هفت روز سیما در مهر؛

دومینوی سریال های نیمه تمام سیروس مقدم

دومینوی سریال های نیمه تمام سیروس مقدم هنر شهر: کنش و واکنش بهروز افخمی و شبکه پنج برسر یک سریال، اختتام بندی عجیب سریال جزیره، پیوستن صداوسیما به سامانه انتشار آزاد اطلاعات و حیرت پیمان جبلی از برخی سریال های خانگی اخبار مهم هفته بود.خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در آخر هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۷ بهمن ماه می توانید با صد و دهمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ بهروز افخمی
بهروز افخمی به طور معمول با نظریه های شاذ و صریحی که درباره موضوعات دارد در صدر رسانه ها قرار می گیرد این دفعه اما او بواسطه حواشی سریالی که ساخته است نه فقط در صدر قرار گرفت که برای معدود دفعات سخنانش واکنش های رسمی هم به دنبال داشت.
افخمی امسال سریال رمضانی «رعد و برق» را روی آنتن شبکه پنج داشت که مدت زیادی هم بود درگیر ساختش بود. «رعد و برق» در بهمن ماه دو سال قبل یعنی سال ۹۸ آغاز شد و ابتدا بعنوان گزینه رمضانی شبکه پنج در سال ۹۹ و بعد در سال ۱۴۰۰ برگزیده شد.
با این حال با پخش نخستین قسمت های این سریال در رمضان به چالش خورد و سریال هر بار به سبب آماده نبودن به تعویق افتاد. این اتفاق دو بار تکرار شد تا این که شبکه سریال را از کنداکتور رمضانی حذف و سریال دیگری جایگزین آن کرد و البته ماجرا به همین جا ختم نشد و حتی پس از ماه رمضان نیز تا ماه ها، تولید و تحویل سریال به شبکه به تعویق افتاد.

در این مدت هم خبر قطعی درباره پخش سریال و زمان اتمام فیلمبرداری یا تحویل آن به شبکه مطرح نمی شد.
چندی پیش بهروز افخمی در گفتگویی با یک برنامه رادیویی درباره سرنوشت این سریال موضعی گرفت و اعلام نمود که «بی توجهی مدیریت شبکه ۵ سیما به انتظارات مردم و حرف های من، موجب دلسردی شد و تصمیم گرفتم کیفیت کارم را فدای مدیریت شبکه ۵ سیما نکنم»
از طرف دیگر شبکه پنج نیز در جوابیه ای صریح پروسه ذکر شده را برای این کارگردان یادآوری کرد و نوشت «بهروز افخمی، کارگردان سریال «رعد و برق» نسبت به تحویل باقیمانده این مجموعه ابراز بی میلی کرده و به تعهدات خود عمل نکرده است.»
جوابیه شبکه پنج با صراحت و شفاف سازی نسبت به پروسه سریال سازی صادر شد و حتی اعلام نمود که گروه افخمی در آذرماه امسال هم درحال تصویربرداری سریال بوده است و بارها تعهد تحویل سریال نقض شده است!
هنوز افخمی پاسخ دیگری در پی این جوابیه ارائه نکرده است.
حاشیه هفته؛ سریال «جزیره» بدون اختتام بندی
پایان بندی باز و بدون نتیجه سریال «جزیره» دومین ساخته سیروس مقدم در شبکه خانگی این هفته سوژه شبکه های اجتماعی و رسانه ها شد. این اختتام بندی باز البته نه از نوع سینمای اصغر فرهادی بلکه گونه جدیدی در سریال سازی است که بجای این که گره های سریال را باز کند قصه ها و اتفاقات جدیدی را هم خلق کرد و درست در نقطه ای که مخاطب فکر می کرد هنوز مقرر است این ماجراها به سرانجام برسد تیتراژ قسمت پایانی سریال به پخش رسید.
سریال «جزیره» البته نخستین سریال در شبکه خانگی نیست که بدون اختتام مشخص تمام می شود و فصل دوم هم ندارد قبل از این هم سریال های دیگری بوده اند که یک باره تمام شده اند و دلیلش هم اختلاف عوامل، نبود بودجه و حتی عدم استقبال از قصه و سریال بوده است که بنظر می رسد درباره «جزیره» بیشتر دلیل آخری غالب بوده است.

