در نمایشگاه كتاب بغداد عنوان شد

علاقه مردم عراق به یادگیری زبان فارسی

علاقه مردم عراق به یادگیری زبان فارسی در ویژه برنامه روز فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب بغداد به علاقه مردم عراق به یادگیری زبان فارسی اشاره شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ویژه برنامه روز فرهنگی ایران با حضور اکبر شیخ بابائی - مدیر خانه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد -، حجت الاسلام و المسلمین محمد اسدی موحد -مدیر انتشارات بین المللی الهدی-، زینب السلماوی -استاد زبان فارسی مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد-، حسین علی سبزه -نماینده خانه کتاب و ادبیات ایران در بیست ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد- و تعدادی از فارسی آموزان در بیست ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد برگزار شد.

زبان و ادبیات فارسی؛ گوهر ممتاز در شرق و دنیای اسلام

اکبر شیخ بابائی به استقبال و درخواست فراگیران آموزش زبان فارسی در عراق برای حضور گروهی در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد اشاره نمود و اظهار داشت: مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد و بیشترین فعالیت این مرکز، آموزش زبان فارسی در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته با دو روش آموزشی است که زیر نظر دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تهران فعالیت می کند.

مدیر خانه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد اضافه کرد: با گذشت چندین سال از تشکیل این مرکز، استقبال قابل توجهی برای فراگیری زبان فارسی صورت گرفته است؛ به صورتی که بیشتر از ۸۰ درصد از فارغ التحصیلان به صورت روان، فارسی صحبت می کنند. با عنایت به شیوع کرونا و عدم برگزاری کلاس های حضوری، بیشتر از ۲۰۰ فراگیر در سنین مختلف و در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند که اغلب این افراد تصمیم به ادامه تحصیلات تکمیلی در ایران گرفته اند.

او در انتها اظهار داشت: با عنایت به اشتراکات فرهنگی و دینی، فراگیران علاوه بر یادگیری زبان فارسی علاقمند به فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران هستند و این امر فرصت خوبی برای توسعه تبادلات فرهنگی و زبانی بین دو کشور است.

فراگیران زبان فارسی می تواند ایران و عراق را به هم نزدیک تر کند

در ادامه نشست، زینب السلماوی به استقبال فراگیران زبان فارسی اشاره نمود و اظهار داشت: مردم عراق علاقه خاصی به فراگیری زبان فارسی دارند که این مورد از دو جنبه ادامه تحصیل در کشور ایران و وجود مرز مشترک و داشتن اشتراکات فرهنگی، دینی و تجاری قابل بررسی است. با عنایت به اینکه شیوع کرونا سبب شد کلاس های حضوری به صورت محدود و حداکثر ۱۵ نفره برگزار گردد اما این محدودیت سبب انصراف فراگیران از ادامه تحصیل نشد بلکه استقبال نسبت به آموزش بیشتر هم شده است.

استاد زبان فارسی مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد در انتها ابراز امیدواری کرد که با کمک و مساعدت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و خانه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، هر روز شاهد افزایش فراگیران زبان فارسی باشیم که این جنبه می تواند دو ملت ایران و عراق را هرچه بیشتر به هم نزدیک تر کند.

آموزش زبان فارسی نیازمند ساختار جدید است

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد در ارتباط با برگزاری دوره های آموزش و دانش افزایی زبان فارسی بعنوان یکی از مراکز آموزشی موفق زبان فارسی، سخنان خویش را با شعری از فردوسی درباره جایگاه زبان فارسی و تأثیر آن در پیشرفت تمدن بشری شروع کرد و اظهار داشت: از آن جا که زبان فارسی زبان دوم جهان اسلام است و از سویی متون اصلی عرفان، تصوف و معارف قرآنی به زبان فارسی نگاشته شده اند برای فهم بهتر متون اولیه اسلامی و فرهنگ دینی، آشنایی با زبان فارسی برای هر مسلمان از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. این اهمیت برای ملت همسایه و دوست کشور عراق که علاوه بر اشتراکات فرهنگی، اشتراکات دینی و مرزی هم دارند دوچندان می شود.

مدیرعامل موسسه انتشارات بین المللی الهدی افزود: با عنایت به اینکه تولید علم در ایران در زمینه های مختلف علوم بخصوص علوم انسانی به زبان فارسی انجام می شود، ترجمه این آثار به زبان های دیگر بخصوص زبان عربی نیاز مراکز علمی و جوامع نخبگانی آنها خواهد بود. آموزش زبان فارسی نیازمند ساختار جدید و توجه به روش های نوین آموزشی است که این امر در مراکز فرهنگی و آموزشی ایران مورد توجه قرار گرفته است. لزوم دارد استادان زبان فارسی در خارج از کشور و فارسی آموزان با این روش ها آشنا گردند و این روش ها را جایگزین روش های سنتی آموزش زبان فارسی کنند.

او در انتها تصریح کرد: تولید ویژه نامه ادبی و بانک اطلاعات جامع برای فارسی آموزان و استادان زبان فارسی جزء ضروریات آموزش زبان فارسی در خارج از کشور است که می تواند تأثیر شگرفی در میزان یادگیری فارسی آموزان داشته باشد.

استقبال چشم گیر برای فراگیری زبان فارسی

در ادامه هم حسین علی سبزه با خوش آمدگویی و تشکر از حضور مهمانان و فارسی آموزان به جایگاه زبان فارسی اشاره نمود و اظهار داشت: بدون شک زبان فارسی یکی از خوش آهنگ ترین زبان ها است و برای کسانی که به این زبان مسلط نیستند، گوش نواز خواهد بود. زبان و ادبیات فارسی یکی از مهم ترین حلقه ها در سلسله آثار ادبیات جهان و گوهری ممتاز در مشرق زمین و دنیای اسلام است.

سبزه در انتها اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون در اغلب کشورها بخصوص کشور عراق به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، زبان فارسی در سطوح مختلف آموزش داده می شود که گواهی بر غنای ادب فارسی و جایگاه والای آن در این کشور است.

در انتها این ویژه برنامه، برخی از فارسی آموزان متون و شعرهای فارسی را خواندند.

بیست ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد از ۲۰ خردادماه شروع شده و تا ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.
منبع:

1400/03/28
23:25:31
0.0 / 5
191
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , برنامه , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است