دعایی به روایت مدیرکل مطبوعات داخلی

دعایی به روایت مدیرکل مطبوعات داخلی هنر شهر: ایمان شمسایی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگارش یادداشتی درباره حجت الاسلام سید محمود دعایی، پاره ای از خاصیت های اخلاقی و حرفه ای مدیرمسئول فقید روزنامه ی اطلاعات را یادآور شده است.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، در متن یادداشت شمسایی که با عنوان «شیخ رسانه، سید اخلاق» نوشته شده، آمده است:
«آخرین بار در مراسم بزرگداشت مرحوم کیومرث صابری و نشست طنزپردازان با وزیر ارشاد او را دیدم. ۹ اردیبهشت امسال.
تقریبا نا ممکن بود او را به محفلی دعوت کنی و نیاید. با پیکان سفید معروف که شاید دوسه تا از آن بیشتر در پایتخت یافت نشود.
حجت الاسلام سید محمود دعایی یک زحمت اساسی برای میزبانان مراسم ها داشت؛ چونکه با هیچ اجبار و خواهشی در ردیف اول نمی نشست و از آنها اصرار و از وی انکار.
قدیمی ترین مدیر رسانه ی ایران در قدیمی ترین روزنامه ی ایران به شکلی کار می کرد که کسی از او نرنجد. نه خبرنگار، نه مسئول.
سید محمود دعایی به راستی نماد وحدت بین سیاسیون و رسانه ای ها بود. از طرفی با جایگاه نمایندگی ولی فقیه و حکمی که از امام و رهبر معظم انقلاب داشت، مورد تایید انقلابیون بود و با مشی سیاسی و روش برخورد با کارگزاران نظام و چهره های سیاسی، از منتهی الیه راست تا چپ را شامل می شد.
هرچند نقدهایی به مواضعش بود اما محال بود مخالفانش هم با او روبرو شوند و احترام متقابل بینشان رد و بدل نشود.
اهمیت سید محمود دعایی برای فضای رسانه ای کشور به همین مشی و روش ختم نمی شد. موسسه ی اطلاعات، کانون پرورش نویسندگان و نخبگانی از رسانه و فرهنگ بود که پاتوقشان این رسانه بود. مانند مرحوم کیومرث صابری فومنی ملقب به گل آقا که ذکر آن در ابتدای سخن رفت.
حجت الاسلام دعایی انس و الفت عجیبی با امام راحل عظیم الشانمان داشت. مجالست او با امام در روزهای تبعید و رفت و آمدهایش در بیت ایشان و بعد از آن با رهبر معظم انقلاب از او چهره ای ساخت که خود به خود آدم را یاد نهضت امام می انداخت. رفتن او از این جهان در چنین روز و روزهایی هم پر از تامل و حکمت است. چونکه نیمه ی خرداد و سالروز شروع نهضت خمینی کبیر را امام بر سر زبان ها انداخت و تا همیشه این روز را عزای عمومی اعلام نمود. ارتحال حجت الاسلام دعایی در چنین روزی و مصادف با دهه کرامت و ایام متعلق به امام رضا مقابل السلام، توفیقی مضاعف برای این سید متواضع و دوست داشتنی شد تا بیش از گذشته با امام و دوده علیهم السلام عجین و قرین جلوه کند.
اگر با درگذشت عالمان، ثلمه یا خدشه ای وارد می شود که چیزی آنرا پر نمی کند، در فضای رسانه هم جای خالی دعایی پر نخواهد شد.
درسی که این سید دوست داشتنی برای جوان تر ها داشت، اخلاق، تواضع، مدارا و تقوا بود. دعایی به ما آموخت می شود حرف کسی را قبول نداشت اما با او نشست و از درک مشترک گفت.
فقدانش برای همه سنگین و جانکاه است. چه برای عزیزانمان در موسسه اطلاعات که پدری مهربان را از دست دادند و چه برای سایر اهالی رسانه. روحش با امام مهربانی ها همنشین باد.»
به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمود دعایی، مدیرموسسه اطلاعات ایران ظهر یکشنبه ـ ۱۵ خرداد ماه ـ در سن ۸۱ سالگی بر اثر ایست قلبی فوت کرد.
منبع:

1401/03/16
09:07:01
0.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است