پس از ۲۰ سال

حساب های اقماری گردشگری به فاز اجرائی رسید

حساب های اقماری گردشگری به فاز اجرائی رسید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود پس از حدود 20 سال، سیستم حساب های اقماری گردشگری (TSA) از امروز (یکشنبه، 6 تیر 1400) وارد فاز اجرائی شد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: قرارداد استقرار حساب های اقماری گردشگری در قالب نظام جامع آمار بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مرکز آمار ایران بمنظور ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، امکان سنجش راندمان صنعت توریسم، میزان اشتغال زایی و محاسبه گردشگری در حساب های ملی کشور به امضا رسید و به دنبال اقدامات و هماهنگی های انجام شده با سازمان جهانی جهان گردی، سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، شرایط لازم بمنظور پیاده سازی و استقرار حساب های اقماری گردشگری برقرار شد و این مساله از امروز وارد فاز اجرائی شد.
همزمان، نشستی با حضور علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ و جواد حسین زاده ـ رئیس مرکز آمار ایران ـ انجام شد و بررسی نهایی فاز مطالعاتی و فاز پایلوت حساب های اقماری گردشگری بررسی و درباب فاز اجرائی این سیستم، دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری اظهار داشت: تا پیش از شیوع کرونا، گردشگری داخلی و خارجی در کشور ما رونق فراوانی داشت و روند رو به رشدی را طی می کرد. این صنعت در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردارست به شکلی که محرک سایر صنوف است و با رونق حوزه گردشگری شاهد رونق در کسب وکار سایر صنوف هستیم.
مونسان افزود: یکی از عناوینی که دنیا به سمت آن رفته استفاده از هوش مصنوعی است. پیش بینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب وکارها و صنایع دستخوش تغییراتی شوند و تعدادی از آنها زیان ببینند، با این وجود صنعت گردشگری تنها صنعتی است که در پروسه هوشمندسازی نیز رونق خودرا حفظ می نماید.
او اظهار نمود: هم اکنون گردشگری صنعت سوم دنیا است، اما پیش بینی می شود این صنعت به صنعت اول دنیا تبدیل گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقش گردشگری در تولید ناخالص ملی اشاره نمود و اضافه کرد: در کشور ما تا پیش از شیوع ویروس کرونا سهم گردشگری در تولید ملی ناخالص ۱۱، ۸ میلیارد دلار بوده است که این سهم باید به خوبی معرفی شود، اما از آن جایی که حساب های اقماری گردشگری وجود نداشت، این سهم به خوبی دیده نشده است.
جواد حسین زاده ـ رئیس مرکز آمار ایران ـ نیز با اشاره به اهمیت تهیه حساب های اقماری گردشگری، اظهار داشت: خوشبختانه امروز پس از سال ها تلاش شاهد این هستیم که پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرائی شده و این مساله در صنعت گردشگری بسیار بااهمیت است.
وی در ادامه به اهمیت صنعت گردشگری اشاره نمود و تصریح کرد: در اقتصاد بدون نفت به طور قطع گردشگری نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند.
رئیس مرکز آمار ایران بیان کرد: حساب های اقماری گردشگری یک آرزوی ۲۰ ساله بود که خوشبختانه این آرزو امروز به واقعیت تبدیل گشته و وارد فاز اجرائی می شود.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم به پیشینه پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری و اهمیت آن پرداخت و اظهار داشت: از حدود ۲۰ سال پیش این مساله عنوان شد و بعنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار گرفت. در دو برنامه توسعه پنج ساله در کشور نیز به این مساله پرداخته شده است و خوشبختانه پس از کوشش های فراوان با همکاری دستگاه های مختلف همچون مرکز آمار ایران، امروز به نتایج بسیار خوبی در این پروژه رسیدیم و مراحل و فازهای مختلف آنرا طی کردیم تا به فاز اجرا رسیدیم.
او افزود: این پروژه امروز در راه مطمئنی قرار گرفته و با اجرای آن به طور قطع شاهد اتفاقات بسیار خوبی در صنعت گردشگری و معرفی هرچه بیشتر اهمیت و نقش این صنعت خواهیم بود.
سازمان ملل متحد (از طریق کمیسیون آمار)، سازمان آماری اروپا، سازمان جهانی گردشگری و سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه همچون سازمان های بین المللی هستند که مجموعه ای از تعاریف و طبقه بندی ها را با عنوان حساب اقماری گردشگری برای این صنعت برقرار کرده اند. هدف کلی تهیه حساب اقماری گردشگری، سنجش اثرات اقتصادی گردشگری در کشور بصورت سالانه است. حساب های اقماری گردشگری، این امکان را فراهم می آورد که جنبه های اقتصادی گردشگری در حساب های ملی کشور بطور مجزا بررسی شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.
با اجرای این طرح و توجه به اهمیت نقش گردشگری زمینه بهتری برای تجزیه و تحلیل اثرات گردشگری در اقتصاد و تصمیم گیری ها درباره گردشگری فراهم می شود.1400/04/07
13:30:49
0.0 / 5
204
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , صنعت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است