با حضور اعضای ستاد جشنواره اعلام شد؛

جشنواره فرهنگی هنری ایثار به صورت فصل فرهنگی

جشنواره فرهنگی هنری ایثار به صورت فصل فرهنگی به گزارش هنر شهر نشست اعضای ستاد دبیرخانه اولین جشنواره استانی فرهنگی و هنری ایثار شهرستان های استان تهران برگزار و اعلام گردید این رویداد به صورت فصل فرهنگی و از هفته وحدت تا نیمه دوم آذر برگزار می گردد.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، نشست اعضای ستاد دبیرخانه اولین جشنواره استانی فرهنگی و هنری ایثار شهرستان های استان تهران بامداد سه شنبه ۲۰ مهر با حضور عبدالله مرتضوی دبیر جشنواره و مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران، شاهین عسگریان قائم مقام دبیر و معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران، حمید ساروخانی عضو شورای سیاست گذاری و رئیس اداره هنرهای تجسمی و ادبی بنیاد شهید، محمد لارتی عضو شورای سیاست گذاری و رئیس اداره امور نمایشی و آوایی بنیاد شهید و امور ایثارگران، مرتضی اسدی مرام دبیر هنری جشنواره، طاهره تبیریی دبیر اجرایی و رئیس اداره هنری اسناد و انتشارات اداره کل بنیاد شهید شهرستان های استان تهران، مینا بهرامی تبار مسئول دبیرخانه، سعیده نجاتی و سکینه کاظمی کارشناسان اداره هنری و فریدون گنجی مدیر کمیته مالی جشنواره و رئیس امور مالی و ذی حسابی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران برگزار گردید.
در ابتدای این نشست و بعد از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، شاهین عسگریان قائم مقام دبیر جشنواره استانی فرهنگی و هنری «ایثار» بخشی از وصیت نامه شهید مسعود غلامی را قرائت کرد.
وی در ادامه به عرضه گزارشی از روند فعالیت دبیرخانه جشنواره پرداخت و اظهار داشت: جشنواره استانی فرهنگی و هنری «ایثار» شهرستان های استان تهران از زمان شکل گیری تا کنون طبق پیشبینی هایی که داشتیم پیش رفته و حرکت مناسبی داشته است. با در نظر گرفتن شرایط کرونا و گستردگی شهرستان های استان تهران، حضور هنرمندان و تعداد آثار عرضه شده تا کنون قابل توجه بوده است.
عسگریان اضافه کرد: درحال برنامه ریزی برای بحث داوری ها، زمان اجراها و برگزاری افتتاحیه و اختتامیه جشنواره هستیم. همینطور بررسی ظرفیت های هر کدام از شهرهای استان تهران برای میزبانی از بخش های مختلف این رویداد فرهنگی و هنری را در دست انجام داریم.

قائم مقام دبیر اولین جشنواره فرهنگی و هنری «ایثار» شهرستان های استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: طبق تصمیم گیری اعضای ستاد برگزاری این رویداد، «جشنواره» به «فصل فرهنگی» ارتقا پیدا کرده و مقرر است در بازه زمانی بیشتر و در شهرهای بیشتری برگزار گردد. ۱۳ تا ۱۹ آذر بخش پایانی جشنواره. ۴ شهر بعنوان شهر اصلی که تجمیع و ۴ شهر هم اضافه شود تا از ظرفیت های آنها هم استفاده گردد.
وی توضیح داد: مقرر است برنامه ها و اجراهای فصل فرهنگی «ایثار» شهرستان های استان تهران از هفته وحدت با برگزاری بخش سرود آغاز شود و سپس در مناسبت های مختلف هم بخش های دیگر این رویداد برگزار می گردند و در نهایت بخش پایانی از ۱۳ تا ۱۹ آذر برگزار می شود.
در ادامه این نشست مرتضی اسدی مرام دبیر هنری فصل فرهنگی «ایثار» خاطرنشان کرد: قبل از برنامه ریزی ما بر برگزاری یک برنامه تجمیعی و در فضایی محدود در چارچوب یک جشنواره بود ولی تصمیم بر این شد تا این رویداد در چارچوب یک فصل فرهنگی در زمان و فضایی گسترده تر برگزار گردد و رویکردمان به جای رقابت بر اجرای آثار باشد. البته در بخش پایانی این رویداد که از ۱۳ تا ۱۹ آذر برگزار می شود، بخش رقابت هم مدنظر قرار گرفته است.
وی افزود: فصل فرهنگی «ایثار» شهرستان های استان تهران با بخش سرود و همینطور برگزاری نمایشگاه عکس همزمان با هفته وحدت در ۹ شهرستان استان تهران شروع می شود و سیر نمایشگاهی این رویداد در تمام شهرستان های استان تهران ادامه پیدا می کند. همینطور مقرر است بخش «تئاتر سیار» هم در این فصل فرهنگی در فضاهای باز شهرستان های مختلف اجرا شود تا مردم بیشتری از برنامه های این رویداد بهره مند شوند.
اسدی مرام ضمن اشاره به استقبال قابل توجه هنرمندان از فصل فرهنگی «ایثار»، اظهار نمود: بر این اساس زمان فراخوان تا ۲۰ آبان تمدید می شود.

