در رونمایی از بر بال ققنوس عنوان شد

خلائی بزرگ در حوزه ادبیات دفاع مقدس

خلائی بزرگ در حوزه ادبیات دفاع مقدس رضا اسماعیلی در مراسم رونمایی از کتاب «بر بال ققنوس» اظهار داشت: یکی از حسرت های این روزگار این است که شاعران نسل اول انقلاب را نمی شناسند و این امر نشان دهنده این است که در این عرصه خلاء بزرگی وجود دارد که باید آنرا پر کرد.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، آیین رونمایی از کتاب «بر بال ققنوس» ظهر امروز (دوشنبه، سوم خردادماه ۱۴۰۰) به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، روز مقاومت، ایثار و پیروزی، با حضور سردار علی اصغر محسن شیخی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان تهران، سرهنگ پاسدار عباس بایرامی، سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور، رحیم زریان، نویسنده اثر و رضا اسماعیلی، شاعر و منتقد ادبی توسط خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار و به صورت زنده پخش گردید.
رحیم زریان در ابتدای این نشست با بیان اینکه بیشتر شعرهایش در حوزه دفاع مقدس بوده و هست و شعر را از دوران کودکی با زبان گیلکی و فارسی آغاز کرده است، اظهار داشت: بنده در جریان انقلاب و در راهپیمایی ها با مردم سلحشور حضور داشتم و از طرفی عاشق شهید بهشتی بودم. از طرفی هم از راه یکی از دوستانم و به سفارش ایشان با برخی دیگر از شاعران آشنا شدم. «بر بال ققنوس» با کتاب «غریبانه» دوست شاعرم پرویز بیگی حبیب آبادی تفاوت دارد؛ اثر او تذکره بوده و در سه مجلد است. من در اثر خود قداستی را به شعر دفاع مقدس بخشیدم.

او با بیان اینکه اولین شب شعر جنگ را بنا نهاده است، اظهار داشت: کتاب «بر بال ققنوس» را در سه خان تقسیم بندی کرده و حروف الفبا را کنار گذاشتم. در خان اول با عنوان پیشگامان شعر دفاع مقدس، شرح حال و گزیده اشعار ۱۴ نفر از شاعران دفاع مقدس و انقلاب همچون سیدحسن حسینی، نصرالله مردانی، قیصر امین پور، یوسف علی میرشکاک و... را قرار دادم.

این نویسنده در ادامه اضافه کرد: خان دوم هم طلایه داران شعر معاصر و دفاع مقدس نام دارد که از ۱۸ شاعر چون شهریار، مشفق و... سخن گفتم که همه از شاعران آیینی بوده و در دفاع مقدس حضور پیدا کردند. خان سوم هم به شورآفرینان شعر دفاع مقدس اختصاص دارد؛ ۱۱۰ شاعر تازه نفسی که در این عرصه شعر سرودند.
رحیم زریان در انتهای سخنان خود بعضی از شعرهای شاعرانی را که در کتاب «بر بال ققنوس» آورده است خواند.
در ادامه آیین رونمایی از این اثر، رضا اسماعیلی درباره شعر دفاع مقدس و لزوم های آن اظهار نمود: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس یکی از نهادهایی است که از آغاز تا به امروز در برگزاری کنگره های شعر دفاع مقدس و برنامه های تخصصی در حوزه ادبیات دفاع مقدس پیشتاز بوده و حق بزرگی بر گردن ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری دارد.
او ضمن اشاره به اینکه سال قبل بیست ودومین دوره کنگره ملی شعر دفاع مقدس برگزار شد، مطرح کرد: ما در حوزه ادبیات دفاع مقدس در طول ۴۰ و اندی سال که از انقلاب گذشته نسلی از شاعران توانمند و فرهیخته را تربیت کردیم که این شاعران نامهای بزرگی هستند و وظیفه داریم آنها را به نحو شایسته معرفی کرده و به ایران و جهان بشناسانیم. هرچند در حوزه معرفی ادبیات دفاع مقدس کارهای زیادی صورت گرفته ولی همچنان شاعران دفاع مقدس آن گونه که شایسته و بایسته است معرفی نشده اند و این امر نیازمند این است که در این عرصه گام های بلندتری برداریم و تلاشهای بیشتری صورت گیرد.
این شاعر با بیان اینکه باید در سه حوزه در مورد ادبیات دفاع مقدس برنامه ریزی و سرمایه گذاری نماییم، تصریح کرد: ابتدا در زمینه چاپ اشعار است که این اتفاق در سالهای گذشته صورت گرفته و بعد از برگزاری کنگره یا در طول سال بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گزیده اشعار شاعران دفاع مقدس را در چارچوب کتاب چاپ و منتشر نموده است. گام دوم نقد و بررسی اشعار و آثار دفاع مقدس است؛ ما برای بالندگی ادبیات دفاع مقدس باید این اشعار را در کارگاه های آموزشی و جلسات تخصصی نقد با حضور شاعران دفاع مقدس مورد بررسی قرار دهیم و به کاستی ها برجستگی های این آثار اشاره نماییم تا بتوانیم ادبیات دفاع مقدس را به نقطه مطلوب برسانیم. حوزه سوم که احتیاج به توجه بیشتر دارد ترجمه است؛ متاسفانه ما نه تنها در حوزه ادبیات دفاع مقدس بلکه در زمینه ادبیات انقلاب هم کم کاری کرده ایم. یعنی ما نتوانسته ایم شاعران نام آور انقلاب اسلامی را به جهان معرفی نماییم به این دلیل که در این عرصه برنامه ریزی نکرده ایم. به واقع ما نیازمند گزینش آثار ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری و ترجمه آن به زبان های دیگر هستیم. در هیچ کشوری اثری از شاعران ایرانی حوزه دفاع مقدس دیده نمی گردد.
اسماعیلی ضمن اشاره به اینکه زریان به اعتبار سنی که دارد جزء نسل اول شاعران انقلاب به حساب می آید، بیان نمود: در سالهای ابتدایی انقلاب کار کردن در حوزه ادبیات انقلاب خیلی سخت بود، ازاین رو که باید روی پای خود ایستاده و از صفر شروع می کردیم. در واقع باید الگوسازی و نمونه سازی می کردیم تا شاعران جوان‎ تر آن ‎ها را خوانده و با اقتدا به شاعران نسل اول انقلاب دست به خلق آثار ادبی بزنند. در دهه ۶۰ که پربارترین دهه برای ادبیات انقلاب بود این صورت گرفت و شاعران نسل اول مجاهدانه و مومنانه به این عرصه وارد شده و آثاری را خلق کردند که تا امروز میتوان بعنوان نمونه های برجسته ادبیات دفاع مقدس از این اشعار نام برد.
او سپس ضمن اشاره به اینکه شاعران دفاع مقدس آن گونه که باید معرفی نشدند، اظهار داشت: در حوزه تحقیق و پژوهش هم باید عقب ماندگی را جبران نماییم. حتی می توانیم کتاب های تحقیقی و پژوهشی را به محققان سفارش دهیم. چاپ «بر بال ققنوس» در بدو ورود به دهه پنجم انقلاب امری خجسته است؛ زریان در سه فصل ۱۴۲ شاعر را معرفی کرده و شرح احوال آنها را به همراه گزیده ای از اشعارشان در کتاب ذکر کرده است که می تواند بسیار راهگشا باشد.

