تمرکز میزبانی قم از زائرین اربعین در جمکران است

تمرکز میزبانی قم از زائرین اربعین در جمکران است به گزارش هنر شهر قم استاندار قم با اشاره به اینکه سال جاری محور و تمرکز میزبانی استان قم از زائرین امام حسین(ع) در مسجد جمکران است، اظهار داشت: این مکان مقدس فضای خوبی همچون صحن ها، رواق ها، پارکینگ و غیره برای عرضه خدمات مناسب به زُوار دارد.سید محمدتقی شاهچراغی در اولین جلسه ستاد اربعین استان قم در سالجاری، اضافه کرد: هر چند سال جاری تمرکز جمکران در نظر گرفته شده، اما لازم است که از سایر ظرفیت ها مانند مسجدها و حسینیه ها برای اسکان و ارائه خدمات به زایران با در نظر گرفتن شرایط، استفاده نمود.

وی با اشاره به اینکه سال جاری برای خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی(ع) در سه محور برنامه ریزی انجام می شود، اظهار داشت: در کشور عراق، بر حسب روال قبل، متولی آن ستاد بازسازی عتبات عالیات است که مسایل در ارتباط با خروج موکب ها را پیگیری می کند.

استاندار قم تصریح کرد: بخشی از خدمات دهی در ارتباط با مرز مهران (استان ایلام) می شود.

وی با اشاره به اینکه محور سوم خدمات رسانی در قم است، تصریح کرد: از لحاظ ما، اولویت اول شهر قم است، چون ما میزبان زایران حضرت سیدالشهدا(ع) هستیم و هر جا که می شود، باید به زائرین خدمت نماییم.

وی با اشاره به اینکه پیشبینی می شود که نسبت به سالهای گذشته جمعیت بیشتری از زایران را در استان قم داشته باشیم، اظهار داشت: در قم محور و چگونگی خدمت به زائرین، «ستاد مردمی» است؛ چون دستگاههای دولتی مانند مردم نمی توانند خدمت کنند، الزاما این کار باید مردمی باشد و تمرکز دستگاه ها در پشتیبانی هم از ستاد مردمی است.

شاهچراغی بر ضرورت هماهنگی در امور مختلف برای ارائه بهترین خدمات به زائرین حضرت اباعبدالحسین(ع) تاکید و تصریح کرد: ضروری می باشد، کارها در این حوزه میدانی و سریع صورت گیرد.

وی تغذیه، بهداشت، درمان و حمل و نقل را همچون نیازهای زائرین برشمرد و بر توجه جدی بر این امور تصریح کرد و عنوان کرد: در حوزه فرهنگی و رسانه هم با استفاده از تجربه های سالهای پیشین از توانمندی های استان بهره ببریم.

وی با تکیه بر این که اصل انجام خدمات رسانی به زائرین اربعین حسینی(ع) و امور مرتبط به آن مردمی است و جایی که نیاز باشد، سازمان ها کمک می کنند؛ تصریح کرد: اصل بر این است که باید موکب ها، کل کار خویش را با «مُتِبَرِّعین» (نیکویی کننده برای رضای خدا) انجام دهند.

شاهچراغی با اشاره به اینکه همه موظف هستیم، تمام تلاش خویش را برای اربعین و زائرین امام حسین(ع) انجام دهیم؛ از کسانی که در این حوزه مانند آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران مشارکت و همکاری دارند، تقدیر و تشکر کرد.

استاندار قم خاطرنشان کرد: مبحث «اربعین»، از مبحث هایی است که در مکتب ما به آن توجه شده است و «زیارت اربعین»، فقط خواندن زیارت اربعین نیست؛ بلکه توجه به ابعاد مختلف اربعین است.

قم «معین» استان ایلام است

معاون هماهنگی امور زوار استاندار قم، با اشاره به اینکه سال جاری در ستاد اربعین کمیته های ۱۷گانه فعالیت می نمایند، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ در شهر قم میزبان ۲۴۶ هزار و ۸۷۷ نفر زایر در «ستاد مردمی» بودیم که این علاوه بر اسکان هایی است که در سایر اماکن مثل مجموعه های اقامتی و حسینیه ها داشتیم.

ابوالقاسم مقیمی با اشاره به اینکه سه مأموریت در این حوزه تعریف شده است، اظهار داشت: یکی خدمات رسانی به زائرین در کشور عراق، اعزام و ساماندهی موکب ها، پیگیری امور در رابطه با اعزام و پشتیبانی و خدمات در آن جاست.

وی با اشاره با این که استان قم، «معین» استان ایلام اعلام شده است، تصریح کرد: قم به همراه هشت استان دیگر در استان ایلام خدمات ارائه می دهد.

وی اظهار نمود: وزارت کشور در این زمینه؛ هدف یک را استانهای ایلام، کرمانشاه و خوزستان اعلام و قم، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان بعنوان استانهای هدف دو معرفی کرده است.

مقیمی با تکیه بر استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های مردمی در اربعین اظهار داشت: اعزام به صورت کاروانی، بهره گیری از سفارش مراجع و علما، تدوین مباحث فرهنگی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ها؛ همچون مسایلی می باشد که بدان توجه شده است.

وی ضمن اشاره به خدماتی که در قم به زائرین امام حسین(ع) می شود، اضافه کرد: تمرکز ثبت نام و خیرمقدم به زایران در ورودی های شهر قم، راهنمایی زایران، نصب تابلو و تولید محتوا به زبان های عربی و اردو همچون مواردی است که در این رابطه در نظر گرفته شده است.

مهدی اصفهانیان مقدم معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری قم اعلام نمود: ستاد اربعین در شهرداری فعالیت خویش را در مناطق هشت گانه شهرداری با محوریت حرم مطهر و جمکران آغاز کرده است.

علی اکبر عطایی جانشین ستاد عتبات عالیات استان قم تصریح کرد: تابحال در استان قم ۱۲۴ موکب برای اربعین سال جاری ثبت نام و از این تعداد ۱۰۸ موکب پروانه خویش را دریافت کرده اند.منبع:

1401/04/02
11:06:41
0.0 / 5
157
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است