وام ۲۰ میلیونی سفر گیر كرد

وام ۲۰ میلیونی سفر گیر كرد هنر شهر: مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهانگردی و صنایع دستی از توقف طرح «سفر کارت» یا همان وام 20 میلیون تومانی سفر آگاهی داد و علت آنرا تداخل موضوعی با ویروس کرونا اعلام نمود. هرچند موانع دیگری هم برای توقف این طرح وجود دارد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، مهرماه ۹۹ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با یکی از بانک ها برای به جریان انداختن «سفرکارت» تفاهم کرد، طرحی که در حقیقت یک وام قرض الحسنه به ارزش ۲۰ میلیون تومان با نرخ سود چهاردرصد برای پشتیبانی از سفر بود. حسین اربابی ـ مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ـ بعنوان مجری این طرح گفته بود که «سفرکارت» به صورتی وام قرض الحسنه شمرده می شود که دارندگان آن می توانند ظرف ۱۵۰ روز (پنج ماه) تا سقف ۲۰ میلیون تومان از مزایایِ سفرکارت و امکانات تأسیسات رسمی گردشگری که تمام پروتکلهای بهداشتی را رعایت می کنند، بهره مند شوند و با یک ماه تنفس، در ۱۸ ماه نسبت به بازپرداخت آن اقدام نمایند.
جزئیات دیگری از این طرح مشخص نشد، اما از همان ابتدا با واکنش های منفی و انتقادهایی روبه رو شد؛ «سفرکارت» بعنوان طرحی معیوب از دوران محمود احمدی نژاد شناخته می شود. حدود ۱۴ سال پیش طرح مشابهی اجرا شد که قرار بود با ارائه تسهیلات ارزان قیمت، زمینه سفر حقوق بگیران دولت و غیردولتی ها فراهم گردد، اما چهار سال بعد از اجرای آن اعلام شد، نزدیک به پنج هزار نفر در وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی برای دریافت «سفرکارت» قرارداد بستند، اما بیش از سه میلیون نفر این کارت را گرفتند. از طرف دیگر تخلفات و بدعهدهایی در شارژ این کارت ها از طرف دستگاه های دولتی گزارش شده بود که از اعتبار آن کاهش داد.
سوای این گذشته، تخصیص ۲۰ میلیون تومام وام کم بهره برای تحریک به سفر در اوج شیوع ویروس کرونا در کشور انتقادهای بسیاری را متوجه امضاکنندگان این طرح کرد، تا این که آذرماه ۹۹ معاون گردشگری اعلام نمود همه طرح های مربوط به آسان سازی سفر همچون وام ۲۰ میلیون تومانی یا «سفرکارت» بنا به دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده است.
سجادی راد ـ مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ـ در پیگیری های تازه ایسنا اظهار داشت که درباب سفرکارت با ملاحظه عمل می نماییم، چون نمی دانیم ستاد ملی کرونا درباره سفر چه تصمیمی دارد. بدین سبب سفرکارت را در حوزه هایی که با ویروس کرونا برخوردی ندارند، مثل صنایع دستی فعلا فعال می نماییم، چون تعداد زیادی از هنرمندان نابود شده اند.
او توضیح داد که مقرر است دستگاه پز در فروشگاه های صنایع دستی نصب شود تا دارندگان سفرکارت امکان خرید صنایع دستی داشته باشند. این اقدام هم بیشتر جنبه حمایتی دارد، اما در موضوع سفر فعلا دست نگه داشته ایم، با وجود این که تعداد زیادی از وزارتخانه ها و پذیرنده ها تفاهم نامه های مربوط به سفرکارت را امضا کرده اند.
سجادی راد در پاسخ به این پرسش که باتوجه به قراردادی که با بانک بسته شده، یعنی برای خرید صنایع دستی ۲۰ میلیون وام با ۴ درصد سود داده می شود؟ اظهار داشت: البته که در کارت ها پولی نیست و به صورتی کارت اعتباری شمرده می شود. اما فعلا مشکلی از جانب بانک مرکزی جهت استفاده از این کارت وجود دارد؛ زمانی که شخصی از بانک تسهیلات می گیرد روی کد ملی یک کد «مکنا» فعال می شود که اجازه نمی دهد مجموعا بالای ۵۰ میلیون تومان تسهیلات معوق داشته باشید. اداره هایی بودند که کارت ها را فعال کرده اند، اما ۹۰ درصد کارمندان شان کد مکنای فعال دارند و نظام بانکی اجازه نمی دهد از تسهیلات جدید استفاده کنند. برای رفع اشکال با بانک مرکزی مذاکره می نماییم که یا سقف تسهیلات را بالا برند یا این ردیف تسهیلات را از دایره شمول کد مکنا خارج کنند.
سفرکارت که بنا بگفته محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک عامل و طرف قرارداد این طرح، با هدف پشتیبانی از مشاغل لطمه دیده در کرونا خصوصاً گردشگری قرار بود به اجرا گذاشته شود، حالا نه فقط در بخش گردشگری که حتی برای پشتیبانی از صنایع دستی هم با موانع و محدودیت های بانکی روبه رو شده و فعلا طرحی ناکارآمد شمرده می شود.
منبع:

1400/01/17
12:23:36
0.0 / 5
562
تگهای خبر: دستگاه , شركت , فرهنگی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است