رضا اسماعیلی در ادامه اظهار نمود: یکی از حسرت های این روزگار این است که شاعران نسل اول انقلاب را نمی شناسند و این امر نشان دهنده این است که در این عرصه خلاء بزرگی وجود دارد و باید آنرا پر کرد. یکی از طریق ها چاپ آثاری از قبیل «بر بال ققنوس» است که به نسل امروز کمک می نماید تا بتوانند در مسیری که شاعران انقلاب و دفاع مقدس طی کردند، طی طریق کنند.
او در انتهای سخنان خود به اینکه در مقطع دانشگاه هم با کمبود منابع در حوزه ادبیات دفاع مقدس مواجه هستیم اشاره نمود.
سردار علی اصغر محسن شیخی از دیگر مهمانان این نشست بیان نمود: نکته مهم و اساسی در حوزه ادبیات دفاع مقدس که حضرت آقا هم بر آن تاکید دارد به فراموشی سپرده نشدن و تحریف نشدن این آثار است. در یادداشت ها و نشست های ایشان توجه و تاکید بر داشته های مان که همان ایثار، فداکاری، گذشت، شهادت و شهامت میدان داران ما است و باید آنرا قدر بدانیم و تا جایی که می توانیم در انتشار آن قلم فرسایی کرده و از ادبیات و هنرهای گوناگونی که در دسترس می باشد استفاده نماییم.

او اضافه کرد: طبیعتا ادبیات با ظرافتی بخصوص در حوزه شعر می تواند بیشترین کارکردها را داشته باشد. آن چه مسلم است این است که چند بیت شعر یا رباعی می تواند نوعی جریان سازی کند که شاید ده ها سخنرانی چنین نباشد. در واقع گاهی چند بیت شعر می تواند آن روحیه سلحشوری، انگیزشی و رسالت را به نسل آینده انتقال دهد. متاسفانه ما از این فاکتور به خوبی استفاده نکرده ایم؛ به واقع ما باید این هنر را داشته باشیم که زیبایی های عرصه دفاع مقدس را خوب و بموقع نشر دهیم. یکی از این فعالیت ها معرفی شعر است، ما با انتقال داشته های مان فاصله داریم و جوانان ما کمتر با آنها آشنا هستند که باید این شرایط آشنایی را فراهم نماییم.

در انتها این مراسم کتاب «بر بال ققنوس» اثر رحیم زریان رونمایی گردید.1400/03/03
20:50:10
0.0 / 5
869
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پژوهش , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است