محمد لارتی عضو شورای سیاست گذاری فصل فرهنگی «ایثار» شهرستان های استان تهران هم در بخش دیگری از این نشست درباره شکل گیری این رویداد خاطرنشان کرد: پیشنهاد فصل فرهنگی و هنری «ایثار» طی صحبت هایی که بین اعضای ستاد برگزاری جشنواره انجام شد و همینطور با عنایت به نیاز و گستردگی استان تهران شکل گرفت تا طیف وسیعی از خانواده های شهدا و ایثارگران و همینطور شهرستان های استان تهران را زیر پوشش قرار دهد.
سپس عبدالله مرتضوی دبیر جشنواره و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران با اشاره به اینکه با عنایت به استقبال هنرمندان از جشنواره استانی «ایثار» فراخوان جشنواره تمدید گردید، تاکید کرد: به جهت اینکه تمامی شهرستان های استان تهران درگیر جشنواره باشند، رویداد به صورت فصل فرهنگی برگزار می گردد و از ظرفیت های شهرستان های استان استفاده می شود. امیدوارم این رویداد علاوه بر بحث کمیت، به لحاظ کیفیت هم قابل قبول باشد تا در آینده بتوان از ظرفیت کیفی آثار و پیام فصل فرهنگی «ایثار» در سطح کشور استفاده نمود.
وی افزود: ظرفیت های شهرستان های استان تهران شناسایی و بر مبنای آن میزبانی بخش ها مشخص می شود ولی همه شهرستان ها زیر پوشش فصل فرهنگی «ایثار» قرار می گیرند.
مرتضوی درباره بحث استعدادیابی در فصل فرهنگی «ایثار» شهرستان های استان تهران خاطرنشان کرد: بخشی از شرکت کنندگان در این رویداد از خانواده ایثارگران هستند و بخشی از خارج از این خانواده در فصل فرهنگی «ایثار» شرکت می کنند. هدف مان این است استعدادهایی که در این رویداد شناسایی می شوند با همکاری مرکز به سطح ملی معرفی شوند و برای آینده از ظرفیت شان استفاده گردد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران اظهار نمود: پس از آخر فصل فرهنگی «ایثار» هم برنامه ریزی برای پرورش و پشتیبانی از استعدادهای شناخته شده در این رویداد در دستور کار و برنامه ریزی های ما قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: ما آمادگی انجام امور و برنامه ریزی های سختی که سایر اداره کل های بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام نمی دهند، داریم تا آنها را بعنوان نمونه ای موفق به انجام برسانیم.
حمید ساروخانی عضو شورای سیاست گذاری و رئیس اداره هنرهای تجسمی و ادبی بنیاد شهید هم در ادامه تاکید کرد: استعدادها در فصل فرهنگی «ایثار» شناسایی و بانک اطلاعاتی شکل می گیرد و پس از آخر این رویداد با آموزش این استعدادها فعالیت مستمر در مورد پرورش و معرفی آنها به جامعه فرهنگی و هنری ادامه خواهد داشت.
اسدی مرام دبیر هنری این رویداد هم اضافه کرد: با کانون های مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بسیج هنرمندان گفتگوهایی را داشتیم و به ما قول همکاری داده اند تا روند پشتیبانی از استعدادها و فعالان فصل فرهنگی «ایثار» قطع نشود.

1400/07/21
09:43:04
0.0 / 5
212
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تئاتر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است