یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب

یک رمان و دو ناداستان جدید در نمایشگاه کتاب هنر شهر: کتاب های «پشت خط» نوشته مهدی افروزمنش، «جمعه را گذاشتم برای خودکشی» نوشته پیمان هوشمندزاده و «سایبان سرخ بولونیا» نوشته جان بِرجِر منتشر و در نمایشگاه کتاب عرضه شده اند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، رمان «پشتِ خط» نوشته مهدی افروزمنش در ۳۷۸ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۳۵ هزار تومان در نشر چشمه انتشار یافته است.
در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: مهدی افروزمنش (۱۳۵۷) بعد از سال ها تجربه نوشتن در مطبوعات، در دهه نود خودرا در مقام نویسنده به ادبیات فارسی و مخاطبانش معرفی نمود. وی در نخستین رمان خود «تاول» موفق شد شخصیت هایی بیافریند که در آثار بعدی اش نیز به شکل ها و با قصه های متفاوت حاضر شدند. او از محلات ته شهر تهران می نویسد و آدم هایی که جهان شان در بستر جغرافیای زیستی خاص شان شکل گرفته است. افروزمنش پس از «تاول» دو کتاب «سالتو» و «باران در مترو» را منتشر نمود که با اقبال همراه شدند. از روی رمان «سالتو» سریالی نیز اقتباس شده است. رمان «پشتِ خط» روایتی است همه جانبه از محله فلاح و شخصیت هایی که تاریخ منحصربه فرد این جغرافبا آنها را به هم پیوند زده. رمان از روزی در سالهای دهه شصت و در بحبوحه جنگ با عراق شروع می شود، به تدریج گسترده و در زمان غوطه ور می شود. شخصیت های فراوان کتاب به نخی یه نام جغرافیا متصل هستند، جغرافیایی که انگار به انتها خود رسیده و مهدی افروزمنش می کوشد روایت کند که روزی روزگاری پشت خط...


همین طور «جمعه را گذاشتم برای خودکشی؛ پنج تک نگاری درباره دیدن و زیستن» نوشته پیمان هوشمندزاده در ۹۹ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان در نشر مورد اشاره در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
در پشت جلد کتاب نوشته شده است: پیمان هوشمندزاده در این کتاب هم، مانند «لذتی که حرفش بود»، تک نگاری هایی درباره تجربیاتش نوشته و ربط آنها با هنر.
دوروبر همه آدم ها پر است از جزئیات
غیرقابل انکاری که دیدشان را به دنیا می سازد و کامل می کند؛ تنها کافی است دو قدم از روزمرگی ها فراتر برویم...
من عاشق این جمله مردها هستم: این با بقیه فرق می کنه...
.... در این جمله چیزی نشسته که مخلوطی از ذکاوت و حماقت است.
شاید عبارت درستش خودباهوش بینی باشد.
: این با بقیه فرق می کنه.
یعنی: به من چه که شما بد آوردین، من شانس آوردم.
: این با بقیه فرق می کنه.
یعنی: تو که باهاش تنها نبودی.
: این با بقیه فرق می کنه.
یعنی: به توچه؟! هرچی هم باشه درستش می کنم.
یعنی: دارم می میرم براش.
ته تهش یعنی: خفه شو. من اینو می خوام.
«شاخ»، «لذتی که حرفش بود»، «ها کردن» «ج»، «دوتا نقطه» و «روی خط چشم» از دیگر کتاب های پیمان هوشمندزاده هستند که در نشر چشمه انتشار یافته اند.


دیگر کتاب منتشرشده در نشر چشمه «سایبان سرخ بولونیا» از مجموعه «تأملات» نوشته جان بِرجِر با ترجمه محسن آزرم و حسین عیدی زاده است که در ۸۴ صفحه مصور با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۳۲ هزار تومان انتشار یافته است.
در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: جان برجر (۱۹۲۶-۲۰۱۷) را یکی از مهم ترین شخصیت های ادبی و فرهنگی قرن بیستم می دانند؛ روشنفکری که ادبیات و هنر و سیاست را به هم پیوند زد و پیوسته بین دنیای داستان و ناداستان در رفت و آمد بود. رمان غیرخطی اش برنده جایزه بوکر ۱۹۷۲ شد و ناداستان های بسیاری در قالب جستارهای ادبی و هنری و زندگی نگاره نوشت که در شمار بهترین های این ژانر ادبی اند؛ همچون شیوه های دیدن، درباره نگریستن و پیروزی و شکست پیکاسو.
«سایبان سرخ بولونیا» (۲۰۰۷) به دوره آخر ناداستان نویسی اش تعلق دارد: جستاری قطعه قطعه که نویسنده در آن لحظه هایی از زندگی خودش را به یاد می آورد؛ لحظه هایی که در طول سال ها از یاد نرفته اند و در این لحظه ها عموی از دست رفته اش هم حضور دارد؛ لحظه هایی که با او گذشته اند و این لحظه های بودن به بولونیا پیوند می خورند. «سایبان سرخ بولونیا» به حافظه ای شبیه است که همه چیز را به یاد نمی آورد و از دیدن چیزی یاد چیزی دیگر می افتد تا دست آخر آن چه را خاطره می داند از نو مرور کند.


سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بیست ویکم تا سی ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می گردد.
1401/02/23
12:45:49
0.0 / 5
342
تگهای خبر: سریال , فرهنگی , كتاب , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است