های فقیر این بازی زشت را می کنند. خجالت بکشید. این همه حماقت و وقاحت را از کجا آورده اید؟ خجالت بکشید. واقعاً از این همه بی فرهنگی خجالت بکشید. این یک تجاوز علنی به روح پاک این دخترهای معصوم و بیگناه است. خجالت بکشید از این همه کثافت حال تهوع به آدم دست می دهد.»
توضیحات مدیر گالری کاما درباره تعطیلی و فروش تصاویر «پرنسس های کوره»
مونا خوش اقبال مدیر گالری کاما درباره تعطیلی موقت نمایشگاه عکس «پرنسس های کوره» به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه تحت فشاری که باتوجه به ناآگاهی و اطلاع نداشتن از جریان پروژه وجود داشت و یکسری تهمت های بی جا مثل اینکه عکس بی اجازه از کودکان گرفته شده، به صورت موقت تعطیل شد.
وی در توضیح سوژه هایی که از آنها عکاسی شده است، بیان کرد: هجمه هایی چون در نظر نگرفتن حرمت کودکان کار به ما وارد شد؛ در صورتیکه کودکانی که از آنها عکس گرفته شده، کودکان کار نیستند. این کودکان خانواده دارند و پدر و مادرهایشان از این اتفاق خوشحال بودند. این کودکان با تکه پارچه ها و گل خشک برای خودشان آکسسوار تهیه کرده بودند و علی صوفی هم از آنها عکس گرفت.
خوش اقبال در ادامه اظهار داشت: اتفاق و جریان پروژه عکاسی علی صوفی سبب شد این کودکان با یکی از دوستان من که خیّر است، آشنا شدند و به لطف این خیّر تمامی بچه های آن منطقه تحت حمایت او قرار گرفتند و قرار شد هزینه های تحصیل و مراقب از آنها تا بزرگسالی شان تامین شود. این انسان خیّر نه فقط همه عکس ها را در همان ابتدا خریداری کرد، بلکه در یک برنامه طولانی مدت، چتر حمایت خودش را در این منطقه گسترش خواهد داد.
وی اظهار نمود: بابت این هجمه های وارد شده، کنار نمی کشم هرچند طی چند ساعت گذشته تهدیدهای بسیاری شدم که واقعاً انتظار آنرا نداشتم و حتی از طرف همکاران گالری دار نیز مورد هجمه واقع شدیم که مطمئنم از ناآگاهی آنها نسبت به نمایشگاه است.
مدیر گالری کاما بیان کرد: نیازی به نمایش این عکس ها نداشتیم چون یک هفته پیش همه آثار با قیمت بالایی فروش رفته بود که همه عوائد آن متعلق به کودکان آن منطقه است. حتی از اینکه آثار بمنظور خیریه به معرض نمایش گذاشته شوند، پرهیز کردم و مخالف این روند بودم که در گالری اتفاقی با عنوان خیریه اجرا شود چونکه برگزاری خیریه ها نیاز به مجوز رسمی دارند.
وی عنوان کرد: متأسفانه این هجمه ها ابتدا از طرف همکاران و برخی گالری داران صورت گرفت و به گروه ها و سازمان های مردم نهاد حامی حقوق کودکان کشیده شد.
خوش اقبال درباره شیوه صدور مجوز برای این نمایشگاه و نمایشگاه های دیگر گالری کاما نیز اظهار داشت: این طور نیست که برای تک تک نمایشگاه ها مجوز بگیریم و پس از چندین سال کار کردن، شیوه صدور مجوز این طور تعیین شده که ابتدای هر فصل گزارشی از فهرست نمایشگاه ها و آخر هر فصل هم گزارشی از نمایشگاه های برگزار شده، تهیه می نماییم.


منبع:

1399/12/08
12:34:44
0.0 / 5
731
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است