سینمای ۱۴۰۰ از نگاه سینماگران-۸؛

اخطار درباره شرایط مالی انیمیشن سازان

اخطار درباره شرایط مالی انیمیشن سازان هنر شهر: بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن ضمن اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی حرفه انیمیشن سازی، برای سال جدید آرزو کرد که شرایط مالی همه دست اندرکاران سینما و انیمیشن رو به راه شود.بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه امیدوارم شرایط مناسبی برای سینمای ایران در سال ۱۴۰۰ فراهم گردد، اظهار داشت: نخستین آرزوی من این است که بتوانم امسال فیلم انیمیشن خود «پسری با ابروهای ضخیم» را بسازم، چون که بیشتر از یک سال است که پروانه ساخت این فیلم صادر شده و هنوز نتوانستم آنرا کلید بزنم، امیدوارم بودجه لازم برای تولید این پروژه فراهم گردد.
وی تصریح کرد: همینطور امیدوارم اوضاع اقتصادی سینماگران و کسانی که دست اندرکار سینما و انیمیشن هستند، خوب شود.
کارگردان انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» بیان نمود: دو مبحث در هر شغل هنری وجود دارد، اول بخش معنوی هنر است که به مخاطب بازمی گردد و بخش دیگر مسئله مادی آن است. تا آنجا که می دانم و در این نزدیک به ۳۰ سالی که در حوزه انیمیشن کار می کنم، اوضاع بچه های انیمیشن هیچگاه خوب نبوده است، چون که انیمیشن یک هنر بسیار پرهزینه است، یعنی یک فیلم سینمایی انیمیشن سه یا چهار برابر بودجه یک فیلم سینمایی با سوپراستارهایش هزینه دارد.
وی توضیح داد: بنابراین کمتر کسی به سراغ انیمیشن می آید، اگر قرار باشد که فعالان حوزه انیمیشن اتفاق مالی در زندگیشان به واسطه هنر انیمیشن صورت گیرد، شاید به واسطه فیلمهای کوتاه انیمیشن و تیزرهای تبلیغاتی این اتفاق رخ می دهد. در غیر این صورت در تولید فیلمهای بلند انیمیشن اتفاق مالی خوبی رخ نمی دهد، اما چون شغل ما انیمیشن است باید این کار را انجام دهیم.
کارگردان انیمیشن «سیم ششم» تصریح کرد: البته پیش آمده است که کارهای دیگر مانند گرافیک و یا نقاشی هم انجام دهیم، اما این به آن معنا است که سفارش کار در این دو بخش بیشتر است. در میان کسانی که در حوزه انیمیشن کار می کنند، کمتر کسی را دیده ام که اوضاع مالی درجه یکی داشته باشد. ما معمولاً بیکار هستیم و کمتر پیش می آید کاری داشته باشیم.
وی افزود: آدمی مثل من پارسال درآمدم از طریق داوری جشنواره های مختلف، مربیگری در برنامه عصر جدید و حضور در چند برنامه تلویزیونی حاصل شده است. اگر بخواهم درباره شغلی که در آن تخصص دارم صحبت کنم، تنها ۵ درصد از انیمیشن که شغل اصلی ام است، درآمد داشتم.
عظیمی در انتها اظهار داشت: تاکید می کنم که وضعیت مالی بچه های انیمیشن که بسیار تخصصی و درجه یک هستند، بسیار بد است، همین مسئله سبب شد که در سال ۹۹ برخی از افراد درجه یک که در این عرصه کار می کنند، برای همیشه از ایران بروند، جالب این است که وقتی به مدیران در رابطه با این مورد این اخبار را می گوییم، سری تکان می دهند و این آدم ها را افرادی می دانند که عرقی به کشورشان نداشته اند.


منبع:

1400/01/09
13:44:15
0.0 / 5
848
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است