انتقاد بازیگر مختارنامه از تکرار هر ساله

انتقاد بازیگر مختارنامه از تکرار هر ساله «به نظر من هم نباید یک سریال را زیاد پخش کرد. وقتی کاری پشت سر هم تکرار شود، دیگر ارزش خودش را نزد بیننده از دست می دهد. من بیشتر با خانم کوثری موافق هستم. اگر پخش تکرار سریال با فاصله باشد اشکالی ندارد ولی اگرچه هر سال از شبکه های مختلف پخش شود، موافق نیستم.»به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، حبیب دهقان نسب، بازیگر پیشکسوت، در گفت و گو با روزنامه خراسان از چگونگی ایفای نقش یکی از یاران مختار ثقفی در سریال تاریخی داوود میرباقری گفت.

حبیب دهقان نسب سابقه زیادی در حوزه بازی در آثار تاریخی دارد. او تابحال در نقش های مثبت و منفی مختلفی نیز دیده شده و تصویری کلیشه ای از خود به جا نگذاشته است. این بازیگر آخرین بار با سریال «از سرنوشت ۲» در نقش شخصیت منفی «نگهدار» در تلویزیون دیده شد و الان بازپخش سریال ماندگار «مختارنامه» را از شبکه قرآن روی آنتن دارد. به همین بهانه درباره حضور در «مختارنامه» و همکاری هایش با داوود میرباقری با حبیب دهقان نسب گفتگو کرده ایم.

چه شد که بازی در سریال «مختارنامه» را پذیرفتید؟

می توانم بگویم بیشتر شخصیت و حضور خود آقای میرباقری بعنوان نویسنده و کارگردان کار موجب شد که دعوت ایشان را قبول کنم. البته شخصیت هم فراز و نشیب هایی داشت. «یزید بن اَنس» از بزرگان کوفه بوده و زمانی که امام حسین(ع) به کمک نیاز داشته، ایشان را یاری نکرده و بعدها وقتی مختار افراد را برای خونخواهی امام حسین(ع) دعوت کرد، او نیز قبول کرد مختار را همراهی کند و جان خودرا هم برای عهد و پیمانی که با او بسته بود، گذاشت.

برای شناخت بیشتر این شخصیت تحقیق کردید؟

من بطور معمول برای آثار تاریخی که نیاز به تحقیق و تفحص دارد، مطالعه می کنم. البته بستگی به نوشته و نویسنده هم دارد. بطورمثال آقای میرباقری بسیار تحقیق و کتاب های زیادی را مطالعه می کند و با یکدیگر تطبیق می دهد و از دل تحقیقات، متن خودش را به رشته تحریر درمی آورد. این طور نیست که همه اش برمبنای تخیل باشد. اگر لیست منابع تحقیق ایشان را در تیتراژ سریال نگاه کنید، می بینید که لیست بسیار بلندبالایی است. با همه این ها چون اشاره های کوتاهی به شخصیت من شده، جست وجو و کتابی را پیدا کردم که یک مقدار درباره او نوشته بود. البته مرگش در ابهام بود و خیلی روشن نبود. وقتی «یزید بن انس» از جانب مختار مامور می شود که به جنگ برود، در همان جنگ از دنیا می رود اما معین نیست که آیا مریض بوده یا به سبب کهولت سن و مسیر طولانی که با اسب طی کرده، درگذشته است. نه در آن کتاب مشخص بود، نه آقای میرباقری به نحوه فوتش دست پیدا کرده بود، اما نظر بر این بود که چون سن بالایی داشته و مسیر طولانی بوده، به سبب کهولت سن درگذشته است.

به تازگی خانم فریبا کوثری گفتند مخالف بازپخش «مختارنامه» هستند و آقای شریفی نیا گفتند اتفاقا هر سال باید پخش شود. نظر شما چیست؟

به نظر من هم نباید یک سریال را زیاد پخش کرد. وقتی کاری پشت سر هم تکرار شود، دیگر ارزش خودش را نزد بیننده از دست می دهد. گاهی سریالی از شبکه های سراسری پخش می شود و یکی، دو سال بعد شبکه دیگری تکرارش را پخش می کند. این بد نیست چون برای کسانی که سریال را ندیدند یادآوری می شود اما اینکه هر سال پخش شود، به نظرم مناسبت درستی ندارد و منطقی نیست. من بیشتر با خانم کوثری موافق هستم. اگر پخش تکرار سریال با فاصله باشد اشکالی ندارد ولی اگرچه هر سال از شبکه های مختلف پخش شود، موافق نیستم.