در همین یک سال اخیر «قبله عالم» و «مردم معمولی» از جانب پلت فرم پخش کننده اختتام یافتند و فصل دومی نداشتند. در سالهای قبل نیز سریال «رقص روی شیشه» مورد عجیبی از این نمونه ها بود که قسمت پایانی با یک نریشن و بدون نمایش تصویری از سرانجام تعدادی از شخصیت ها بصورت دفعی و ناگهانی به انتها رسید و البته هنوز هم رکورد عجیب سریال بدون اختتام بندی در اختیار «قهوه تلخ» و مهران مدیری قرار دارد.
خود سیروس مقدم هم حالا دارد رکورددار سریال های نیمه تمام می شود. مقدم قبل از این سریال «خواب زده» را در شبکه خانگی داشت که ابتدا قرار بود در ۲ فصل ساخته شود اما در طول پخش و عرضه نه فقط مورد توجه قرار نگرفت که حتی کسی جویای اختتام بندی فصل اول و حتی ادامه فصل دوم آن هم نشد.
به نظر می رسد ساترا باید نظارت بیشتری روی سریال های شبکه خانگی از ابتدا تا اختتام بندی و حتی روند قصه داشته باشد تا مخاطبی که از ابتدا تا انتهای یک سریال هزینه پرداخت می کند یک باره هزینه های مادی و زمانی که برای سریال مورد علاقه اش می گذارد به فنا نرود.
اتفاق هفته؛ پیوستن صداوسیما به سامانه شفافیت
«ممنون از آقای پیمان جبلی بابت تمکین به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و اختتام دادن به دوره فرار از پاسخگویی. با امید پیوستن چند دستگاه فراری دیگر به سامانه http: //iranfoia.ir» این توئیتی بود که این هفته حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر نمود و از پیوستن صداوسیما به سامانه «http: //iranfoia.ir» آگاهی داد.
انتظامی قبل از این و در تابستان سال جاری با اظهار تأسف از این که بسیاری از دستگاهها هنوز به این سامانه نپیوسته اند با اشاره به این که روند اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رشد داشته اما هنوز راضی کننده نیست در توئیتر نوشته بود: «بعضی پاسخ ها نامربوط است. دستگاه های مختلفی خصوصاً آنها که فعالیت گسترده اقتصادی دارند؛ هنوزبه https: //iranfoia.ir نپیوسته اند تا در معرض پاسخگویی الزامی قرار گیرند. فشار افکار عمومی را می طلبد.»

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بر طبق وظیفه ای که قانون بر عهده آن گذاشته تنها نهادی است که بصورت قانونی و تخصصی برای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و بخشنامه های اجرائی مرتبط در کشور فعالیت می کند.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی بعد از کم توجهی و توقف چند ساله، در سال ۹۳ توسط رییس جمهور برای اجرا ابلاغ گردید. این قانون، تنها قانون ناظر بر شفافیت امور عمومی در کشور است و برای همه شهروندان حق دسترسی بدون تبعیض به اطلاعات با ماهیت عمومی را، شناسایی کرده است که این مساله یکی از با اهمیت ترین مصادیق تحقق حقوق شهروندی در نظام حقوقی ایران تبدیل گشته است.
اکنون بعد از طی دوره ای ۴ ساله بیش از ۱۶۰۰ دستگاه و مؤسسه مشمول قانون به این سامانه پیوسته اند و از مجرای آن به درخواست های اطلاعات شهروندان پاسخ می دهند.
نکته هفته؛ حیرت از برخی سریال های شبکه خانگی
این هفته پیمان جبلی رییس صداوسیما نشستی را با محمد خزاعی داشت و رییس سازمان سینمایی کشور به همراه تعدادی از مدیران این سازمان بمنظور تبادل نظر و هم اندیشی پیرامون گسترش فضای همکاری ها و تعاملات دو سازمان صدا و سیما و سینما به دیدار پیمان جبلی رییس رسانه ملی رفت.
وی با اعلان اینکه بیشتر مردم از وضعیت فرهنگی در کشور راضی نیستند و البته که این نظر رهبری نیز هست، اظهار داشت: «این وضعیت نابه سامان فرهنگی دغدغه مشترک بین مردم، رهبری و مسئولین نهادهای فرهنگی خواهد بود. در بخش نمایش خانگی در دولت قبل فیلم ها و سریال هایی مجوز گرفته اند، که وقتی فیلمنامه شان را می خوانیم، گرفتار حیرت می شویم چه برسد به این که این آثار ساخته شوند، در چنین شرایطی مسئولین سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه ارزشی و انقلابی مجبورند فیلم هایی را اکران کنند که ذاتاً با آن هم سو نیستند.»

