دومین نشست از سلسله نشست های بزرگداشت مقام شامخ امام سجاد(ع) عنوان شد:

بررسی سیره امام سجاد(ع) نیازمند نگاهی جامع به ابعاد شخصیتی آن حضرت است

بررسی سیره امام سجاد(ع) نیازمند نگاهی جامع به ابعاد شخصیتی آن حضرت است به گزارش هنر شهر دومین نشست از سلسله نشست های بزرگداشت مقام شامخ امام سجاد(ع) به نیابت از شهید مدافع حرم «سجاد مرادی» عصر عصر روز گذشته، شنبه ۳۰ مرداد با حضور ۱۷۵ نفر که به صورت مجازی در جلسه حضور داشتند، برگزار گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، در این جلسه که به میزبانی جامعه فرهنگیان کل کشور برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین «میرجلیلی» مسئول بخش بین الملل یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، محقق و مبلغ به سخنرانی پرداخت.
حجت الاسلام میرجلیلی در ابتدای مباحث خود ضمن اشاره به روند رو به رشد کنگره بین المللی امام سجاد(ع) اظهار نمود: حالا در دهه دوم برگزاری این کنگره شاهد پویایی مضاعف آن در عرصه های مختلف هستیم، کنگره به همت مردم خونگرم استان هرمزگان طی این سال ها به ثبات و قوام خود رسیده است و امیدواریم که به معنای واقعی کلمه جهانی شود؛ چه این که هم اکنون هم اندیشمندان خیلی از کشورها منتظر فرا رسیدن ایام شهادت امام سجاد(ع) هستند تا بتوانند به این کنگره وصل شده و در آن شرکت داشته باشند.
وی ادامه داد: من حدودا سه سال است که در کشور اکوادور هر سال کنگره امام سجاد را به اتفاق همکارانم برگزار می کنم، پیش از این که کرونا شیوع یابد کنگره در دانشگاه مرکزی و مهم ترین پایگاه علمی این کشور با عنوان امام سجاد(ع) و نگرش حقوقی و حقوق بشری آن حضرت برگزار می شد.
این مبلغ بین المللی در ادامه اظهار داشت: بحث امروز من پیرامون کلی نگری و جزئی نگری است که نسبت به شخصیت های دینی و البته ابعاد مختلف دین و بخصوص امام سجاد(ع) وجود دارد؛ چونکه جامعه ما گاهی اوقات گرفتار افراط یا تفریط هایی در این حوزه می شود.
حجت الاسلام میرجلیلی اظهار نمود: آنچه که اهمیت دارد آن است که وقتی می خواهیم الگوی تربیتی معرفی نماییم یا دستور تربیتی بدهیم، باید از افتادن در ورطه کلی نگری و جزئی نگری دوری نماییم، اما سوال آن است که چگونه میتوان به این نقطه رسید؟ انسان ها ذاتا دو گروه هستند، برخی کل نگر و برخی جزء نگر و این مسئله نه فقط در جامعه ایرانی بلکه در جوامع مختلف بشری وجود دارد.
وی ادامه داد: در مورد شخصیت امام سجاد(ع) هم افراط و تفریط شده و هنوز در بعضی از اقوال آن امام همام را بعنوان شخصیت بیمار توصیف می کنند، در حالیکه حضرت در طول ۳۵ سال امامت شاید ۱۰ روز را بیمار بوده باشند، با این وجود امام سجاد(ع) را بعنوان بیمار کربلا معرفی می کنند. این در شرایطی است که ایشان وقتی در شام بودند چندان کسالت نداشتند و این معجزه خداوند بود که حضرت نجات یابند.
