پنجم تیر و یک عملیات خاص

پنجم تیر و یک عملیات خاص پنجم تیرماه، سالروز اجرائی شدن عملیات «ظفر 2» است که در سال 1364 با انگیزه پاسخگویی به شرارت های رژیم بعثی عراق در استان «کرکوک» طراحی و به اجرا در آمد.به گزارش هنر شهر به نقل از ایسنا، عملیات «ظفر ۲» روز پنجم تیرماه تیرماه سال ۱۳۶۶ با رمز مبارک «لبیک یا حسین(ع)» در منطقه عملیاتی «کفری» از استان کرکوک شروع شد. هدف از اجرای این عملیات پاسخ گویی به شرارت های رژیم بعث در بمباران شیمیایی و ویران ساختن روستاهای کردنشین استانهای شمالی عراق و نیز با انگیزه انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی صدام بود.

رزمندگان اسلام تحت امر «قرارگاه رمضان»، متشکل از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «لشکر ۹ بدر» در اولین ساعات عملیات، سلسله ارتفاعات مهم «کفری داغ» را بعد از انهدام نیروهای دشمن تحت کنترل درآوردند.

رزمندگان لشکر ۹ بدر نیز با یک مانور پرتحرک، بعد از وارد آوردن تلفات و خسارت های سنگین، قرارگاه های دشمن را به تصرف خو درآوردند و مقدار قابل توجهی از وسایل جنگی را به غنیمت گرفتند که بدین سان مقدمه انهدام تأسیسات شهر «کفری» برقرار شد. دشمن بعد از تحمل ۳۰۰ کشته و زخمی، کوشش کرد تا از ادامه پیشروی قوای اسلام پیش گیری کند که با حمله نیروهای اسلام این تلاش ها ناکام ماند و پایگاه های پلیس و دژبانی اطراف شهر کفری نیز به کنترل رزمندگان مسلمان درآمد.

رزمندگان اسلام در ادامه عملیات، جاده های مهم کفری- بغداد و کرکوک – خانقین- تکریت را به کنترل کامل خود درآورند که در پی آن زمینه ورود آنها به شهر برقرار شد.

با درهم کوبیدن شدن نیروهای باقی مانده دشمن، تأسیسات نظامی و اقتصادی شهر، همچون ساختمان سازمان امنیت، ساختمان حزب بعث عراق و نیروگاه برق به آتش کشیده شد و ساختمان فرمانداری بعد از نبردی تن به تن منهدم شد و فرماندار این شهر نیز به هلاکت رسید. با ادامه عملیات و پاک سازی مراکز مهم شهر، برخی از نیروهای نظامی و امنیتی شهر کشته و مجروح شدند و تعدادی نیز از مهلکه گریختند.

به دنبال اجرا این عملیات، ۲۰سنگر اجتماعی و انفرادی، پنج موضع تیربار و ۱۲زاغه مهمات دشمن منهدم شد و تعداد زیادی مهمات و سلاح های سبک و سنگین به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد. همین طور تمامی پایگاه های دشمن در ارتفاعات کفری داغ، ساختمان های سازمان امنیت، فرمانداری، حزب بعث، شهرداری، پست و تلگراف، شعبه بانک «رافدین»، نیروگاه برق، یک کارخانه، پادگان نیروی «جیش الشعبی» و پمپ بنزین شهر کفری عراق همچون تأسیسات منهدم شده دشمن در این عملیات بودند.
1401/04/05
12:04:30
0.0 / 5
170
تگهای خبر: شهرداری , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است