این سخنان جبلی رییس سازمان صداوسیما خیلی زود مورد توجه شبکه های اجتماعی و رسانه ها قرار گرفت و بعضی هم خواهان توجه و رصد بیشتر سریال ها در صداوسیما البته از منظر کیفیت و ارتقای سطح استانداردها شدند.
اگرچه فیلمنامه ها و سریال های شبکه نمایش خانگی حتما نیاز به نظارت جدی و کار ویژه فرهنگی دارد تا با ارزش های جمعی و خانوادگی در تضاد و تناقض نباشد اما خوب است که در خود صداوسیما هم توجه بیشتری صورت بگیرد تا سریال های تلویزیونی بتواند حداقل هایی از سرگرمی، جذابیت و حتی ارزش افزوده ای برای مخاطب به بار بیاورد.
نکته ای که البته جلسات پشت پرده ای صداوسیما نشان داده است که جبلی روی آن تاکید دارد و در همین چند ماه حضورش تا حالا دو بار به پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» داوود میرباقری رفته است و باید از این پس دید که خروجی سریال های تلویزیونی در یکی دو سل آینده و با سکانداری جبلی چه سمت و سویی خواهد داشت.
پیشنهاد هفته؛ پرانتز خبر
برنامه «پرانتز خبر» برنامه جدیدی است که بتازگی روی آنتن رادیو نمایش می رود و مارال دوستی اجرا، سردبیری و تهیه کنندگی اش را بر عهده دارد.
«پرانتز خبر» برنامه مستند خبری رادیو نمایش در زمینه فرهنگ و هنر (سینما، تلویزیون، تئاتر، انیمیشن و تجسمی) است که به گفتگو با اهالی فرهنگ و هنر، نقد و بررسی و پیگیری مطالب مربوط به این حوزه می پردازد.

«پرانتز خبر» با اجرای مارال دوستی، هر روز ساعت ۹ تا ۱۰ بامداد بصورت زنده به روی آنتن رادیو نمایش می رود.
مارال دوستی هر جمعه شب «پرانتز باز» را هم روی آنتن شبکه نمایش دارد که به تهیه کنندگی و سردبیری او و با چند کارشناس حوزه فرهنگ و هنر پخش می شود و از خاصیت های این برنامه این است که هر بار به یک موضوع از جریان سینمای کشور می پردازد. این برنامه گفتگوهایی هم با خیلی از صاحب نظران، سینماگران و فعالان عرصه هنر و سینما دارد که شاید حتی برخی به آسانی در برنامه های تلویزیونی نیز حاضر به مصاحبه نیستند.
از طرفی این برنامه هم برای نابینایان و هم برای ناشنوایان تدابیر ویژه ای دارد تا بتوانند از برنامه بهره مند شوند. بطور مثال قسمت هایی از برنامه بصورت زنده و بوسیله شبکه های اجتماعی پخش شده است و حتی در برنامه شب یلدا کنسرت زنده این برنامه بصورت مستقیم برای ناشنوایان با زبان اشاره ترجمه شد که جزو معدود اتفاقات رادیویی و تلویزیونی از این جنس بود.


منبع:

1400/11/07
23:17:16
0.0 / 5
274
تگهای خبر: آنتن , انیمیشن , برنامه , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است