یك دهه با جشنواره عمار - ۳؛

عمار جشنواره ای در تراز مردم است

عمار جشنواره ای در تراز مردم است هنر شهر: هوشنگ توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون بیان کرد که کارهای لوکس در جشنواره عمار تولید نمی گردد، قصه ها، نگاه ها و اندیشه ها در آثار عمار بیشتر متوجه مردم به ویژه مومنان است.هوشنگ توکلی کارگردان و بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کارنامه جشنواره مردمی فیلم «عمار» طی بیش از یک دهه برگزاری اظهار داشت: طی یازده سال گذشته، همیشه در کنار دوستان جشنواره «عمار» بوده ام و از نزدیک رشد آنها را دیده ام. در سال اولی که این رویداد راه اندازی گردید، حداقل امکانات و تجربه را در اختیار داشتند اما پر از امید و انگیزه بودند تا بتوانند جشنواره ای سینمایی در تراز دیدگاه های انقلابی خود داشته باشند. در این راه هم تلاش و کار بسیاری داشتند.
وی افزود: در هر سال که این جشنواره برگزار شد، شاهد حضور فیلمسازان بیشتری از جنس مردم در این رویداد بودیم. تفاوت جشنواره «عمار» با دیگر جشنواره های رسمی همین حضور مردمی است. این رویداد با همین حمایت های مردمی توانسته است شبکه پخش بسیاری قوی ای بوجود آورد که آثار حاضر در این رویداد، حتی در روستاها به نمایش درمی آید و برای مخاطبان دور از مرکز تکثیر می شود.
این بازیگر پیشکسوت با اشاره به رشد سال به سال «عمار» نسبت به دوره های قبل افزود: کارهای حاضر در جشنواره «عمار» به ویژه در ۲ سال اخیر فوق العاده بوده اند. تجربه هایی هم که دوستان در بخش اداری جشنواره کسب کرده اند بسیار عالی است و به همین پشتوانه عوامل «عمار» می توانند ادعا کنند که جشنواره ای در تراز عموم مردم داریم و نگاه و دیدگاه های مردم را در سینما منعکس می نماییم.
توکلی درباره «سازمان تماشا» جشنواره «عمار» تاکید کرد: از آنجا که نگاه جشنواره «عمار» از ابتدا نگاهی مردمی، آن هم نه فقط معطوف به مراکز استانها بوده است، با پشتیبانی نیروهای بسیجی و حزب الهی در مساجد سراسر کشور، خیلی خوب توانستند یک شبکه را تشکیل دهند و آثار این جشنواره به سرعت در اختیار مردم قرار دهند. این نشان میدهد یک شبکه پخش بسیار قوی چقدر توانسته است در ترویج افکار جشنواره «عمار» موثر عمل کند.
وی با اشاره به شهرهای کم برخوردار و فاقد سینما، اضافه کرد: مردم در دوره ی جدید باتوجه به ابزارهای ارتباطی نسبت به همه چیز آگاه هستند و سینما را هم به خوبی می شناسند. در دورافتاده ترین نقاط روستایی ایران هم می توانید شاهد مردمی باشید که هنرمندان را می شناسند و در مدارس شان کارهای هنری می کنند. به ویژه طی ۱۰ سال اخیر، رشد موفقی در توزیع آموزش های هنری در سراسر کشور داشته ایم که معتقدم رویدادی مانند «عمار» به خوبی دارد از این فرصت بهره می برد. در تمام روستاها شاهد دسترسی به ماهواره و محصولات معمول سینمایی روز کشور هستیم اما «عمار» نمونه ای از آثار را عرضه می کند که به ذهنیت عموم مردم نزدیک تر است.
این هنرمند باسابقه با تاکید بر این «کارهای لوکس در جشنواره عمار تولید نمی شود» اظهار داشت: قصه ها، نگاه ها و اندیشه ها در آثار «عمار» بیشتر متوجه مردم به ویژه مومنان بوده و دراین زمینه هم بسیار موفق عمل کرده و با این قشر توانسته است به خوبی ارتباط برقرار کند.
توکلی درباره شکوفایی استعدادها و معرفی چهره های جدید به جریان اصلی سینمای ایران از طرف جشنواره «عمار» هم اظهار داشت: این جشنواره چنین مأموریتی را برای خود تعریف نکرده، مسئولیت «عمار» بیشتر تمرکز بر بخش مردمی و به ویژه خانواده های مومنین و شهداست و همین طیف را هم مخاطب خود قرار داده، «عمار» حتی به دنبال قهرمان سازی هم نبوده و بیشتر تلاش داشته است تا قسمتی از تجربیات زندگی مردم عادی ایران را به تصویر درآورد و به خود آنها نشان دهد. دراین زمینه هم بسیار موفق عمل کرده است. اگر در جریان اصلی سینمای رسمی از تعدادی از این استعدادها استفاده شده باشد، این شانس سینمای رسمی ایران است که توانسته این استعدادها را پیدا کند و در حقیقت معرفی آنها جزو رسالت های «عمار» نبوده است.
این هنرمند پیشکسوت با اشاره به حضور مستمر وحید جلیلی و نادر طالب زاده در رأس جریان «عمار» هم تاکید کرد: این حضور بسیار موثر بوده، انتخاب شوراهای داوری در دوره های مختلف جشنواره هم بسیار تأثیرگذار بوده است. این عزیزان شب و روز کار کرده اند تا اندیشه های این جریان پالایش پیدا کرده و به روز شود. بنا بر این هم این جشنواره تا به امروز رشد کرده است. ترکیب داوران در هر سال توانسته اند روی کیفیت آثار تأثیر بگذارند.
توکلی در آخر بعنوان پیشنهادی برای بهبود حرکت «عمار» اظهار داشت: روش تبلیغات جشنواره «عمار» برای جامعه شهری طی یک دهه برگزاری، تا به امروز ضعیف بوده است و بنظر می رسد از ابزار مرسوم جشنواره های دیگر استفاده نکرده است، بنا بر این هم بنظر می رسد هنوز نام این رویداد به اندازه ای که باید در افکاری عمومی تثبیت نشده است. از همین رو دوستان «عمار» در حوزه تبلیغات باید بیشتر کار کنند.


منبع:

1400/09/12
11:29:35
0.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است