واکنش محمد علی نجفی به نسخه سینمایی سربداران

واکنش محمد علی نجفی به نسخه سینمایی سربداران هنر شهر: محمدعلی نجفی که در تدارک ساخت یک فیلم سینمایی به کارگردانی محمدرضا عرب است، درباره تهیه یک نسخه سینمایی از سریال «سربداران» می گوید، بیشتر ترجیح می دهد به آینده فکر کند تا گذشته چون آنچه درنظرش بوده را برپایه شرایط خود، 40 سال قبل در «سربداران» نشان داده است.


به تازگی محمدرضا ورزی اعلام نموده که از سریال تاریخی و دهه شصتی «سربداران» ساخته محمدعلی نجفی یک نسخه سینمایی 92 دقیقه ای مونتاژ کرده و از آنجائیکه به علت اوضاع نامطلوب ناشی از انتشار کرونا امکان برگزاری برنامه ای برای رونمایی از آن نیست، پیشنهاد نمایش این فیلم را در حاشیه جشنواره فجر سال جاری مطرح کرده است.
دراین باره نجفی که این روزها ریاست هیات مدیره خانه سینما را هم برعهده دارد، در گفت وگویی با ایسنا بیان نمود: من فیلم را ندیده ام، فقط در مقطعی آقای ورزی با من صحبت کردند و علاقه مند بودند که این کار را (تهیه یک نسخه سینمایی از سربداران) انجام دهند. من هم به علت اعتمادی که به ایشان داشتم، گفتم به نظرم اشکالی ندارد ولی دیگر از جزئیات فیلم اطلاعی ندارم. در این حد در جریان بودم که یک مرتبه گفتند، می خواهند چنین کاری را انجام دهند و یک مرتبه هم گفتند که درحال انجام کار هستند.
او درباره این که آیا تمایلی ندارد که زودتر این نسخه سینمایی را ببیند؟ اظهار داشت: حقیقت را بخواهید خیلی تمایلی ندارم، چون من حدود ۴۰ سال قبل کاری را با شرایط خودم انجام دادم که نظرم هم در آن بوده ولی بعد چیزهایی تغییر نمود مثل "تیتراژ" که مفهوم داشت. برای آن تیراژ آقای عالمی که خدا رحمتش کند، خیلی زحمت کشیده بود و با هم روی آن کار کردیم. در واقع می خواهم بگویم گاهی در ایران یک چیزی 10 بار پخش می شود، به سادگی آنرا تغییر می دهند، جایگاه مالک معنوی اثر مطرح نیست و خیلی راحت دیگران درباره یک کاری تصمیم می گیرند، بنابراین من ترجیح دادم درباره همه چیز سکوت کنم.
نجفی در پاسخ به این که آیا نگرانی ندارد که جریان اصلی و خط فکری اثرش در تبدیل به یک نسخه سینمایی گرفتار تغییر اساسی شده باشد؟ اظهار داشت: وقتی شما یک کتاب بنویسید و بعد یک نفرِ دیگر بخشی از آنرا جدا کند و جداگانه بنویسد، دیگر آن کتاب متعلق به شما نیست. من هم تلاش کردم با گذشته خودم زندگی نکنم و به آینده فکر کنم. آقای ورزی فردی زحمتکش و علاقه مند است که خیلی به «سربداران» وابسته بود و گفت هرچه یاد گرفتم از این سریال بوده است. من هم نخواستم مانع احساس او شوم اما خودم احساس خاصی نسبت به این کار ندارم، چون اگر شما صاحب یک اثر باشید بویژه وقتی هم تهیه کننده و کارگردان آن بودید و هم مشاور نویسنده، و علاوه بر تمام این ها ایده هم از شما بوده و پیش از انقلاب آنرا به صورت تئاتر اجرا کرده اید و پس از انقلاب به شکل «سربداران» ساخته اید، انتظار دیگری پیش می آید؛ مثلاً توقع این است که صدا و سیما با من تماس می گرفت و می اظهار داشت که شما مالک معنوی این اثر هستید و حقوق معنوی دارید، مثل همه جای دنیا که وقتی فیلمی ساخته شده و پس از سال ها تصمیم گرفته می شود آنرا نمایش دهند آن مالک حقی دارد ولی وقتی اینجا این چیزها برایشان مطرح نیست، معنا و مفهومش این است که با مقوله فرهنگ و هنر بیگانه اند. پس دیالوگی هم برقرار نمی گردد و من هم صحبتی نمی کنم.
این معمار و کارگردان فیلمهای «جنگ اطهر» و «عشق طاهر» که طراحی صحنه فیلمهای سینمایی «قرمز» و «شیدا» را هم برعهده داشته است، درباره پروژه جدید سینمایی خود با نام «کوجه مروی» هم اظهار داشت: این فیلم به کارگردانی محمدرضا عرب ایجاد می شود و من تهیه کننده آن هستم و همه هدف ما این است که ان شاءالله پاییز فیلم را کلید بزنیم.
وی در پاسخ به این که آیا فیلم برای حضور در جشنواره فجر آماده می شود؟ اضافه کرد: نمی دانم به جشنواره می رسد یا خیر، به آن فکر نکرده ام اما فعلاً به علت شرایط، درحال تدارک برای شروع فیلمبرداری در پاییز هستیم.
رئیس هیات مدیره خانه سینما همینطور درباره واکسیناسیون اعضای خانه سینما اظهار داشت: پیگیری هایی را در اینباره انجام دادیم و اخیراً هم جلسه داشتیم و خیلی امیدواریم که انشاءالله این کار صورت گیرد، اما فعلاً منتظریم که زمان آنرا خبر بدهند.1400/05/21
11:54:00
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است