گزارشی از جایزه مهرگان و اسامی داوران

گزارشی از جایزه مهرگان و اسامی داوران به گزارش هنر شهر دبیرخانه جایزه مهرگان در نخستین گزارش خود اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری را در دو بخش «مهرگان ادب» و  «مهرگان علم» اعلام نمود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا بنا بر اعلام دبیرخانه این جایزه، تعداد ۱۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به دبیرخانه رسیده که بررسی تعداد عنوان ها و شمارگان کتاب ها نشان میدهد که نسبت به دوره قبل کاهشی ۲۰ درصدی در تعداد عنوان ها و ۴۰ درصدی در شمارگان کتاب های منتشرشده در بخش مهرگان ادب پدید آمده است.
دبیرخانه جایزه مهرگان همینطور با اشاره به تعداد ۱۶۵ عنوان کتاب علمی - زیست محیطی چاپ اول سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که به دبیرخانه رسیده گزارش می کند که تعداد عنوان ها نسبت به دوره قبل ۱۵ درصد افزایش داشته ولی شمارگان کتاب ها در بخش مهرگان علم تغییری نداشته است.
در جایزه مهرگان علم کارنامه و عملکرد سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ تعداد ۷۷ تشکل مردم نهاد زیست محیطی هم از جانب داوران ارزیابی می شود. حضور و مشارکت این تعداد تشکل مردم نهاد نشان دهنده افزایش ۲۵ درصدی تعداد تشکل های مستقل در این دوره از جایزه مهرگان علم است.
داوری آثار در بخش مهرگان ادب در دو مرحله و با مشارکت ۱۲ داور و در بخش مهرگان علم با مشارکت ۷ داور انجام می شود.
داوری جایزه مهرگان ادب را در مرحله اول: قباد آذرآئین، مانی پارسا، سودابه سلگی، آرزو چربدست و کرم رضا تاجمهر بر عهده دارند و داوری در مرحله دوم توسط: جواد اسحاقیان، هلن اولیایی نیا، حسین آتش پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری، جواد پویان و ابوالفضل حسینی انجام می شود.
داوری جایزه مهرگان علم را: هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی پور، محمدرضا داهی، بهرام معلمی و مژگان جمشیدی بر عهده دارند.
علیرضا زرگر، مدیر جایزه مهرگان هم با اشاره به تجربه انتخاب و معرفی بهترین «رمان زبان مادری» در دوره بیستم جایزه مهرگان ادب می گوید:
در بین کتاب های ارسال شده به این دوره جایزه مهرگان هم همچون دوره های قبل تعدادی رمان و مجموعه داستان وجود دارد که ابتدا به زبان های غیرفارسی حوزه فرهنگ ایران - زبان مادری نویسنده - نوشته شده و سپس به فارسی برگردانده و توسط ناشران داخل ایران انتشار یافته است. با هدف رعایت حقوق معنوی نویسندگان ایرانی این گونه آثار، امکان داوری و ارزیابی این کتاب ها در «بخش ویژه» جایزه مهرگان ادب پدید آمده و به «ادبیات زبان مادری» هم تندیس مهرگان و جایزه اهدا خواهد شد.
گردآوری آثار و داوری کتاب های این دوره جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از پاییز سال ۱۳۹۹ شروع شده و همچنان ادامه دارد. در این دوره جایزه در ۹ بخش مختلف به برگزیدگان تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

نشانی برای ارسال کتاب:
تهران - صندوق پستی ۵۵۵-۱۹۶۱۵
پست الکترونیک:
mehreganprize@gamil.com
کانال فارسی جایزه مهرگان:
https: //t.me/mehreganprize_fa
شماره ارتباط اینترنتی:
۹۸۹۳۰۹۱۲۷۲۱۷+1400/06/25
15:20:44
0.0 / 5
210
تگهای خبر: دبیر , دبیرخانه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است