هریسون فورد ۸۰ ساله شد؛

بهترین نقش های یک بازیگر تمام عیار

بهترین نقش های یک بازیگر تمام عیار به گزارش هنر شهر در حالیکه هریسون فورد بازیگر نامدار اخیرا ۸۰ سالگی را پشت سر گذاشت، نگاهی به بهترین فیلمهای وی خالی از لطف نیست.به گزارش هنر شهر به نقل از ورایتی، ایندیانا جونز، هان سولو و ریک دکارد شماری از ماندگارترین شخصیت های سینمایی جهان هستند که با نام بردن از آنها چهره هریسون فورد در ذهن زنده می شود.
هریسون فورد ۱۳ جولای (۲۲ تیر) ۸۰ ساله شد. وی که یکی از بزرگ ترین بازیگران مورد علاقه مردم در تمام دوران است، بازیگر فیلم هایی مثل «ایندیانا جونز» و «جنگ ستارگان» بوده و ضمن این که یک بازیگر تمام عیار است، همواره موفق شده تا شخصیت هایش را حتی در سخت ترین لحظه های سینمایی، باورپذیر خلق کند.
فورد که در دهه ۱۹۸۰ به اوج شهرت رسید، نقطه مقابل قهرمانان اکشن فیلمهای بزن بهادری بود که در فیلم هایی مانند «رمبو» و «غارتگر» تصویر می شدند. قهرمانان آن فیلمها همیشه کارآیی مکانیکی داشتند؛ اما شخصیت های فورد همیشه عرق ریختند و ترس خویش را نشان دادند. شاید ایندیانا جونز هم در نهایت پیروز شده باشد اما این حس را به تماشاگر خود القا کرد که اگر یک قدم نادرست برمی داشت در «مهاجمان کشتی گمشده» نابود شده بود.
فورد اما همه جور نقشی را دوست داشت و بازی در «ایندیانا جونز» و «جنگ ستارگان» این فرصت را به او داد تا از قدرتش برای ساخت فیلمهای هیجان انگیزی مانند «ساحل پشه» و «شاهد» استفاده نماید. هر چند در طول این مسیر گام های ناردستی هم وجود داشت و فرصت هایی که از دست رفتند مانند تصمیم سرسختانه اش برای نپذیرفتن نقش هایی در «ترافیک» یا «سیریانا» یا پول هایی که ارزش استعدادی را که او به نقش می داد نداشتند (فیلمی مانند «دیوار آتش») اما همین ها در عین حال ترکیبی کیمیایی از جذابیت، انسانیت و عشقی را ایجاد کرد که او را به یک نماد واقعی سینما بدل ساخت.
مروری بر ۱۰ فیلم برتر کارنامه این بازیگر می تواند یادآور صحنه هایی باشد که از وی در ذهن ما ثبت شده است.
۱۰. شکوه بامداد ؛ محصول ۲۰۱۰. این فیلم کمدی رمانتیک به کارگردانی راجر میشل و با فیلمنامه آلین براس مک کنا با بازی ریچل مک آدامز و دایان کیتون در کنار هریسون فورد، وی را در نقش گوینده خبر تلویزیونی تصویر می کند که ارزش تماشا دارد.

۹. «آنچه در زیر پنهان است»؛ فیلمی ماوراءالطبیعی و در ژانر وحشت- روان شناختی محصول سال ۲۰۰۰ به کارگردانی رابرت زمکیس و نویسندگی کلارک گرگ. هریسون فورد همراه با میشل فایفر در این فیلم در نقش پروفسوری ظاهر می شود که با همسرش (میشل فایفر) به مکانی تازه نقل مکان کرده اند. زن او مدام با حوادث وحشت زای ماوراءالطبیعی مواجه می شود و اینجاست که شخصیت همسر خبیث او رو می شود. فورد در کنار نقش های قهرمانانه در نقش شخصیت های شرور تمام و کمال هم دیده شده است.
۸. «شاهد»؛ درامی جنایی و نئو-نوآر به کارگردانی پیتر ویر با بازی هریسون فورد و کلی مک گیلس که سال ۱۹۸۵ اکران شد. فورد اولین و تنها نامزدی اسکارش را برای ایفای شخصیتی کم حرف در نقش یک کارآگاه به دست آورد. این فیلم نشان داد که فورد نه تنها یک بازیگر، که یک ستاره است. هنگامی که یک بچه مسیحی از فرقه آمیش تنها شاهد یک قتل می شود، یک افسر پلیس به نام «جان بوک» تلاش می کند تا روز دادگاه به صورت مخفیانه از او محافظت کند. بازی در نقش کارآگاه جان بوک نشان داده است وی چقدر ظریف و حساس هم هست. همکاری با پیتر ویر بعدها هم ادامه یافت که نتیجه آن «ساحل پشه» در سال ۱۹۸۶ بود.
۷. «بی گناه»؛ فیلمی در ژانر جنایی و مرموز به کارگردانی آلن جی پاکولا که سال ۱۹۹۰ اکران و به یکی از فیلمهای پرفروش سال بدل شد. این فیلم کاوشی جالب از بعد تیره شخصیت فورد است. دادستانی که درباره قتل یک همکار که از قضا با وی رابطه هم داشته تحقیق می کند و گرچه فیلم آخر بندی جالبی ندارد اما تماشای فورد از تمام زوایا، چیزی کم نمی گذارد. این فیلم یادآوری می کند که سینما در ۳ دهه اخیر چقدر تغییر کرده است.
۶. «دختر شاغل»؛ درامی به کارگردانی مایک نیکولز در سال ۱۹۸۸ که ملانی گریفیث برای بازی در این فیلم نامزد اسکار شد. سیگورنی ویور و جو کیوسک و مایک نیکلوز هم نامزدی اسکار را کسب کردند. هریسن فورد که می توانست مانند کری گرانت بازیگر اصلی نقش های کمدی رمانتیک باشد، در این فیلم در نقش جک ترینر تاجری شرور ظاهر شده است.

