معاون صدا پاسخ داد؛

رادیو از پرداختن به گرانی منع شده است؟

رادیو از پرداختن به گرانی منع شده است؟ هنر شهر: علی بخشی زاده معاون صدای سازمان صداوسیما در واکنش به فایل صوتی منتسب به یکی از مدیران رادیو در خصوص عدم پرداختن برنامه های رادیویی به موضوع گرانی به ارائه توضیحاتی پرداخت.به گزارش هنر شهر به نقل از مهر، علی بخشی زاده در نشست خبری اولین جشنواره ملی رادیویی «پژواک» که امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در محل معاونت صدا برگزار شد، اظهار داشت: یکی از توفیقاتی که در این دوره داشتیم این بود که با خود تصمیم گرفتیم یک عکس هوایی از رادیو بگیریم تا نقاط لطمه و ضعف خودرا شناسایی نماییم. یکی از این حوزه ها که بر آن اساس مقرر است پیش برویم، توجه به قالب مستند است. وقتی رادیو در زمینه مستند پیشگام شود در زمینه مستند تلویزیونی هم اثرش را می گذارد.
وی افزود: طبیعی است که مستند رادیویی به سبب زحماتی که دارد در عرصه تولید دستخوش غفلت قرار می گیرد. در رادیو عمر نمایش بسیار طولانی است و این حوزه مورد غفلت قرار نگرفته است. بیشتر هنرمندان حوزه نمایش هم از رادیو برخاسته اند و حالا مجموعه اتفاقاتی سبب شده است نسبت به احیای مستند رادیویی اقدام نماییم.
بخشی زاده اشاره کرد: همچون رویکردهایی که باید در این راستا داشته باشیم، میزان تخصیص بودجه ای است که باید به ازای برنامه های مستند در نظر گرفته شود و باید دراین زمینه تغییراتی داشته باشیم. بطورمثال برآورد دقیقه ای پنج هزار تومان سبب شده است که این اتفاق مغفول واقع شود.
جشنواره ای برای احیای جایگاه «مستند» در رادیو
بخشی زاده درباره هدف اصلی این جشنواره اظهار داشت: احیای پایگاه و جایگاه مستند در معاونت صدا هدف اصلی جشنواره است. ایجاد رقابت بین برنامه سازان، به رخ کشیدن جذابیت های قالب مستند، به روز رسانی دانش مستندسازان هم طبیعتاً در ادامه کار قرار می گیرد. رادیو مستند بصورت فصلی فعالیت دارد، پنل های آموزشی در دستور کار داریم و جذب مخاطبان هم از دیگر اهداف ماست.
وی افزود: از آنجا که این دبیرخانه دایمی است، باشگاه مستندسازی هم شکل خواهد گرفت. تقویت مستندسازی مردمی هم از الان در دستور کار قرار دارد تا در جشنواره دوم از آن بهره بگیریم.
معاون صدا در بخش دیگر اظهار نمود: ما در قالب مستند می توانیم به طیف وسیعی از مشکلات مردم بپردازیم، در زمینه نیروی انسانی، رسیدن به موفقیت بالاست و رادیو دراین زمینه همیشه مولد بوده است. بهترین مجریان تلویزیون، بهترین نویسندگان از کجا برخاسته اند؟
بخشی زاده با اشاره به راه حل ها برای تقویت قالب مستند اشاره کرد: تشکیل شوراهای اندیشه ورزی در شبکه ها، ویژه برنامه های مستند، آموزش مستمر و تشکیل کارگاه های برنامه سازی در زمینه مستند، اختصاص بودجه مستند همچون رویکردهایی است که باید در این راه در پیش گیریم.
وی در بخش دیگر با اشاره به سیاست های کلان محتوایی اظهار نمود: نخستین سیاست ما تقویت روحیه و هویت ملی است. ما چند مستند داریم که زنان تدبیرگر را نمایش می دهد بانوانی که استاد حل مسائل هستند؟
بخشی زاده درباره اولویت های موضوعی اظهار داشت: سبک زندگی ایرانی اسلامی همچون اولویت های ماست که از مصادیق آن ازدواج آسان، روابط خانوادگی و فرزند آوری است. نگاه به سالمندان، رابطه با محیط زیست و پرداختن به لطمه های اجتماعی از دیگر اولویت هاست.
ماجرای یک فایل صوتی؛ پرداختن به «گرانی» ممنوع است؟
معاون صدا در بخش دیگری از این جلسه رسانه ای در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره انتشار یک فایل صوتی منتسب به مدیر رادیو فرهنگ در فضای مجازی که در آن از برنامه سازان خواسته است به گرانی و مشکلات این چنینی کمتر پرداخته شود، عنوان کرد: ما در عمل نشان داده ایم که رسانه مردم هستیم. ایجاد شهروند خبرنگار و ایران یار که در قالب آن مردم مشکلات را خودشان مطرح می کنند و در رادیو پخش می شود از همین نمونه هاست.
بخشی زاده درباره این که آیا اساساً در جریان چنین دستورالعملی بوده است یا خیر، بیان کرد: من با دوز سخن موافق نیستم اما این که در موضوعات ترتیب و اولویت بندی داشته باشیم موافقم. به هر حال ایده من این است که مردم باید در رسانه حضور داشته باشند، ایده آقای جبلی رییس رسانه ملی هم این است که مردم صاحبان رسانه هستند. وقتی صدای اعتراض مردم اصفهان در رسانه پوشش داده می شود یعنی چه؟ یعنی این رسانه به مردم متعلق می باشد.
وی در ادامه درباره جزئیات جشنواره «پژواک» هم اظهار داشت: زمان افتتاحیه این رویداد دوم خرداد در استودیوی شماره یک معاونت صدا خواهد بود و اختتامیه هم در مرکز همایش های صداوسیما انجام خواهد شد.
بخشی زاده در پاسخ به این که چرا جشنواره در زیباکنار برگزار نشده است هم اظهار داشت: صرفه و صلاح در این بود که در تهران اجرا شود.


منبع:

1401/02/18
23:52:26
0.0 / 5
178
تگهای خبر: آموزش , برنامه , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است