حرف های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون

آقای رئیس ما کهنه کاریم!

آقای رئیس ما کهنه کاریم! شهره لرستانی عمده مشکلات سازمان صداوسیما را اینطور عنوان نمود که این رسانه در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر کرده است و به همین دلیل، اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراریست.


این بازیگر در گفت و گویی با ایسنا، درباره عملکرد سازمان صداوسیما و پیشنهادش به رئیس جدید، چنین اظهار نمود: امیدوار هستم که با این تغییرات بنیادی، مشکل قدیمی سازمان صداوسیما در خصوص انحصاری بودن، برطرف و فضای کار برای همه دوستداران همکاری با صداوسیما فراهم گردد و فضاهای جدیدی را مهیا کنند تا کسانی که توانایی این را دارند که با قصه های جذاب مردم را شاد کنند، باردیگر دعوت شوند.
همیشه این گروه خاصی هستند که در تلویزیون راه پیدا کرده اند
این بازیگر و کارگردان در ادامه اشاره کرد: در سالهای گذشته فضای صداوسیما انحصاری بود و درصد کمی اجازه نویسندگی، کارگردانی و برنامه سازی داشتند. امیدوار هستم با کمک ریاست جدید، این درهای بسته باز شود و افراد خلاق را دعوت کنند، قصه های تازه و کارگردان های تازه نفس را به این فضا راه بدهند، از بازیگران پرتوان فراموش شده یا بازیگران پرتوان تئاتری کمک بگیرند که بطور معمول در گروه خاصی نیستند. چون همیشه گروه خاصی هستند که به تلویزیون راه پیدا کرده اند و عده ای دیگر از هنرمندان هیچ وقت امکان راه یافتن به تلویزیون را نداشتند تا هنرنمایی کنند.
راه نفسی برای نیروهایی باارزش باز شود
لرستانی ضمن تبریک به رئیس جدید صداوسیما، اظهار داشت: تقاضای من این است که این سدها شکسته شود و راه نفسی هم برای نیروهای ارزشمند، باز شود. رفیق بازی و باندبازی کنار برود. یک نویسنده پشت سر کار تمام نشده اش، آغاز به نگارش کار دیگری می کند یا کارگردانی بلافاصله بعد از کار جدیدش، سریال دیگری را کلید می زند؛ خب، اینها نمی خواهند فرصتی برای فکر کردن داشته باشند؟ تفحص و بررسی نمایند و ببینند به مردم چه چیزی آموزش می دهند. اگر کمی راه برای آدم های تازه باز شود، آنها هم می توانند کمی نفسی بکشند. می توانند خلاق تر برگردند.
صداوسیما در دایره ی بسته یکسری کارگردانان و نویسنده
این هنرمند عرصه نمایش و تصویر، درباره ساخت آثار نمایشی طنز در تلویزیون، پیشنهاد داد: باید به طنزپردازان اجازه دهند که در این عرصه متخصص شوند. یک کار طنز را به آقا یا خانم ایکس می دهند که اصلا نمی تواند یک لطیفه را درست تعریف کند حالا او چگونه می تواند یک کار طنز بسازد و یا این که به خانم ها برای ساخت کار طنز اعتماد نمی کنند. خانم و آقای ایکس تکرارنشدنی هستند، درست؛ ولی آیا نسل جدید یک نیروی جدید بعنوان کارگردان و برنامه ساز خلاق نمی خواهد؟ تا چه زمان سراغ افراد قدیمی می روند. صداوسیما در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر کرده است؛ بنابراین اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراری می باشد. مگر یک کارگردان و نویسنده چقدر می تواند فکر کند که همچنین پشت سر هم درحال کار هستند و فرصتی برای سفر، مطالعه یا تجربه زندگی ندارند و دائم تولید اثر می کنند. چطور می خواهند این اثرها با هم فرق داشته باشند. اینها فقط به هم چسباندن یکسری پلان و کمی هم ربط دادن چند تا آدم و صحنه به هم است.
این بازیگر اشاره کرد: اثر هنری زمانی به وجود می آید که خالق اثر بتواند برمبنای فکر، تحقیق و تفحص کند و زمان بگذارد و تجربه کند، نه این که مدام کار کند. در حالیکه اگر فرصتی فراهم گردد که بقیه هم کار کنند، آنها هم می توانند با کارهای قوی تری برگردند. قصد من این نیست که بگویم قدیمی ها کار نکنند، اگر فرصتی برای بقیه ایجاد شود آنها هم راه نفسی دارند که کمی زندگی کنند و تجربه هایشان بیشتر شود.
ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رییس جدید!
لرستانی با یادآوری این که در طول هشت سال قبل تلویزیون هیچکدام از طرح هایی را که او پیشنهاد کرد، نپذیرفته است، اظهار داشت: در طول این سال ها هر طرحی در هر شبکه ای دادم، رد شد. حتی یک دفعه هم در برنامه ای در شبکه پنج سیما از من دعوت شد و جلوی آنتن قول دادند که حتما کار می دهند اما هیچکدام از وعده ها درست نبود. پس از آن سه طرحم در شبکه پنج رد شد و این که آدم ها را سر کار می گذارند. اگر با کسی بخواهند کار کنند با یک نصفه صفحه طرح هم کار می کنند اما اگر کسی را بخواهند رد کنند، می گویند برو ۱۰ صفحه ای بنویس، ۴۰ صفحه ای بنویس و در آخر هم می گویند رد شد. ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رییس جدید! شما دیگر اجازه ندهید این فضا باقی بماند. امیدواریم با آمدن شما دور باطل شکسته شود و آدم ها بتوانند کار خلاقانه انجام دهند و مردم متنوعی را پای تلویزیون نگه دارید نه این که فقط یک قشر خاص حرف بزنند و یک عده خاص مخاطب آن باشند.
دلم می خواست کارهای خلاقانه ای برای مردم سرزمینم انجام دهم
شهره لرستانی در آخر به آثاری اشاره نمود که برای تلویزیون ساخته است و درباره ی ادامه فعالیتش در این رسانه که با موانع و سد همراه بوده، سخن گفت.
این بازیگر و کارگردان خاطرنشان کرد: من در دوره آقای ضرغامی هم تهیه کنندگی کردم و هم هفت تله فیلم ساختم که یکی از آنها «ماه منیر» بود که مورد استقبال قرار گرفت. سریال «ماجرای خاله دنا و شپلک» را کارگردانی کردم. منتهی در سال های اخیر آنقدر باندبازی وجود داشت که اصلا اجازه ندادند من کار کنم؛ من که پر از شوق بودم برای سرزمینم و دلم می خواست کارهای خلاقانه ای برای مردمم انجام دهم. شاید حضور رییس جدید فتح بابی شود که این سد شکسته شود و من هم بتوانم برای مردم کشورم برنامه سازی کنم.1400/07/12
10:01:10
0.0 / 5
230
تگهای خبر: آموزش , آنتن , بازیگر , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است