پروازها مدیریت شود نه تورها

تركیه تور دارد كه لغو شود؟!

تركیه تور دارد كه لغو شود؟! به گزارش هنر شهر شش روز بعد از درخواست وزیر بهداشت برای توقف یک هفته ای رفت و آمد با ترکیه، ستاد ملی کرونا به لغو تورهای ترکیه رأی داد، اما برای پروازهای آن هیچ محدودیتی اعمال نکرد. برخی آژانس داران گردشگری می گویند: آن چنان که تصور می شود تور گردشگری برای ترکیه وجود ندارد که لغو یا ممنوع شود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ در ایام پایانی تعطیلات نوروز ـ در نامه ای به وزیر کشور که فرماندهی قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا را به عهده دارد، با اشاره به شیوع گسترده بیماری کووید -۱۹ در کشور ترکیه با ویروس جهش یافته، بر ضرورت توقف یک هفته ای ایاب و ذهاب بوسیله مرزهای هوایی و زمینی با کشور ترکیه و لزوم همکاری استانداران دراین زمینه اصرار کرد.
شش روز بعد، معاون هماهنگی وزارت کشور از ابلاغ تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا، در خصوص لغو فوری تور ترکیه به کلیه شرکت های گردشگری آگاهی داد. هرچند با وجود پیوست «فوری» به این مصوبه، آژانس های گردشگری تا روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه دستور یا بخشنامه ای دریافت نکردند. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت جهانگردی و هوایی هم گفت چون از نهاد متولی (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) ابلاغیه ای نرسیده است، بدین سبب آژانس های مسافرتی کماکان مجاز به فروش تور ترکیه هستند.
از طرفی، حسن ذی بخش ـ سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ـ هم اصرار کرد که پروازهای شخصی به کشور ترکیه برقرار بوده و ممنوعیتی شامل آنها نشده است.
جواد هدایتی ـ مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم یادآوری کرد که هیچ تردد مسافری از مرزهای بیست وپنج گانه کشور همچون مرز مشترک با ترکیه صورت نمی گیرد، مگر در وضعیت خاص مثل داشتن اقامت یا تابعیت.
در حقیقت مرزهای زمینی ایران و ترکیه از اسفندماه ۹۸ تا کنون بسته شده است و مسافران ایرانی و حتی سایر ملیت ها امکان تردد ندارند.
پیگیری های ایسنا از آژانس های مسافرتی نیز نشان میدهد که باتوجه به افزایش قیمت سفرهای خارجی، شمار تورهای ترکیه حتی در تعطیلات نوروز با استقبال چشمگیری مواجه نشده است، هرچند با وجود ابراز نگرانی از طرف وزارت بهداشت، تا کنون هیچ آماری از جمعیت مسافر به این کشور ارائه نشده است. بااینکه حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت جهانگردی و هوایی ـ قبلا به ایسنا گفته بود که تعداد پروازهای بین ایران و ترکیه در تعطیلات نوروز از عدد ۲۸ پرواز به ۵ پرواز در روز رسید و خیلی از پروازها نیمه خالی انجام شد.
کاهش استقبال از تورهای گردشگری ترکیه را از چوب حراجی که آژانس ها از هفته دوم تعطیلات نوروز بلند کرده اند و تورها را با تخفیف های قابل توجهی برای فروش گذاشته اند نیز می توان متوجه شد.
مهرسا سبزه ها، مدیر فنی یکی از آژانس های گردشگری به ایسنا می گوید: استقبال از تور ترکیه در تعطیلات نوروز به خوبی گذشته نبود که البته به قیمت این تورها ربط داشت. مثلا تا یک سال پیش تور آنتالیا یا آنالیا در یکی از بهترین هتل های پنج ستاره، شش میلیون تومان قیمت داشت، درحالی که مبلغ همین تور امسال به ۲۵ میلیون تومان رسید. مسلما مسافری که سواحل ترکیه را انتخاب می کند، هتلی خوب با امکانات مناسب را ترجیح می دهد، نه هتل سه و چهارستاره که خدمات کامل و درخور نیاز ندارد و اساسا چنین هتلی با این نرخ موجود ارز، قیمت نجومی دارد.
او با اشاره به کاهش قیمت تور ترکیه و مشخصا استانبول در آخر تعطیلات نوروز، همزمان با بیان وضعیت قرمز در بیشتر شهرهای این کشور اظهار نمود: قیمت پرواز تهران ـ استانبول به کمتر از یک میلیون تومان هم رسید، ولی استقبالی که از دوبی شد از ترکیه نشد.
او می گوید: برخلاف تصور حاکم، تقاضا برای سفر به دوبی بیشتر از ترکیه بوده است؛ چونکه دوبی مدت زیادی به روی مسافران بسته بود، قرنطینه طولانی مدت تری داشت و در واکسیناسیون پیشتاز بود و مقصد مطمئن تری برای سفر به شمار می آمد. بدین سبب دوبی در مقایسه با ترکیه، برخلاف انتظار آژانس دارها متقاضی بیشتری داشت.
سبزه ها با علم به شیوه سفر مردم به ترکیه، معتقد می باشد تصمیمی که با لغو این تورها گرفته شده است، چندان کارساز نیست و فایده ندارد، چون به آن شکلی که تصور می شود توری به مقصد ترکیه در آژانس ها فروخته نمی گردد که حالا با این تصمیم محدود یا جلو آن گرفته شود.
این مدیر تور به نکات شایان توجه دیگری اشاره می کند و می گوید: تورهای ترکیه آن طور که تصور می شود، نیست؛ مثلا ۲۰، ۳۰ یا ۵۰ نفر با یک راهنما عازم این کشور شوند و گشت داشته باشند. خیلی از مسافران ترکیه فقط بلیت هواپیما و هتل می خرند و بیشتر هم شخصی و بدون خرید پکیج سفر اقدام می کنند. ضمن این که، باتوجه به وضعیت کرونا در ترکیه، بیشتر رستوران ها و مراکز تفریحی و توریستی تعطیل شده اند و قوانین سختگیرانه ای از جانب دولت اردوغان حاکم است. هرچند این محدودیت ها شامل حال توریستهای خارجی نمی گردد، اما مراکزی که توریست از آنها استفاده می نماید، اکثرا یا تعطیل شده اند یا ساعت کاری محدودی دارند. بدین سبب اجرای تور تفریحی به این کشور معنا ندارد و طبیعتا دستور برای لغو آن هم معنا پیدا نمی کند، مگر این که پروازها تعلیق شود. بخصوص با نزدیک شدن ماه رمضان که حراج های فوق العاده ای در این کشور برقرار می شود که از حالا هم تبلیغات آن به شکلی گسترده از جانب ترکیه شروع شده و اساسا سفر به این کشور برای بسیاری جذاب خواهد بود. آن هایی هم که به انگیزه خرید سفر می روند، از تور گردشگری استفاده نمی کنند. پس اگر نگرانی از بابت سرایت بیشتر ویروس جهش یافته از ترکیه به ایران وجود دارد بهتر است پروازها مدیریت شود، نه تورها.
منبع:

1400/01/18
11:43:51
0.0 / 5
246
تگهای خبر: تبلیغات , خدمات , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است