در پی طرح مسائل جدایی طلبانه؛

2 فیلم ایرانی از جشنواره فیلمهای كردی لندن انصراف دادند

2 فیلم ایرانی از جشنواره فیلمهای كردی لندن انصراف دادند مستند فرزندان شب و انیمیشن خورشید آسمان، خورشید کاشی به دنبال طرح مسائل جدایی طلبانه در جشنواره فیلمهای کردی لندن، از این جشنواره خارج شدند.به گزارش هنر شهر به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستند «فرزندان شب» و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از جشنواره فیلمهای کردی لندن خارج شدند.
جشنواره فیلمهای کردی لندن از سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرده است، در این جشنواره فیلمهای سینمایی، کوتاه، انیمیشن و مستند که ارتباط مضمونی و محتوایی با فرهنگ کردی دارند، به نمایش در می آید.
به نظر می رسد جشنواره فیلمهای کردی لندن با ترویج و برجسته سازی مسایل مورد مناقشه و بی پایه و مطرح کردن آنها در بستر سینما و تمایز میان موقعیت سیاسی و فرهنگی مردمان کرد و … به دنبال تثبیت بستر و الگویی است که در لایه های زیرین به پدیده جدایی طلبی می پردازد و قرائتی وارونه از فرهنگ و هویت کردی بعنوان کهن ترین قومیت ایرانی و منطقه را عرضه می دهد.
فیلم مستند «فرزندان شب» به کارگردانی بهروز نورانی پور و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» ساخته زیبا ارژنگ محصول جمهوری اسلامی ایران هستند و با همین هویت به جشنواره های مختلف راه یافته و تحت هیچ عنوان و شناسنامه دیگری معنا پیدا نمی کنند. آنچه جشنواره فیلمهای کردی لندن بعنوان کردستان شرقی (کشور سازنده این آثار) از آن یاد کرده خلاف واقع، غیرحرفه ای و حرکتی در جهت مخدوش کردن هویت و اصالت این آثار است.
از این رو مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بعنوان تهیه کننده فیلمها، با درخواستی رسمی که به اطلاع مسؤلان جشنواره رسیده و به نشانه اعتراض به این رویکرد، «فرزندان شب» و «خورشید آسمان، خورشید کاشی» را از این جشنواره خارج می کند.


منبع:

1400/02/06
13:47:48
0.0 / 5
639
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است