در رثای محمدسرور رجایی

در رثای محمدسرور رجایی رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و گروه بررسی نشریات شورای کتاب کودک در پیام هایی درگذشت محمدسرور رجایی را تسلیت گفت.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در متن پیام غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به دنبال درگذشت محمدسرور رجایی، نویسنده و شاعر افغانستانی ساکن ایران آمده است:
«فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت شادروان محمدسرور رجایی را به اهل ادب و فرهنگ تسلیت می گوید.
این شاعر و نویسنده پرکار حلقه اتصال و رشته پیوند نیرومندی میان شاعران و نویسندگان افغانستان و ایران بود. رجایی در حالی از بین ما رفت که لزوم تحکیم این اتصال و پیوند بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود.
از خداوند قادر متعال برای او رحمت و مغفرت و برای بازماندگان و دوستان داغدار وی صبر مسئلت می کنم.
غلامعلی حداد عادل
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی
هشتم مردادماه ۱۴۰۰»


همینطور گروه بررسی نشریات شورای کتاب کودک به مناسبت کوچ «محمد سرور رجایی» در پیامی درگذشت او را تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است:
سرور «باغ» هم رفت
گل وجود «محمدسرور رجایی»، مدیرمسئول نشریه «باغ»، همچون نشریه اش که در سال ۱۳۹۸ پژمرد و خشکید، پرپر شد.
محمدسَرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی که ایران را وطن دوم خود می دانست روز پنج شنبه به علت مبتلا شدن به کرونا دار فانی را وداع گفت. او به تنهایی به مدت چهار سال نشریه «باغ» را برای کودکان افعانستان با گویش شیرین افغانستانی یا همان پارسی دری به چاپ می رساند. نشریه ای که با هدف شکوفایی بارقه های امید، نشاط و عزت نفس در دل کودکان افغان منتشر و به چند کشور دنیا ارسال می شد.
محمدسَرور رجایی دو بار میهمان گروه بررسی نشریات در شورای کتاب کودک بود. در نشستی که با گروه داشت بعد از شنیدن نتایج بررسی ها این طور اظهار داشت: «از اینکه گروه دقیق مطالب را خوانده و بررسی نموده برای ادامه کار انرژی بیشتری دارم». وقتی از او سوال شد چرا نشریه باغ آدرس ندارد، او با لبخندی تلخ پاسخ داد: «افغان ها جنگ زده و گاها بی خانمان اند، نشریه هم مثل ما آواره و بی آدرس است.» وی در نشست گزارش آخر سال گروه بررسی نشریات خویش را با عجله به شورا رسانده بود.
محمدسرور رجایی متولد سال ۱۳۴۸ در کابل بود که در سال ۱۳۷۳ به ایران مهاجرت کرد. مدیریت در خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری همچون فعالیتهای اوست. همینطور «گل های باغ کابل» (مجموعه شعر کودکان)، «در آغوش قلب ‏ها» (مجموعه شعر و خاطره) و «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» همچون آثار منتشرشده او هستند.
محمدسرور رجایی سحرگاه پنج شنبه، هفتم مردادماه بر اثر عوارض ناشی از مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان میلاد تهران و در ۵۲سالگی دار فانی را وداع گفت.
پیکر این شاعر و نویسنده افغانستانی روز جمعه (۸ مردادماه) در قطعه ۲۹ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.
منبع:

1400/05/09
09:58:29
0.0 / 5
199
تگهای خبر: حوزه هنری , كتاب , كودكان , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است