سفیر صربستان در ایران:

زبان صربی حدود هزار کلمه مشترک با فارسی دارد

زبان صربی حدود هزار کلمه مشترک با فارسی دارد سفیر صربستان در ایران با اشاره به وجود کلمات مشترک میان ایرانیان و صربستانی ها اظهار داشت: زبان فارسی در صربستان جایگاه مناسبی دارد و زبان صربی حدود یک هزار کلمه مشترک با زبان فارسی دارد.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، دراگان تودورویچ، سفیر صربستان در ایران در بازدید از غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه کتاب تهران درباره وضعیت زبان فارسی در صربستان اظهار داشت: خیلی از جوانان به زبان فارسی علاقه مندند و امروز هیأتی به صربستان برگشت که اعضای آن در دانشگاه تهران و اصفهان درباره بخش زبان فارسی در دانشگاه بلگراد صحبت کردند.
او سپس بیان کرد: زبان فارسی در صربستان جایگاه مناسبی دارد و این دلیلی می شود که صربستان و ایران ارتباط دوستی خودرا گسترش دهند. ما حدود یک هزار کلمه مشترک با ایرانیان داریم. بعنوان مثال، کلمات مزه، سوپ، لیمو، پرتقال، باجناق و گرداب بین ایرانیان و صربستانی ها مشترک است.
سفیر صربستان در ایران همین طور اظهار داشت: پس از انقلاب ایران، ما دانشجویان ایرانی بسیاری در بلگراد داشتیم و الان نیز حدود یک صد دانشجو در صربستان داریم. هرسال صربستان به دانشجویان ایرانی نیز بورس تحصیلی می دهد که این تعداد امسال به ۱۸ بورس رسید.
او با اشاره به اینکه ما در صربستان اطلاعات خوبی درباره ادبیات فارسی داریم، اضافه کرد: بیش از ۱۲۰ کتاب فارسی به زبان صربی ترجمه شده است؛ بعنوان مثال، کتاب های سعدی، حافظ، مولوی و فردوسی به صربی ترجمه شده است و هرسال حدود ۱۰ کتاب ترجمه شده به زبان صربی داریم. همین طور کتاب های صربی ترجمه شده به زبان فارسی نیز داریم.
سفیر صربستان افزود: مردم در صربستان نه فقط ادبیات فارسی را می خوانند، بلکه درباره فرهنگ فارسی و ایرانی اطلاعات دارند، چون خیلی از صربستانی ها فیلم های ایرانی را دوست دارند و هرسال «هفته فیلم صربستان» در تهران، تبریز و شیراز برگزار می گردد و چهار سال پیش نیز صربستان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران بود.
او در آخر درباره تبلیغات رسانه های خارجی که مروج موضوع ایران هراسی در جهان هستند، اظهار داشت: خوشبختانه در صربستان هیچ کس چنین دیدگاهی ندارد و مردم ما خیلی ایران را دوست دارند و در تلویزیون صربستان نیز درباره ایران مثبت صحبت می کنند.1401/02/22
23:09:00
0.0 / 5
164
تگهای خبر: تبلیغات , فیلم , كتاب , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است