مدیركل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث خبر داد

راه اندازی ۴۹ میز تخصصی گردشگری

راه اندازی ۴۹ میز تخصصی گردشگری به گزارش هنر شهر از گیلان مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، با اعلان اینکه 49 موضوع گردشگری را در قالب 49 میز تخصصی در زیرمجموعه 13 کمیته ملی تعریف کردیم، اضافه کرد: ساختار این میزهای تخصصی و کمیته های ملی را در دو استان کشور برنامه ریزی کردیم.


سید مصطفی فاطمی در حاشیه رویداد کار - آیین کج چینی در لنگرود در گفت وگو با ایسنا، از راه اندازی کمیته های ملی گردشگری و میزهای تخصصی در شهرهای گردشگرپذیر کشور آگاهی داد و اظهار نمود: پتانسیل و قابلیت انواع گردشگری در ایران احصا و شناسایی شده است.
وی با اعلان اینکه ۴۹ موضوع گردشگری را در قالب ۴۹ میز تخصصی در زیرمجموعه ۱۳ کمیته ملی تعریف کردیم، اضافه کرد: ساختار این میزهای تخصصی و کمیته های ملی را در دو استان کشور برنامه ریزی کردیم و یزد و گلستان که دارای دو اقلیم متفاوت هستند به عنوان پایلوت انتخاب شدند.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از راه اندازی ۹ میز از مجموع ۴۹ میز آگاهی داد و اشاره کرد: مابقی میزها نیز درحال راه اندازی است.
فاطمی، با اشاره به تشکیل کارگروه های گردشگری موضوعی در زمینه های خانواده، کودکان، معلولان و سالمندان، زوجین و...، عنوان کرد: درحال برنامه ریزی برای کمک به خانواده ها برای سفر هستیم که در قالب مشوق های سفر همچون تخفیف ورودی اماکن و اسکان دنبال می شود.
وی با اعلان اینکه افزایش حجم سفرها پس از کرونا پیش بینی شده بود، اشاره کرد: شاهد افزایش سفر به شهرهای مختلف هستیم و در تعطیلات اخیر ۶۰ درصد رشد توریست داشتیم که پس از دو سال و نیم خانه ماندن کرونائی، طبیعی است پس ستاد ساماندهی سفرهای داخلی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شد و کوشیدیم کمترین لطمه را از این حجم بالای توریست متحمل شویم، برای اینکه با کمبود امکانات اسکان در بعضی از شهرها مواجه هستیم و پس ظرفیت آموزش و پرورش و خوابگاه های دانشجویی را پای کار آوردیم.
مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، از مسدود شدن ورودی تعدادی از شهرهای گردشگری به سبب حجم بالای مسافر و معرفی شهرهای مکمل سفر آگاهی داد و افزود: هم اکنون وضعیت گردشگری متعادل است، اما در روزهای تعطیلات با مشکلاتی مواجه می شویم.
وی با اعلان اینکه سوق دادن مسافران به شهرهای مکمل سفر با قابلیت های مشابه جواب داد، اظهار داشت: درحال ارزیابی ۳۰ شهر به عنوان مکمل سفر هستیم تا منافع گردشگری به این شهرها نیز برسد.
فاطمی، گردشگری خانواده محور را یکی از راهبردهای توسعه گردشگری داخلی دانست و بیان کرد: گردشگری پایدار نیز در دو حوزه محیط زیست و جامعه محلی در دستور کار است. همین طور به دنبال توزیع زمانی و مکانی شهرهای گردشگری و معرفی شهرهای جدید گردشگری همچون در گیلان هستیم تا این شهرها را تبدیل به جاذبه نوظهور گردشگری نماییم.
وی از حضور تسهیلگران در جوامع محلی جهت توسعه گردشگری آگاهی داد و اشاره کرد: شاهد افزایش دو برابری اعتبارات در زمینه گردشگری داخلی هستیم و پس توریستهای خارجی نیز می توانند از این ظرفیت بهره ببرند.
مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، استان گیلان و شهر لنگرود را از دیرباز مورد توجه صنعت نوغانداری دانست و بیان کرد: نوغانداری باید به عنوان فرهنگ بومی معرفی شود پس با مساعدت مقامات استانی و شهرستانی آماده ثبت جشنواره نوغانداری لنگرود در تقویم ملی جشنواره های گردشگری هستیم.
فاطمی، با اشاره به تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص رفع معضل زباله در شمال کشور، اشاره کرد: ساختمان تاریخی مرکز نوغانداری شلمان می تواند به مرکز گردشگری با رویکرد نوغان و یا موزه نوغان تبدیل گردد، برای اینکه نمونه این بناها در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که با مشارکت بخش خصوصی به مرکز گردشگری تبدیل گشته است.
وی با اعلان اینکه لنگرود می تواند به پایتخت نوغانداری کشور تبدیل گردد و توریست تخصصی جذب نماید، متذکر شد: نوغان و ابریشم باید به برند لنگرود و شلمان تبدیل گردد و پس به دنبال ثبت ملی نوغانداری هستیم که زمینه ساز توسعه گردشگری و بوم گردی و صنایع دستی با تم نوغان و ابریشم است.
منبع:

1401/03/27
18:37:01
0.0 / 5
165
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بوم گردی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است