توضیح مدیر موزه هنرهای تزیینی درباره وضعیت ركیب خانه

شروع مرحله دوم مرمت ركیب خانه پس از نوروز

شروع مرحله دوم مرمت ركیب خانه پس از نوروز به گزارش هنر شهر مدیر گنجینه هنرهای تزیینی ایران می گوید: بخش نخست عملیات مرمت و استواری بخشی بخش هایی از عمارت رکیب خانه در سال قبل انجام شد و مرحله دوم مرمت در این بنای تاریخی مقرر است در بهار صورت گیرد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، به دنبال انتشار گزارش و تصاویری از وضعیت گنجینه هنرهای تزیینی ایران در عمارت رکیب خانه اصفهان و بیان این مطلب که باتوجه به وضعیت این موزه «به نظر می رسد فراموش کرده اند این موزه و عمارت زیبا را در روزهای نوروز خانه تکانی کنند!»، راحله یوسفیان – مدیر موزه هنرهای تزیینی ایران – با دراختیار قرار دادن تصاویری از خانه تکانی این بنای تاریخی و موزه مهم در اصفهان به ایسنا، توضیحاتی می دهد.
او می گوید: باتوجه به گذشت ۲۵ سال از تأسیس موزه هنرهای تزئینی ایران در عمارت رکیب خانه اصفهان و نیاز به بازسازی زیرساخت های سیستم الکترونیکی و مکانیکال این مجموعه تاریخی، انجام این کار در دستور اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفت و بازسازی سیستم الکترونیکی ساختمان موزه، همراه با سیستم برق رسانی و با نوسازی تابلوهای برق این مجموعه تاریخی با اعتباری بیش از سه میلیارد ریال انجام شد.
وی همین طور به فرسودگی سیستم موتورخانه این مجموعه تاریخی اشاره می کند و می گوید: کار بازسازی سیستم های مکانیکال موزه شامل نوسازی موتورخانه این مجموعه و جداسازی آن از سایر مجموعه های پیرامون این موزه و نصب تجهیزات جدید مانند چیلر با رعایت اصول حفاظتی از تابستان امسال شروع و با اعتباری بالغ بر6 میلیارد ریال به انتها رسید.


او به انتها عملیات مرمت اضطراری پشت بام عملیات رکیب خانه توسط گروه امانی اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در اوایل بهمن سال قبل اشاره می کند و می افزاید: در این عملیات بندکشی آجرهای سقف، تعویض آجرهای فرسوده سقف، تزریق ملات به بخش های لطمه دیده بمنظور ایزولاسیون سقف و زیرسازی و ترمیم شیرسرهای سقف و اجرای پوشش کالوانیزه بمنظور ایزولاسیون شیرسرهای پشت بام موزه انجام شد.
وی با تاکید بر اقدامات انجام شده در اواخر سال گذشته، ادامه می دهد: باتوجه به نبود زمان مناسب برای شروع مرحله دوم مرمت ها در این بنای تاریخی، انجام این کار به پس از نوروز ۱۴۰۰ موکول شد تا با تامین اعتبار مورد نیاز و تجهیز کارگاه استواری بخشی دیوارها و مرمت تزیینات و استواری بخشی دیوارها و ترک ها صورت گیرد.
مدیر گنجینه هنرها تزیینی ایران به وجود حساسیت در بعضی از مکان های مرمتی برای انجام اقدامات استواری بخشی در فصل زمستان اشاره می کند و می گوید: بنا بر این قرار شد تا ادامه مرمت ها در بهار صورت گیرد.


یوسفیان در ادامه از بازدید فریدون اللهیاری - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان - از عمارت رکیب خانه و بخش های مختلف موزه جهت بررسی وضعیت این بنای تاریخی در یک شنبه هشتم فروردین خبر می دهد و اظهار می کند: در این بازدید قرار شد جلسه ای اضطراری برای تامین اعتبار موزه داشته باشیم. همین طور قرار بر حضور گروه امانی در موزه هنرهای تزئینی شد تا در طول ۱۰ روزنسبت به استواری بخشی دیوارها، رفع ترک ها و روغنکاری در و و پنجره ها اقدام گردد و اعتبار مرمتی مناسبی نیز برای رکیب خانه گذاشته شود.
او با اشاره به اینکه پرده ی قرار گرفته در جلوی یکی از تالارهای عمارت در حیاط خانه به سبب طوفان های شدیدی که در ایام گذشته در اصفهان وزیده بود، پاره شده و به سبب قرارگیری اش در کنار رمپ داخل حیاط امکان جدا کردن آن وجود نداشت، اضافه می کند: سرانجام با حضور نیروهای امانی موفق به جدا کردن این پرده شدیم.


به قول وی، خرید پرده برای این بخش از حیاط موزه به تامین اعتبار مورد نیاز آن برمی گردد.
او همین طور درباره ی اقدامات انجام شده در گنجینه هنرهای تزئینی ایران در عمارت رکیب خانه در طول چند سال قبل بیان می کند: در دو سال قبل و پیش از کرونا ۱۳ عنوان نمایشگاه انجام شد که سه نمایشگاه «نوین سفال سرامیک ایران»، «نخستین نمایشگاه تخصصی زیورآلات سنتی و دست ساز» و «نمایشگاه ویژه کودکان اوتیسم و سندرم داون» با عنوان «موزه را از دید من ببینید» در قالب طرحی ملی تعریف و برگزار شدند.


به قول وی، 6 پایان نامه نیز با مطالبی مانند منسوجات دوره قاجار و انتقال مفاهیم میراث فرهنگی به کودکان با رویکرد موزه داری تألیف شدند. همین طور ۱۳ عنوان کلاس آموزش تخصصی نیز انجام شد که چهار ویژه برنامه مخصوص افراد دارای محدودیت و ویژه معلولان نابینایان و سندرم داون و کودکان مبتلا به سرطان و اوتیسم بود.
یوسفیان به ساماندهی مخازن و لطمه شناسی اشیا و انبارگردانی آثار موزه در طول سال قبل نیز اشاره می کند و می گوید: در همکاری که با موزه دانشگاه اصفهان و دانشگاه کاشان داشتیم، بحث تبادل اشیا بین موزه ها مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد تا نمایشگاه های موقت از اشیایی که مربوط به ما بوده و به آنها امانت دادیم اجرا شود.
به قول مدیر گنجینه هنرهای تزئینی ایران؛ این موزه تا کنون بعنوان موزه برتر در رشته های مختلف، شش لوح تقدیر که پنج لوح آن رتبه برتر کشوری هستند، دریافت کرده است، سه رتبه برتر کشور نیز در زمینه گردآوری، آموزش کودکان و نوجوانان و کوشش برای بقا، دو رتبه سوم کشوری در زمینه های آموزش و معرفی گرفته است و موزه برتر برای معرفی در فضای مجازی در روزهای کرونا نیز در سال ۱۳۹۸ انتخاب شده است.


منبع:

1400/01/10
00:34:59
0.0 / 5
747
تگهای خبر: آموزش , برنامه , عمارت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است