مسابقه قرن به روایت جواد خیابانی

مسابقه قرن به روایت جواد خیابانی مستند ˮمسابقه قرنˮ با نگاهی ویژه به بازی ایران - آمریکا در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ فرانسه به روایت جواد خیابانی به روی آنتن می رود.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، این مستند تولید مشترک موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی و گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه یک سیماست که جمعه، هشتم بهمن ساعت ۱۵ از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.
جواد خیابانی، نویسنده و کارگردان این مستند ۸۰ دقیقه ای، در اینباره توضیح داد: حدود ۸ ماه برای تولید این مستند کار شد و در ادامه مستند "حماسه ملبورن"، گزارشی است از آن چه در مسابقه ایران- آمریکا و حواشی آن رخ داد. پس از مسابقه ملبورن که منجر به صعود ایران به جام جهانی ۱۹۹۸ شد، این روایت شروع می شود و اتفاقاتی همچون تغییر رئیس فدراسیون فوتبال، حضور و برکناری "تومیسلاو ایویچ" سرمربی وقت تیم ملّی، مسابقات تدارکاتی تیم ملّی از ملبورن تا فرانسه مثل تورنمنت ها و بازی های دوستانه به شکل چکیده بیان می شود تا به جام جهانی فرانسه می رسیم و بیشترین تمرکز مستند به مسابقه قرن بین ایران و آمریکا است.
این گزارشگر فوتبال همینطور ضمن اشاره به پیروزی تاریخی ایران بر آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ اظهار داشت: در قرنی که به لحاظ شمسی رو به اتمام است، مسابقه ایران با آمریکا را تحت عنوان مهم ترین مسابقه قرن ورزش ایران می شناسند و در رسانه های بین المللی هم به تاریخ میلادی، این بازی مسابقه قرن نام گذاری شد. فیفا هم این مسابقه را بعنوان بازی جوانمردانه خطاب کرد و همه این موارد، نشان دهنده اهمیت این مسابقه تاریخی است.
خیابانی سپس در پاسخ به چرایی پخش این مسابقه در تاریخ هشتم بهمن تصریح کرد: گزینه اول ما، پخش مستند در سالگرد مسابقه در تاریخ ۳۱ خرداد بود اما از آن جا که در سال آینده وارد قرن جدید می شویم، همخوانی میان عنوان این اتفاق با تاریخ شمسی رخ نمی دهد و زمان پخش مناسب، زمانی قبل از اتمام قرن است تا مطابقت تاریخی شکل بگیرد.
وی درباره خصوصیت های مستند "مسابقه قرن" این گونه بیان نمود: با عنایت به این که خودم در فرانسه حضور داشتم و اتفاقات و حواشی جام جهانی ۱۹۹۸ و تبعات سیاسی و فوتبالی بازی حساس با آمریکا را از نزدیک شاهد بودم، روایتی دقیق از مشاهدات خویش را در چارچوب گزارش به شکل مستند درآوردم. در این مستند، دو مسابقه ایران با یوگسلاوی و بخصوص بازی با آمریکا، بیشترین مدت زمان را به خود اختصاص می دهد و اشاره ای کوتاه هم به مسابقه سوم با آلمان در جام جهانی می شود. در واقع سوژه اصلی این مستند، مسابقه با آمریکا است و مابقی، شاخ و برگ دادن به این بازی است.
سازنده مستند "مسابقه قرن" خاطرنشان کرد: بازی با آمریکا، اتفاقات مختلفی را دربر می گیرد و بیشترین بازتاب و تبعات این مسابقه بر محور حوادث سیاسی و تاریخی میان دو کشور است. دخالت ها و دروغگویی و خیانت آمریکایی ها از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا امروز کاملاً نمایانگر دشمنی آمریکایی ها با ایران است و مسابقه با تیم ملّی آمریکا، تصاویری از همه آن حوادث را برای مردم ایران تداعی می کند. ما مسابقات ورزشی در رابطه با جریانات سیاسی بین کشورها زیاد داشته ایم، ولی هیچ کدام به اهمیت مسابقه ایران با آمریکا نیست و جایگاه این بازی دال بر این است که این بازی به درستی توسط فیفا، مسابقه قرن نامیده شده است، چون که مبحث این مسابقه، فقط معطوف به فوتبال نیست و در این روز همچون بازی با استرالیا، اتفاقاتی افتاد که فراتر از فوتبال است و ما در مستند «مسابقه قرن» به آن پرداخته ایم.
جواد خیابانی در انتها اظهار داشت: بازی های خاص مثل حماسه ملبورن و بازی قرن، مقدمه و موخره ای دارد و ما تنها برشی از اتفاقات پیوسته ای که منجر به این مسابقات تاریخی شده را در چارچوب مستند انعکاس داده ایم، با این نگاه می توانیم از جام جهانی ۱۹۷۸ تا جام جهانی ۲۰۲۲ را بعنوان پیش زمینه و ادامه ای از این روایت داشته باشیم و من علاقه مندم که این اتفاقات را به شکل دنباله دار در چارچوب مستند دنبال کنم و ایده هایی دارم که با مساعدت موسسه شهید آوینی و همیاری همیشگی سازمان صدا وسیما، امید به انجام آنها است. این ها حتی می تواند مجموعه سریالی درباره اتفاقات پیرامونی ورزش و فوتبال باشد مثل وجود انواع خرافات که یکی از سوژه هایی است که میتوان تولید کرد. در پایان از موسسه شهید آوینی که امکان تولید مستندهای «حماسه ملبورن» و «مسابقه قرن» را فراهم نمود، کمال تشکر را دارم.

به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، بخشی از تیزر مستند "مسابقه قرن" به روایت جواد خیابانی در زیر قابل مشاهده است:منبع:

1400/11/05
23:04:18
0.0 / 5
326
تگهای خبر: آنتن , خیابان , سریال , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است