برگزاری نشست جهانی سازی و اربعین

برگزاری نشست جهانی سازی و اربعین نشست جهانی سازی و اربعین با حضور اندیشمندان ایرانی و عراقی به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در کربلای معلی برگزار گردید.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در این جلسه، سخنرانانی چون دکتر لاله افتخاری استاد دانشگاه، خانم دکتر روح افزا دکترای برق و پژوهشگر علوم دینی، خانم دکتر دمیرچی استاد علوم قرآن و حدیث و دارای مدرک سطح سه حوزه علمیه، دکتر شهلا حقی دارای مدرک سطح چهار حوزه علمیه و علی التمیمی استاد حوزه و دانشگاه به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

دکتر لاله افتخاری در این جلسه ضمن اشاره به اینکه مردم دنیا دنبال رسیدن به سعادت هستند اما راه آنرا نمی دانند و دنبال الگوی مناسب هستند اظهار داشت: حالا دنیا با ارتباطات لحظه ای تبدیل به دهکده جهانی شده و برنده این میدان کسی است که برنامه مناسب داشته باشد.

وی افزود: نهضت حسینی دو بال شهادت و حماسه را توامان در اختیار دارد و سعادت را برای مردم جهان می تواند عرضه کند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: در این میان خانواده شهدا نقش مهمی دارند و عرضه الگوی زندگی، نخستین وظیفه آنها است و رهبر معظم انقلاب در سخنان شان بر این مسأله تاکید دارند.

وی ادامه داد: استقامت سیدالشهدا (ع) در سخت ترین لحظات کربلا و هم حضرت زینب (س) پس از کربلا باید راه و روش خانواده شهدا در راه زندگی باشد. ما به جهت اینکه حرکت اربعین را جهانی نماییم و البته درحال تحقق است باید شاخص ها و الگوهایی شامل صبر، ایثار و جهاد داشته باشیم که این ها در میان خانواده شهدای ایران و عراق به چشم می خورد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: خانواده های شهدا باید در این راه پرچمدار باشند همان گونه که زینب کبری (س) بود.

افتخاری افزود: ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی الگوهای این راه هستند و دشمن از آنها می ترسد.
سخنران دیگر مراسم در این جلسه اظهار داشت: امیرالمومنین (ع) درنهج البلاغه می فرماید مرا با تقوی وپرهیزکاری یاری نمایید.
کل یوم عاشورا وکل ارض کربلا دو مفهوم دارد یکی معنای عام که همان زنده بودن یاد قیام عاشورا در هر زمان و مکانی است و یکی معنای خاص است و آن از این مقرر است که در هر مقطعی از زمان جبهه حق و باطل وجود دارد و باید بدانیم که در هر برهه، ما درجبهه حق قرار داریم یا یزیدیان.
وی افزود: این همان پیام جهانی قیام امام حسین (ع) است وهمان یاری مولا امیرالمومنین (ع) است که تقوی یاری رساندن به جبهه حق دربرابر باطل است.
خانم دکتر دمیرچی استاد علوم قرآن و حدیث هم در این نشست اظهار داشت: قیام امام حسین (ع) دو نتیجه می توانست داشته باشد. یکی رسیدن به حکومت و دیگری شهادت. اما هر دوی این ها برای یک هدف بود و آن پیشگیری از انحراف در دین اسلام و عدم تداوم حکومت فاسد.
وی اظهار داشت: اگر سیدالشهدا (ع) قیام کرد برای این بود که معروف جای منکر را گرفته و منکر جای معروف را. بنابراین باید مسئولیت تاریخی اجرا می شد. در مقابل، خواص بی بصیرتی در مقابل ظلم و جور سکوت کرده بودند. مانند فرزندان زبیر، عباس و بسیاری دیگر از کسانی که زمان پیامبر (ص) را درک کرده بودند و این انحرافات را می دیدند و به مسئولیت تاریخی خود عمل نکردند. حرکت امام حسین برای انجام مسئولیت و احیای این نقش عظیم بود و این پیامی جهانی برای اربعین است که باید در همه حال به دنبال ادای مسئولیت و پیشگیری از انحراف در راه حق باشیم.
علی التمیمی استاد حوزه و دانشگاه عراق هم ضمن اشاره به این که قیام امام حسین (ع) با حرکت انبیای الهی مقایسه می شود اظهار داشت: ابراهیم نبی درمیان آتش نمرود افتاد و آتش گلستان شد و موسی هم بعد از آنکه به دنیا آمد از خوف مامورین فرعون به دستور الهی به آب انداخته شد و خداوند وعده داد او را به مادرش برگرداند و چنین شد.
وی افزود: اما سید الشهدا (ع) دو راه پیش رو داشت. یا در مدینه بماند که شکست بود یا این که به مصاف شمشیر برود که بازهم باسپاه قلیل درظاهر مغلوب میدان بود اما راه دوم را برگزید تا باخون خود به مصاف شمشیر برود و جلوی انحراف اسلام را بگیرد و باخون خود اسلام ناب محمدی را به عالم بشناساند.
او افزود: همین است که امام خمینی(ره) فرمود ماهرچه داریم از عاشورا داریم چون که امام حسین (ع) باقیام خود برضد ظلم وفساد یزید، راه را به همه عالمیان نشان داد و می بینیم که خط سیدالشهدا (ع) درلبنان، عراق، یمن واقصی نقاط عالم دنبال می شود.
منبع:

1400/07/05
15:11:12
0.0 / 5
125
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پژوهش , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است