معاون سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد

مجسمه های ایرانشهر سرقت نشده اند

مجسمه های ایرانشهر سرقت نشده اند به گزارش هنر شهر معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران سرقت مجسمه های پارک خانه هنرمندان را رد کرد و اظهار داشت: طبق اطلاع رسانی ماه گذشته، 27 مجسمه موجود در این فضا، به علت برخی صدمه ها که نتیجه گذر زمان و نصب غیر اصولی است، مرمت و بهسازی می شوند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، شاپور دیوسالار از مرمت، بهسازی و جانمایی برخی آثار در محوطه مجموعه پارک هنرمندان اطلاع داد و در اینباره اظهار داشت: در این مجموعه 27 مجسمه وجود دارد که هر کدام در دوره های مختلف و بر مبنای سفارشات گوناگونی که به هنرمندان داده شده، اجرا و نصب شده اند؛ به همین خاطر آثار از نظر متریال نصب و حتی نحوه جانمایی بسیار متفاوت هستند تا جایی که بعضی از آثار دارای پایه های سنگی و برخی بتنی هستند.
وی ضمن اشاره به خبر انتشار یافته در یکی از رسانه ها، در خصوص سرقت آثار پارک هنرمندان، بیان نمود: متاسفانه بعضی از اطلاع رسانی ها، صرفاً در جهت جذب مخاطب و جو سازی است. بدیهی است که یک رسانه قبل از انتشار اخبار احتیاج به بررسی درست در مورد مبحث مورد نظر دارد اما به نظر می آید که این رسانه، حتی درباره این رویداد از مسؤلان پارک و خانه هنرمندان نیز، چیزی جویا نشده است.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران افزود: با یک جستجوی ساده در سایت سازمان زیباسازی، به سادگی می توانستند خبری را که در خصوص آغاز مرمت این مجموعه است مشاهده کنند یا حداقل با مسؤلان خانه هنرمندان، قبل از انتشار این خبر صحبت کنند اما متاسفانه به نظر می آید که بازار شایعه سازی بسیار پر رونق تر از اطلاع رسانی درست است.
دیوسالار درباره علل مرمت آثار این مجموعه، بیان نمود: یکی از عمده مشکلات مجسمه های این مجموعه، آثاری است که به شکل غیر اصولی در داخل چمن و فضای باغچه نصب شده اند. این نوع آثار به علت قرار گرفتن در معرض، آبیاری باغچه اغلب گرفتار زنگ زدگی و پوسیدگی شده، به همین خاطر علاوه بر مرمت نیازمند جا به جایی و جانمایی مجدد هم هستند. بعنوان مثال مجسمه «نی لبک زن» کار استاد ایرج محمدی از داخل باغچه که به علت وجود درختان بلند در دیده شوندگی مطلوب هم برخوردار نبوده به روبه روی خانه تئاتر ایرانشهر منتقل شده است و همینطور مجسمه «تندیس عشق» کار شیخ الحکما هم به همین منوال در دستور جابه جایی قرار دارد و هیچ مجسمه ای به سرقت نرفته است.
معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مسائلی که در این پروژه به آن توجه شده، یک دست سازی پایه های مجسمه های موجود در این مجموعه است به همین خاطر تصمیم گرفته شده که کلیه پایه ها از جنس بتن اکسپوز اجرا شوند.
دیوسالار درباره نحوه پشتیبانی از آثار برنزی در این مجموعه، اظهار داشت: همانطور که می دانید، بعضی از آثار ایرانشهر، برنزی هستند به همین خاطر کلیه آثار این مجموعه، به شاسی آهنی در داخل پایه متصل خواهند شد و در نهایت کار با بتن درجه یک اکسپوز، حمایت خواهد شد تا از اتفاقات ناگواری مانند دزدی پیشگیری شود.
وی افزود: بعضی از آثار نظیر کار استاد مددی که در سالهای گذشته دزدیده شدند، در دوره ای با فایبرگلاس جایگزین شده که در شان و شخصیت این هنرمند و اثرش نیست به همین خاطر کار باردیگر ریخته گری و با جنس برنز مرمت خواهد شد تا شکل گذشته خویش را به دست آورد. کار خانم فاطمه امدادیان هم به چنین سرنوشتی مبتلا شد که مجدداً و با متریال برنز ساخته خواهد شد و در جای مناسب در پارک جانمایی می گردد. قابل ذکر است مجسمه های فایبرگلاس برداشته شده الان طی صورتجلسه ای به دفتر خانه هنرمندان تحویل شده است.
معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران، از عدم جابجایی برخی آثار این مجموعه اطلاع داد وگفت: آثاری که گرفتار زنگ زدگی و مشکلاتی نظیر پوسیدگی هستند، بطور قطع در این مجموعه مرمت، جابه جا و جانمایی خواهند شد اما اثر تنی چند از هنرمندان مانند استاد حکیمی که یک کار سنگی است یا دو اثر چوبی برادران شریف که احتمال شکستن دارند، جابه جا نخواهند شد. تنها اثری که از مجموعه حذف شده مربوط می شود به فرم هندسی آقای شجاع الدین شهابی بوده که به علت عدم رعایت شئونات اسلامی، که این اقدام بیشتر از ده سال پیش صورت گرفته و هیچ ارتباطی به مبحث مرمت آثار هم اکنون ندارد.

طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دیوسالار تصریح کرد: تلاش ما این است که با یکسان سازی جنس پایه ها و مرمت مواردی که گرفتار صدمه شده، شکل زیباتری به فضای هنری ایرانشهر که یک مجموعه فرهنگی و تفریحی بسیار مهم در سطح شهر است، ببخشیم تا شهروندان از فضای موجود بیشتر از پیش لذت ببرند.
منبع:

1400/04/16
12:55:56
0.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است