کشف سفال های منحصربه فرد از بندر سیراف

کشف سفال های منحصربه فرد از بندر سیراف هنر شهر: باستان شناسان در بندر سیراف، گونه های منحصر به فردی از سفال های نوک اژدری شکل را که ویژه حمل مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط دنیا بوده است، کشف کردند.


به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، سید مهدی آذریان ـ مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی بندر سیراف ـ با اشاره به شروع فصل جدید جستجوهای دیرینه شناسی در این بندر باستانی و آخرین نتایج به دست آمده، اظهار داشت: این فصل از کاوش ها با پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از محل اعتبارات استانی با مشارکت دانشگاه تهران و مجوز پژوهشگاه و پژوهشکده دیرینه شناسی به سرپرستی محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار انجام شد.
او با اشاره به اینکه این کاوش در کنار مسجد جامع و قلعه ساسانی و با مطالعه روی دیگر آثار آن انجام شده است، اضافه کرد: برمبنای شواهد موجود از جستجوهای دیرینه شناسی که در گذشته انجام گرفته، مسجد جامع سیراف بصورت مستقیم روی بخش هایی از قلعه دوره ساسانی تولید شده است. به همین دلیل کاوش در بندر باستانی سیراف با هدف بازخوانی جبهه شرقی مسجد جامع سیراف مربوط به صدر اسلام و قلعه ساسانی مدفون در زیر آن با ایجاد ترانشه ای به ابعاد ۵×۵ متر در امتداد برج گوشه شمال شرقی قلعه ساسانی و در مجاورت مسجد جامع سیراف شروع شد. بعد از آن به علت محدودیت فضا و برای شناخت بیشتر، ترانشه ای پیشرو با ابعاد ۲/۵×۴ متر گسترش یافت و در ادامه در بخش درونی ضلع شمالی قلعه ساسانی و در محلی که در سالهای قبل برای انجام عملیات مرمتی و شناخت سازه آن، سونداژی حفر شده بود، گمانه ای به ابعاد ۱/۵×۲ متر با هدف بازشناسی پی دیوار و دوره های احتمالی قبلی آن، مورد کاوش قرار گرفت که نتایج اولیه آن حاکی از مهندسی دقیق ساسانیان در شناخت وضعیت سازه ای و زمین شناسی محل ساخت قلعه بوده و کاوش آن در مراحل پایانی تا رسیدن به خاک بکر ادامه یافت.
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف اظهار نمود: فصل جدید کاوش در بندر باستانی سیراف به علت اختتام زمان کاوش و وضعیت دشوار شرایط آب و هوایی در مستندسازی آثار، متوقف و قرار شد در صورت موافقت دستگاه های متولی، ادامه آن در زمستان امسال تا به سرانجام رسیدن کاوش و رسیدن به خاک بکر ادامه یابد.

کشف یکی از دوربردترین گونه های سفالی خلیج فارس
محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار ـ سرپرست کاوش بندر باستانی سیراف ـ نیز با تشریح روند این کاوش اظهار داشت: نتایج اولیه کاوش در ترانشه اصلی نشان از شواهدی از استقرارهای در رابطه با دوره اسلامی تا قرن پنجم هجری با کارکرد مسکونی و صنعتی به همراه آثاری از دوره ساسانی شامل قسمتی از دیوارهای اصلی در رابطه با قلعه ساسانی و در امتداد برج شرقی آن دارد.
به گفته او، به دست آمدن مدارکی از تولید سفال شامل توپی های کوره و سفال دفرمه شده نوع سبزآبی یکی از نتایج جالب توجه این فصل است.
این عتیقه شناس اضافه کرد: هرچند باستان شناسان غربی، همچون «درک کنت» منشاء این سفال ها را کشور عراق برشمرده اند، اما فراوانی اینگونه سفالی در سیراف و بقایای به دست آمده از کوره در این فصل و نیز شواهد قبلی به دست آمده از بندر باستانی بی بی خاتون یا همان نجیرم نشان میدهد منشاء تولید اینگونه سفالی سواحل خلیج فارس بوده است.
اسمعیلی جلودار اظهار داشت: اینگونه سفال یکی از دوربردترین گونه های سفالی خلیج فارس است که به نظر توسط دریانوردان پارسی به ویژه سیرافی به بنادر دریای عمان، شرق افریقا، چین و حتی ژاپن صادر می شده و نمونه های سالم این ظروف علاوه بر سیراف از بنادر و محوطه های پاکستان، چین و دیگر نقاط جهان به دست آمده و در موزه های این کشورها نگهداری می شود.
سرپرست کاوش بندر سیراف افزود: از گونه های سفالی دیگر به دست آمده در این فصل از کاوش سیراف می توان به نمونه سفال های نوک اژدری شکل که ویژه حمل مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط دنیا بوده، اشاره نمود که نمونه های آن به ویژه در بنادر هندوستان، سریلانکا و نوع کتیبه دار آن به زبان پهلوی ساسانی از تایلند و کشتی مغروقه کاوش شده در سورینام و نیز سایر بنادر باستانی دنیا به دست آمده است.


او همین طور با اشاره به کشف سفال نوع چینی از گونه «چانگشا»، بیان کرد: همگی این ها نشان از جایگاه تجاری بزرگ سیراف در تعامل با شرق دور، هندوستان و افریقا دارد.
اسمعیلی جلودار اظهار نمود: به دست آمدن مواد فرهنگی شامل قطعات ظروف از جنس شیشه، فلز، سنگ و نیز موادی همچون خاکستر، زغال و به ویژه استخوان انسانی و حیوانی از این کاوش و برنامه ریزی برای مطالعات میان رشته ای این آثار نوید نگاهی جدید در تحلیل زیستی ایرانیان در این بندر دارد.

کاوش های سیراف ۱۵ سال متوقف شده بود
نصرالله ابراهیمی ـ معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ـ نیز اظهار داشت: جستجوهای دیرینه شناسی سیراف بعد از وقفه ای ۱۵ ساله شروع شده و مقرر است این کاوش ها بصورت منظم با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده دیرینه شناسی و گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران ادامه یابد.
به گفته او، توسعه شهری سیراف در عرصه این بندر باستانی و ساخت وسازهای گسترده در آن با اهمیت ترین مشکل این بندر باستانی و جهانی ایرانی در خلیج فارس است که در صورت بی توجهی مسؤولان شهری نابودی کامل آن، دور از انتظار نیست.
ابراهیمی بیان کرد: این بندر از نظر دیرینه شناسی هم ردیف شهرهای باستانی دنیا نظیر پومپئی ایتالیا است با این تفاوت که متاسفانه تمام عرصه آن مورد تجاوز قرار گرفته است و وضعیت آن به شکلی است که حفاظت و پژوهش های دیرینه شناسی در آن امری ضروری و لزوم توجه به زیرساخت های گردشگری آن به ویژه در مبحث گردشگری فرهنگی، دریایی و طبیعی دوچندان است.
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه مطالعاتی جستجوهای دیرینه شناسی در بندر باستانی سیراف با افق پنج ساله و با هدف ساماندهی و روشن کردن زوایای مبهم این بندر بین المللی کهن پارسی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر در دست اقدام است.


منبع:

1401/03/30
07:43:58
0.0 / 5
295
تگهای خبر: برنامه , پژوهش , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است