تجربه همکاری با آقای میرباقری چطور است؟

آقای میرباقری در آثار سینمایی و تلویزیونی شان نشان داده اند که بر ابزار کارشان مسلط هستند و شناخت خوبی از کار و تکنیک سینما دارند؛ خصوصاً روی بازی بازیگران حساسیت دارند و می بینیم که اگر نگوییم همه، خیلی از بازیگران در سریال های ایشان، بازی های شاخصی از خود به نمایش می گذارند. توجه و شناخت شان درباب بازیگری، شناخت به ابزار کار و تحقیق و تفحص در کتاب های مختلف برای نگارش فیلمنامه، از نظر من مجموع این ها اتفاقات مثبتی است و برای هر بازیگری، کار با ایشان موقعیت خوبی است.

برای بازی در «سلمان فارسی» با شما صحبتی شده؟

فعلا که صحبتی نشده است.

سریال «امام علی(ع)»، «ولایت عشق» و «مختارنامه» آثار تاریخی و مذهبی ماندگار کارنامه شما هستند. تجربه بازی در کدام سریال را بیشتر دوست دارید؟

همه این کارها برای من بعنوان بازیگر، جذابیت هایی داشته و مهم بوده اند که پذیرفتم و کار کردم. هرکدام یک سری فاکتورهایی داشته اند که من را جذب کرده اند.

علاقه دارید در این آثار، نقش منفی یا مثبت ایفا کنید؟

مثبت یا منفی بودن نقش برای من بعنوان بازیگر فرقی نمی نماید. کارنامه بازیگری ام در سینما، تئاتر و تلویزیون نشان میدهد که هر موقع لازم شده هر دو نقش را بازی کردم، مهم خود نقش است که بازیگر را جذب نماید. شخصیت پردازی نقش برایم مهم تر از مثبت یا منفی بودن است. بعضی همکاران من به نقش منفی حساسیت دارند و فکر می کنند اگر بازی کنند، وجهه خودشان را از دست می دهند یا خدشه ای به آنها وارد می شود ولی از نظر من این طور نیست. هر دو نقش منفی و مثبت را بازی کردم و تماشاگر هیچوقت مرا از خودش نرانده. مهم پرداخت درست نقش است و بازیگر باید از پس آن بربیاید.

چرا کمتر سریال هایی مانند «مختارنامه» ساخته می شود؟

هزینه های این کارها زیاد و تلویزیون به لحاظ بودجه در مضیقه است. من ۴، ۵ ماه در سریالی بازی کردم اما به خاطر نبود پول نصفه و نیمه رها شده و معطل مانده، چندین ماه است که هیچکدام از عوامل پولی دریافت نکرده اند. غیر از کار ما، شنیدم چند سریال دیگر هم به سبب بودجه معطل مانده اند. کارهای تاریخی به سبب وسعتی که دارند، دکور، لباس و تعداد زیادی بازیگر، بودجه های کلانی را طلب می کنند و برای تلویزیون سنگین است بخواهد بطورمثال سالی ۳-۴ تا «مختارنامه»، «سلمان فارسی» و «موسی(ع)» بسازد، در این صورت دیگر بودجه ای برایش باقی نمی ماند که صرف سریال های دیگر کند، بنا بر این دست به عصا حرکت می کند؛ مگر اینکه یک سری نهادها و سازمان ها بتوانند کمک کنند و از لحاظ مالی و تجهیزات، باری از دوش سریال های تاریخی که هزینه بالایی دارند، بردارند.»
1400/06/06
22:56:59
0.0 / 5
293
تگهای خبر: آنتن , بازیگر , تئاتر , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است