این مبلغ فعال در عرصه بین الملل اظهار داشت: همینطور برخی در توصیف ابعاد دیگر آن حضرت همچون شخصیت علمی، فرهنگی، عبادی ایشان گرفتار افراط و تفریط شدند، برخی آن امام همام را فقط به دید یک عارف عابد شناختند و معرفی کردند، برخی بعنوان یک شخصیت صرفاً علمی و برخی بعنوان شخصیتی که خدمات اجتماعی فراوانی داشت، هرچند که امام سجاد(ع) در زمینه اجتماعی و یاری به مردم در یک مورد بیشتر از هزار نفر عبد و بنده را آزاد کرد، کسانی که سربازان دشمن تصور نمی کردند بتوان از آنها انسان هایی را ساخت و تربیت کرد اما این افراد زمان خروج از منزل امام سجاد(ع)، هرکدام به شهرهای مختلف رفته و مبادرت به نشر معارف اسلامی کردند که همچون آنها میتوان به «ابوخالد کابلی» اشاره داشت که در گسترده شدن شیعیان در کابل نقش بسزایی ایفا کرد.
وی افزود: عده ای رویکرد علمی امام سجاد(ع) و مشخص کردن راه برای مسیر علمی امام باقر(ع) و امام صادق(ع) را ملاک قرار داده و شخصیت امام چهارم را از این جنبه مورد بررسی قرار می دهند، البته سه تن از بزرگان فقه در مذاهب چهارگانه از شاگردان امام صادق(ع) بودند، مکتبی که ریشه در حرکت علمی امام سجاد(ع) داشت، اما حقیقت آن است که باید از ابعاد دیگری سیره آن حضرت را بررسی کرد.
این پژوهشگر اظهار داشت: حرکت ائمه معصومین(ع) برای خدای متعال است. انبیا و ائمه(ع) استراتژی واحدی دارند و آن استقرار عدالت، مبارزه با ظلم و فساد است که بنا به اقتضای زمانه با تاکتیک های مختلف آنرا در جامعه جاری و ساری کردند؛ برای مثال امام سجاد(ع) خیلی از مسایل اجتماعی را در چارچوب دعا بیان نمودند اما اقدامات ایشان فقط منحصرا به این مسئله نبود و نباید جزء نگر به زندگی ایشان نگاه نماییم. امام سجاد(ع) بنیانگزار و بنیان گذار حقوق بشر در جهان است.
حجت الاسلام میرجلیلی ضمن اشاره به برگزاری کنگره امام سجاد(ع) در دانشکده حقوق دانشگاه مرکزی اکوادور اظهار داشت: آن زمان وقتی رئیس دانشکده کتاب رساله حقوق امام سجاد(ع) را دید و متوجه شد که این کتاب۱۴ قرن قبل نوشته شده است، برافروخته شد چونکه برایش عجیب بود که قرن ها قبل اثری در مورد حقوق بشر باشد در حالیکه حقوق بشر در سازمان ملل در نهایت ۲۰۰ سال بیشتر قدمت ندارد، او ما را توبیخ کرد که چرا کتاب را به جهان معرفی نکردید و چگونه است من که با همه حقوق دانان عرصه حقوق بشر در جهان مرتبط هستم تابحال چجنین اثری را ندیده ام.
وی در بخش دیگری از مباحث خود ضمن اشاره به شرایط و زمانه ای که امام سجاد(ع) در آن زندگی می کردند، اضافه کرد: مظلومیت آن حضرت به این است که سال ها در غربت و تنها بودند، آن هم در شرایطی که چیزی از اسلام باقی نمانده بود اما آن امام همام به اندازه ای با ظرافت و زیبا عمل می کند که جامعه پس از مدتی به مسیر واقعی و اصلی خود بر می گردد، این در حالی بود که بنی امیه حق هیچ اظهار نظری را به امام سجاد(ع) نداده بود و حضرت عملا در تبعید بود، اما آن حضرت از حربه های مختلفی برای متوجه کردن مردم استفاده کرد، همچون این که هیچگاه پس از عاشورا اشک بر چمان ایشان خشک نشد و در هر شرایطی واقعه عاشورا و آنچه که در کربلا گذشت را برای مردم بیان می فرمود.1400/05/31
11:58:40
0.0 / 5
153
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است