۵. «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی»؛ محصول ۱۹۸۹. این فیلم در ژانر اکشن-ماجراجویی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ سومین قسمت از فرنچایز ایندیانا جونز و دنباله ای بر «مهاجمان صندوق گمشده» در سال ۱۹۸۱ است. هریسون فورد بار دیگر نقش ایندیانا جونز را ایفا می کند و شان کانری در نقش پدرش ظاهر می شود. گرچه در فیلم نخست ایندیانا جونز تلاش زیادی برای ایجاد یک شخصیت نمادین انجام داد، اما تصویری که او از این شخصیت ساخت در طول سال ها به بلوغ رسید و اکران سومین فیلم مانند امضای او شد. سومین بازی در این نقش به فورد کمک کرد تا تغییری در کارهای کمدی اش ایجا کند و فیلمنامه تام استوپارد هم کمک کرد تا جا برای ارائه زیبایی شوخ طبعانه بیشتر شود. بازی فورد و شان کانری در کنار هم درخشان و رابطه بیگانه وار آنها نشان دهنده رقتی واقعی است. چرا این مجموعه در این اوج به پایان نرسید؟
۴. «بلید رانر»؛ فیلم پادآرمان شهری، نئو نوآر و علمی-تخیلی محصول ۱۹۸۲ به کارگردانی ریدلی اسکات. این داستان عاشقانه آینده نگر بعنوان یکی از بهترین فیلمهای تمام دوران شناخته می شود؛ هرچند منتقدان تمایل دارند بر صحنه ها و طراحی تولید بیشتر تمرکز کنند، نقش فورد بعنوان یک پلیس سابق که وظیفه شکار ریپلیکانت ها (آدم مصنوعی ها) را برعهده داشت، یادآور همفری بوگارت است که فورد آنرا در حدکمال تصویر می کند.

۳. «فراری»؛ فیلم اکشن و دلهره آور سال ۱۹۹۳ که بر مبنای یک مجموعه تلویزیونی دهه ۱۹۶۰ با همین نام ساخته روی هاگینز ساخته شده است. این فیلم توسط اندرو دیویس کارگردانی شده و با بازی هریسون فورد و تامی لی جونز همراه می باشد. هرچند تامی لی جونز برای این فیلم در نقش یک قانونگذار خشن برنده اسکار شد، اما فورد به همان اندازه اثرگذار است و نقش ریچارد کیمبل جراحی که به ناحق به خاطر قتل همسرش محکوم شده را با یک عملکرد فیزیکی فوق العاده تصویر می کند. بازی او باعث می شود دنده های ترک خورده، رگ به رگ شدن مچ پا و ماهیچه های کشیده شده ای را که کیمبل با آنها مبارزه می کند و با زمان مسابقه می دهد تا قاتل واقعی را پیدا کند، کاملاً حس نماییم. نقش آفرینی فورد در صحنه های ابتدایی فیلم در حالیکه بین غم و اندوهی که از مرگ وحشیانه همسرش و خشمی که از متهم شدن به جنایت متحمل می شود، واقعاً زیباست و از بهترین نقش آفرینی های وی به حساب می آید.
۲. «ساحل پشه»؛ محصول ۱۹۸۶ ساخته پیتر وبر. وقتی «ساحل پشه» اکران شد تماشاگران آماده تماشای این آخر عمیق نبودند. الی فاکسی که او تصویر کرد بعنوان مخترع درخشانی که خانواده اش را به جنگل منتقل می کند، بیش از اندازه بیقرار، بیش از اندازه خودشیفته و فریبنده و شخصیتی سرخورده و از نظر سیاسی و اجتماعی به بن بست رسیده بود که نمی شد روی پرده تماشایش کرد. بنابراین فیلم در گیشه شکست خورد و تنها یک تاییدیه غیرمطمئن از منتقدان گرفت. اما این نتیجه مایه شرمساری است چونکه فورد در اعماق قلب تاریک فاکس حفاری کرد و تصویری ترسناک و فراموش نشدنی به جا گذاشت.

۱.« جنگ ستارگان: اپیزود پنجم- امپراتوری ضربه می زند»؛ ساخته اروین کرشنر در سال ۱۹۸۰. هیچ چیز نمی تواند جای هان سولو را در راس کارهای فورد بگیرد؛ شخصیتی بی پروا که قطب نمای اخلاقی خویش را باردیگر پیدا می کند. فورد هیچگاه بهتر از این ظاهر نشده و قبل از منجمد شدن با چنان نگاه حسرت آمیزی با شاهزاده لیا با بازی کری فیشر وداع می کند که فراموش نشدنی است. این خداحافظی درست قبل از آن است که هان به نقطه اوج احساسی این اپرای فضایی برسد. با نخستین فیلم «جنگ ستارگان» فورد بعنوان یک ستاره سینما شناخته شد، اما «امپراتوری پاسخ می دهد» بود که او را به یک اسطوره بدل کرد.

1401/05/05
08:20:22
0.0 / 5
225
تگهای خبر: بازیگر , تصویر , زیبایی , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هنر شهر

هنر شهر

هنر و فرهنگ شهری

honareshahr.ir - تمامی حقوق مالکیت معنوی سایت هنر شهر محفوظ است