درختان دزفول را نجات دهید

درختان دزفول را نجات دهید هنر شهر: ایرنا- درختان دزفول این روزها بطور جدی در معرض لطمه هستند و هر روز شاهد قطع برخی از آنها در گوشه ای از شهرستان هستیم؛ گویی این سرمایه های طبیعی فریادرسی ندارند.


به گزارش هنر شهر به نقل از خبرگزاری ایرنا، صدای شکسته شدن تنه قدرتمند درختان در نقاط مختلف دزفول قلب دوستداران طبیعت را جریحه دار کرده و سبب اعتراض آنها شده است.
اره های تیز در حالی پیکر درختان دزفول را محکوم به مرگ می کنند که وجودشان سبب خیر و برکت برای هر منطقه است و افتادن هرکدامشان آهی از حسرت بر دل شهروندان می نشاند.
قطع درختان در مناطق مختلف دزفول اغلب به سبب گرانی چوب رخ می دهد و در بعضی موارد با ورود دستگاه قضایی و ادارات مربوطه ناکام می ماند اما نوش دارو بعد مرگ سهراب چه سود؟ باز هم تعدی به طبیعت ادامه دارد.
قطع درختان بیشه های عباس آباد و زاویه و درختان کهنسال مجاور شهر میانرود و بتازگی روستای انقلاب سبب اعتراض گسترده مدافعان طبیعت شده و لازم است برای نگهداری و حراست از این درختان باارزش چاره اندیشی شود.
روح اله رستمی یکی از دوستداران طبیعت دزفول درباره قطع درختان روستای انقلاب می گوید: حدود ۱۰۰ درخت اوکالیپتوس از مسیر منتهی به روستای انقلاب قطع شده که مسئولان باید به این مساله توجه نمایند تا به بهانه های واهی درختان سبز و حافظ محیط زیست باردیگر زیر تبر نروند.
کمی آن طرف تر در میانرود درختی قدیمی با قدمتی حدود یک قرن توسط شهرداری این شهر به زمین کوبیده شد و انتشار تصاویر تن به زمین غلطیده آن دل هر فردی را به رنج آورد.
شهرداری میانرود علت ضربه فنی کردن این درخت تنومند را صیانت از جان شهروندان و بازسازی فضای سبز اعلام نمود ولی حداقل سه نسل از همین شهروندان با درخت صدساله خاطره داشتند و با دیدن تصاویر مرگ آن، آه از نهادشان بلند شد.
این شهرداری در توضیحات خود، به آتش کشیدن برخی از درختان خشکیده یا ۷۰ درصد خشکیده حاشیه جاده شهر میانرود را یادآور شده و عنوان کرده است که درختان خشکیده شده و یا درحال خشکیدن را با مجوز منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست قطع کرده تا از تکرار حوادث جلوگیری شود.
قرار است بنا به اعلام شهرداری میانرود نهال هایی پس از هماهنگی با اداره راهداری در آن مسیر جایگزین شوند ولی این که درخت صدساله جزو درختان خشکیده یا درحال خشکیدن بوده مبحثی کارشناسی است که امیدواریم شهرداری این کار کارشناسی را با دقت انجام داده باشد ولی بر طبق تصاویر، درخت شاخ و برگ هایی همچون ردایی سبز بر تن داشته و خشک نبوده است.
جالب این که روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز پس از اطلاعیه شهرداری میانرود، ضمن محکومیت تخریب محیط زیست و قطع درختان اعلام نمود: برخلاف اظهارات صورت گرفته، تا حالا هیچ نوع مجوزی از جانب سازمان حفاظت محیط زیست برای قطع درختان صادر نشده است و برای جبران خسارت های وارد شده به محیط زیست از هیچ تلاشی رویگردان نخواهد شد.
بعد از این اتفاقات، موسی محمدپور یکی از دوستداران محیط زیست دزفول که مدتی پیش همراه با عده ای از فعالان و علاقه مندان محیط زیست نامه ای در ارتباط با قطع درختان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به فرماندار ویژه دزفول نوشته بود، عنوان کرد: متاسفانه باز می بینیم که در این شهرستان اره ها تیزتر و درختان تنومند حیات بخش از روی زمین نابودتر می شوند.
این دوستدار محیط زیست از فرماندار دزفول که هدایت و فرمان همه ادارات شهرستان را برعهده دارد، خواهان جلوگیری از بروز چنین اتفاقات ناخوشایند شده است.
در حالی این اعتراض ها ادامه دارند که قطع درختان در شهرستان دزفول به یک مسابقه تبدیل گشته و سودجویان و قاچاقچیان چوب هر بار یک نقطه را هدف قرار می دهند.
برخورد نکردن با این موارد، سبب شده این دفعه قطع درختان به روستای انقلاب دزفول برسد؛ درختانی که باید هرس می شدند ولی برای آسودگی کار و یا شاید سود فروش چوب قطع شدند.
فعالان محیط زیست و اهالی شهرک انقلاب نسبت به این مساله گلایه دارند و همراه با سایر مردم شهرستان خواهان ورود مسئولان و برخورد با مسببان آن هستند.
یادمان نرود درخت نماد آبادانی، شاخص سبزی، مظهر زندگی و پاکی هوا است و علاوه بر تعدیل آب وهوا عامل توسعه اکوتوریسم و جذب توریست می شود.
درختان بعنوان پناهگاه انواع جانوران علاوه بر بهبود کیفیت آب، با ایجاد فضای سبز روحیه شهروندان را نیز تلطیف می کنند.
اهمیت حفظ درختان و هزینه های مادی و معنوی زیادی که برای رشد و حفظ آنها می شود به قدری بالا است که انتظار می رود هنگام توسعه شهری یا هر اقدام دیگری، حفظ این درختان در اولویت باشد چونکه علاوه بر صرف آب که حالا یکی از دغدغه های اصلی بشر است زمان زیادی برای رشد گونه های گیاهی خصوصاً درخت صرف می شود که جبران ناپذیر است و به صورتی قطع هر درخت تلفات معنوی زیادی در آینده بر تن جامعه وارد میکند.
انتظار می رود در وضعیت خشکسالی فعلی که باید توجه بیشتری به نهال کاری و حفظ فضای سبز شود مسئولان شهرستان دزفول حساسیت بیشتری به درختان موجود داشته باشند و برای حفظ و توسعه آن از راهکارهای تشویقی نیز استفاده کنند نه این که دستگاهها خود به جان طبیعت بیفتند.
همچنین انتظار می رود دستگاه قضایی احکام متناسب معنوی در این خصوص در نظر بگیرد تا افراد متخلف متوجه اشتباه و خیانتشان به آیندگان شوند و به خود و دیگران اجازه تعدی به طبیعت را ندهند.


منبع:

1400/10/04
12:33:10
0.0 / 5
333
تگهای خبر: دستگاه , شهرداری , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است