امیریوسفی:

سینماگران فیلم کوتاه جسورانه تر فیلم می سازند

سینماگران فیلم کوتاه جسورانه تر فیلم می سازند هنر شهر: محسن امیریوسفی بیان کرد: در آینده ای که هیچ یک از ما دیگر زنده نیستیم، اگر اشخاصی بخواهند مروری بر تاریخ مملکت داشته باشند، فیلم کوتاه یکی از بهترین اسناد تاریخ اجتماعی به شمار می آید و خوشحالم که فیلمسازان سینمای کوتاه برخلاف فیلمسازان فیلم بلند، همچنان جسورانه فیلم می سازند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، این نویسنده و کارگردان سینما درباره حضور فیلم های کوتاه ایرانی در جشنواره های بین المللی معتبر اظهار داشت: به اعتقاد من مقوله فیلم کوتاه، با دیگر بخش های سینما تفاوتی ندارد. حضور فیلم های کوتاه ایرانی نظیر آثار مستند، انیمیشن و فیلم های بلند داستانی اتفاقی مهم و شایان توجه است.

او افزود: شرکت در جشنواره های بین المللی به این علت مهمست که مخاطبان آن جشنواره ها به تماشای یک فیلم ایرانی می نشینند و پیدا کردن مخاطب در هر گوشه ای از جهان، رسالت فیلم ها می تواند باشد. ضمن اینکه حضور آثار کوتاه در رویدادهای مختلف جهانی به لحاظ اعتبار جهانی جشنواره ها و گرفتن جوایز مختلف، می تواند برای سینمای ایران اعتبار و جایگاه بهتری نیز به همراه بیاورد.

امیر یوسفی عنوان کرد: البته که تعداد جشنواره های معتبر در زمینه فیلم کوتاه، به بالای 10 جشنواره در سطح جهانی نمی رسد، اما به اعتقاد من بغیر از اعتبار جشنواره ها و اینکه حضور فیلم های کوتاه در جشنواره های معتبر، اتفاقی بسیار عالی برای سینمای ایران محسوب می شود، حضور آثار کوتاه ایرانی در جشنواره های کم اعتبار نیز بازهم اتفاقی خوب است. چون اعتبار یک فیلم به میزان تاثیرگذاری آن در گذر زمان بستگی دارد و جشنواره ها تنها اعتباری موقت به آثار می بخشند. جشنواره ها ویترین عرضه فیلم ها هستند و از این منظر مهم و تاثیرگذارند اما نباید هدف فیلمساز باشد.

کارگردان «آتشکار» افزود: فیلم های کوتاه ایرانی، از دهه های پیش با تمامی افت و خیزهایش حضور موثری در جشنواره های بین المللی داشته اند و همیشه این فرمول وجود دارد که در طول سال چند اثر کوتاه به جشنواره های معتبر راه پیدا کنند و چنین اتفاقی مرهون تلاش فیلمسازان فیلم کوتاه است. موفقیت های فیلم های کوتاه در چند دهه گذشته کم از موفقیت های فیلم های بلند نداشته و این یک دستاورد است.

کارگردان فیلم «آشغال های دوست داشتنی» درباره «اسکارکوالیفاید» شدن جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران نیز اظهار داشت: این اتفاق، موفقیت بزرگی است که فیلم برگزیده مسابقه بین الملل به آکادمی اسکار معرفی خواهد شد و تاثیر اولیه چنین اتفاقی برای خود جشنواره است که اعتبار آن را بیشتر می کند.

او افزود: اما در زمینه ساخت فیلم کوتاه چنین امتیازی تعیین کننده نیست چونکه فیلمسازان فیلم کوتاه در اقصا نقاط ایران همچنان به بهترین شکل ممکن مشغول به ساخت و تولید آثار خود هستند. البته درنهایت چنین رخدادی می تواند انگیزه بخشی کرده و اشتیاق بیشتری برای فیلمسازان فیلم کوتاه به همراه بیاورد.

امیریوسفی درباره تاثیر ویروس «کرونا» بر روند تولید و اکران آثار سینمایی اظهار داشت: تاثیر شیوع ویروس «کرونا» بر ساخت فیلم های بلند داستانی نیز مشهود بوده است. چونکه آثار سینمایی نیاز به اکران در سینما دارند و چنین اتفاقی به شدت به بدنه سینمای بلند ضربه زد. اما خوشبختانه بحث اکران آنلاین عنوان شد و هم فیلم های بلند و هم آثار کوتاه بصورت برخط اکران شدند.

رییس کانون کارگردانان خانه سینما اشاره کرد: در طول این مدت دیدیم که آثار کوتاه تا چه حد می توانند از فضای مجازی برای دیده شدن بیشتر بهره بگیرند. در حوزه ساخت فیلم ها نیز شرایط تولید آثار کوتاه موجب شد که جریان آن آسان تر از دیگر حوزه ها مثل فیلم بلند یا سریال، روی روال باشد. فکر می کنم که فیلم های کوتاه می توانند جای خودرا به خوبی در بستر اکران آنلاین و پلتفرم ها باز کنند.

کارگردان فیلم کوتاه «کاروان» (برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم سینمای جوان در سال ۸۱) در آخر اظهار داشت: در زمانی که هیچ یک از ما دیگر زنده نیستیم اگر کسانی بخواهند مروری بر تاریخ تصویری مملکت ما داشته باشند، حوزه فیلم کوتاه یکی از بهترین اسناد تاریخ اجتماعی بشمار می رود چون خوشحالم که فیلمسازان سینمای کوتاه ایران برخلاف فیلمسازان فیلم بلند، همچنان جسورانه فیلم می سازند.

سی وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) انجام می شود. این رویداد برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.
منبع:

1400/07/13
11:57:22
0.0 / 5
220
تگهای خبر: آنلاین , انیمیشن , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است