در قالب یك اطلاعیه مطرح شد؛

توضیح خانه تئاتر درباره رای صادرشده مقابل کارگردان متهم به تعرض

توضیح خانه تئاتر درباره رای صادرشده مقابل کارگردان متهم به تعرض هنر شهر: خانه تئاتر در واکنش به عملکرد شورای داوری در خصوص شکایت از یکی از اهالی تئاتر به سبب آزار جنسی اطلاعیه ای صادر کرد.


به گزارش هنر شهر به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر نسبت به عملکرد شورای داوری اطلاعیه را صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: «درباره موضوعی که این روزها محملی برای تازش به خانه تئاتر شده یعنی جریان آزار جنسی یکی از اهالی تئاتر و سینما در سال 1394 به اطلاع می رساند: «شورای داوری» خانه ی تئاتر با عملکرد و واکنش بموقع و سریع خود در این مورد مسئولیت پذیر بوده است. هفت سال پیش، زمانی که این مساله عنوان شد و برخی از خانم ها، نامه اعتراضی طولانی و باجزییاتی را برای خانه تئاتر ارسال کردند، شورای داوری وقت به بررسی آن پرداخت. به آن عزیزان تصریح کرد که شورای داوری ابزار کافی برای رسیدگی درباره ی مباحثی که در قانونِ جزا به عنوانِ جرم تلقی شده مثل افترا، تهمت، فروش مال غیر، تعرض، ضرب و شتم و... را ندارد. بدین سبب تعیین حد چنین جرم هایی که به مسائل اخلاقی می پردازد تنها در دادسراها بررسی و پس از ابلاغ به شوراهای داوری هنری از اختیارات خود برای ایجاد محدودیت ها استفاده می شود. اما در شورای داوری خانه ی تئاتر به مطالبی حقوقی که قابلیت ارزیابی آن وجود دارد رسیدگی می شود. شورای داوری، در بررسی این پرونده اهتمام کرد با رضایت طرفین روشی کاربردی را در پیش بگیرد تا منجربه صدور رای شود. احکام مقدور شورای داوری شامل ممنوعیت کاری، محدودیت کاری، پیشگیری از پرداخت مالی و کمک هزینه ها و دستمزدها است. البته کمیته های اخلاقی انضباطی هم تشکیل می شود که محدوده ی اختیاراتشان با اختیارات قوه قضائیه که به بزه می پردازد قابل قیاس نیست. شوراهای داوری خلاءهای قانونی را پوشش می دهند و به مسائل تخصصی می پردازند. در قانون جزا مواردی از این دست (تعریف جرم) پیش بینی شده و کاملا می توان با نوشتن دادخواست اعلام جرم کرد.
شورای داوری همان زمان نیز به خانم های معترض یادآوری کرد که مجازات سنگین تر نیازمند، پیگیری خاص و تشکیل پرونده قضایی است و رسیدگی در خانه تئاتر حقوق آنها را برای پیگیری در قوه قضائیه از بین نخواهد برد. به آنها راهنمایی شد که حکم سنگین تر پیگیری خاص تری می طلبد و باید به دادسراها مراجعه و تشکیل پرونده دهند تا مسئله بتواند بصورت اعلام جرم تعریف شده و در قانون بررسی شود. بدین سبب خلاف آنچه ادعا شده، شورای داوری خانه تئاتر از اختیارات مقدور خود بهره برده و با پشتیبانی از خانم هایی که شاکی بودند رای نهایی خودرا مبنی بر:
۱- دوسال ممنوعیت کارگردانی در هرمکان
۲- دوسال ممنوعیت تدریس در هر مکان
۳- متوقف کردن اجرای جاری کارگردان در تماشاخانه باران، صادر کرد و رای برای اجرا به مرکز هنرهای نمایشی و شورای نظارت و ارزشیابی ارجاع گردید که با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی اجرائی گردید. پس هیات مدیره خانه تئاتر ضمن پشتیبانی از رای صادره و عملکرد شورای داوری وقت، امیدوار است ارزش ِ کارهای انجام شده ی همکاران مان را پاس بداریم. این خانه متعلق به همه است و البته هیچ کس معاف از مجازات در صورت تخلف نیست.»


منبع:

1401/02/22
11:43:00
0.0 / 5
83
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است